وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دبیر مراسم بزرگداشت روز ملی خون نادر کشور اعلام کرد:

مراکز انتقال خون در 17 استان کشور خون نادر را شناسایی می کنند


دبیر مراسم بزرگداشت روز ملی خون نادر کشور گفت: مراکز انتقال خون در 17 استان کشور خون نادر را شناسایی می کنند.

به گزارش وبدا، مصطفی مقدم در خصوص ارتقای فعالیت آزمایشگاه های تخصصی ایمونوهماتولوژی سازمان گفت: از اردیبهشت سال 87 تا کنون بیش از 17 مرکز استان با تجربه فنی و علمی پاسخگوی اولیه یا نهایی نمونه های مشکل دار بیماران بوده است.

وی در مورد دستاوردهای این طرح ملی گفت: طی این مدت بیش از 35 هزار نمونه خون اهدایی از مراکز منتخب استانها آزمایش شده است.

بنا بر این گزارش گروه های خونی بمبئی، دافی، کید، لوتران، از جمله گروه های خونی نادری است که در آزمایشگاه ایمنو هماتولوژی سازمان مورد بررسی قرارگرفته است و تاکنون تعداد 1200 نفر دارای خون نادر و 100 نفر دارای خون بسیار نادر در سامانه اطلاعاتی این سازمان ثبت شده اند.

مقدم افزود: برای موارد اورژانس هم اکنون 230 واحد خون اهدایی نادر در دمای زیر 80 درجه سانتیگراد ذخیره سازی شده است و جان تعداد زیادی از بیماران با خونهای نادر اهدایی هموطنان شریف و ایثارگرمان نجات یافته است.

 وی خطاب به پزشکان تاکید کرد: توجه به این گروه های خونی می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد و سبب اقدام به موقع سازمان انتقال خون شود.

مقدم همچنین به ضرورت آنتی بادی اسکرین برای نجات جان مادران باردار و تولید صنعتی کیت غربالگری مربوط در کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این نیاز محقق شود.

مراسم بزرگداشت روز ملی خون های نادر امروز در سالن همایشهای بیمارستان شریعتی تهران با حضور جمعی از مسئولان و اهدا کنندگان و دریافت کنندگان خون نادر برگزار شد.

در این همایش از اهدا کنندگان و دارندگان خون نادر که با ثبت نام و اهدای خون به شبکه ملی خون نادر کشور پیوسته اند و کارکنان این طرح ملی تقدیر شد.

برنامه بین المللی خونهای نادر در مرکز آمستردام از سال 1965 پایه گذاری شد و ایران و 22 کشور دیگر در کمیته علمی خونهای نادر عضوهستند.این انجمن 26 عضو دارد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٩ دی ١٣٩٨ - ٢١:١٥ / شماره خبر: ١٩٨٦٨٥ / تعداد نمايش: 274

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج