وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در روزنامه جوان:

هدف قانونگذار از الزام به داشتن مسئول فنی، صرفاً ارائه گزارش به دستگاه های دولتی ناظر نیست

سازمان غذا و دارو در این جوابیه تاکید کرد: سرمایه گذاران و موسسان واحدهای تولیدی و خدماتی ممکن است در زمینه موضوع فعالیت از تخصص و آگاهی لازم برخوردار نباشند بنابراین مسئول فنی یا ناظر واجد شرایط به عنوان یک ناظر داخلی دارای تخصص در خدمت واحد تولیدی و خدماتی برای ارائه محصول و خدمات با کیفیت خوب و بهینه است.

به گزارش وبدا، سازمان غذا و دارو در پاسخ به خبر انتقادی روزنامه جوان با عنوان «مسئولان فنی علیه سلامت!» در تاریخ 30 آذرماه 97 اعلام کرد:

           برخورداری و حضور مسئول فنی واجد شرایط در واحدهای تولید مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی برابر قانون مواد  خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به این واحدها تکلیف شده است. در این قانون تاکید شده است مسئول فنی فردی ذیصلاح دارای درجه تحصیلی دانشگاهی کارشناسی به بالا است. لذا داشتن مسئول فنی یک الزام قانونی برای واحد تولیدی بوده و جزء تکالیف وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست. به عبارتی یک پیش نیاز برای فعالیت تولیدی در گروه محصولات  غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی است. وظیفه وزارت بهداشت صرفا ًبررسی و تایید صلاحیت آنها و نظارت بر نحوه عملکرد آن ها است.

         چنین شرایطی مختص واحدهای تولید مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی نبوده بلکه در سایر بخش های تولیدی و خدماتی نیز وجود دارد. به طور مثال می توان به مهندسان ناظر در حوزه ساختمان، مهندسان ناظر در حوزه سازه های فولادی، مدیران کیفیت سازمان ملی استاندارد اشاره کرد که به عنوان ناظران بر امر ایمنی و کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده نظارت می کنند و در استخدام صاحب پروژه یا مجری پروژه یا واحد تولید و خدماتی هستند و حقوق و مزایای خود را از آنها دریافت می کنند. همچنین کلیه مراکز درمانی و بیمارستانی، داروخانه ها و آزمایشگاه ها دارای مسئول فنی واجد شرایط هستند که حقوق و مزایای خود را از همان مراکز دریافت می کنند.

       بدیهی است هدف قانونگذار از الزام به داشتن مسئول فنی، صرفاً ارائه گزارش به دستگاه های دولتی ناظر نبوده است بلکه اغلب سرمایه گذاران و موسسان واحدهای تولیدی و خدماتی ممکن است در زمینه موضوع فعالیت از تخصص و آگاهی لازم برخوردار نباشند و مسئول فنی یا ناظر واجد شرایط به عنوان یک ناظر داخلی دارای تخصص و دانش در خدمت واحد تولیدی و خدماتی برای ارائه محصول و خدمات با کیفیت خوب و بهینه است.

   در نگاه ساده تصور می شود که منافع کارفرما و وظایف مسئول فنی در تضاد با یکدیگر هستند که ممکن است در خصوص کارفرما یا مجموعه تولید و خدماتی که دور اندیش نبوده، برنامه بلند مدت نداشته و به حفظ و توسعه سهم بازار خود توجه ندارد مصداق داشته باشد. اما در خصوص اکثر مجموعه های تولیدی و خدماتی اینگونه نیست زیرا آنان به بقاء و تداوم خود می اندیشند و این امر با کسب رضایت مصرف کنندگان ممکن است و رضایت مصرف کننده با عرضه محصول سالم، ایمن و با کیفیت به دست می آید.    

 در پایان لازم به یادآوری است که از لحاظ اداری و برمبنای قوانین جاری کشور به کارگیری و استخدام مسئولین فنی شاغل در کارخانه ها و واحدهای فوق الاشاره توسط وزارت بهداشت امکان پذیر نیست و قانون گذار نیز فرآیندی را برای پرداخت حقوق مسئولین فنی توسط سازمان غذا و دارو به هر صورت (چه آنکه توسط واحد تولیدی به حساب سازمان واریز شود یا از منابع سازمان تامین گردد) پیش بینی نکرده است و به نظر می رسد که ضرورتی برای این کار هم وجود نداشته باشد. ولیکن در بسیاری از موارد سازمان غذا و دارو تلاش کرده است که به انحاء مختلف نسبت به حمایت از مسئولین فنی در اجرای وظایف قانونی که به عهده آنها گذاشته شده است اقدام کند و در تمامی موارد به همراه مسئولین فنی، شخص مدیر عامل واحد تولیدی را نیز نسبت به اجرای قوانین و الزامات مربوطه متعهد کند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٢:٤٣ / شماره خبر: ١٨٦٣٧٥ / تعداد نمايش: 186

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج