وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری ایلنا:

هیچ یک از اقلام دارویی بیماران سرطانی و صعب‌العلاج توسط شورای عالی بیمه از پوشش بیمه‌ای خارج نشده است

در این جوابیه تاکید شده است: براساس بندهای مواد 72 و 74 قانون برنامه ششم توسعه کشور و به منظور حمایت از تولید داخل، در صورتی که داروی ایرانی تولید گردد، نوع خارجی آنها به طور خودکار از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شود.

به گزارش وبدا، سازمان غذا و دارو و دبیرخانه شورای عالی بیمه در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری ایلنا با عنوان «فرمان مرگ به طبقات فرودست‌ با آزادسازی داروهای شیمی درمانی» در تاریخ ششم آذرماه 97 اعلام کردند:

هیچ یک از اقلام دارویی مرتبط با بیماران سرطانی و صعب‌العلاج توسط شورای عالی بیمه سلامت در سال 1397 از پوشش بیمه‌ای خارج نگردیده است.

براساس بندهای مواد 72 و 74 قانون برنامه ششم توسعه کشور و به منظور حمایت از تولید داخل، در صورتی که داروی ایرانی تولید گردد، نوع خارجی آنها به طور خودکار از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شود.

در خصوص داروهای شیمی درمانی صرفاً یکی از اقلام دارویی که قبلا فاقد هرگونه تولید در داخل کشور بوده است، اخیرا با مجوز سازمان غذا و دارو در کشور تولید می‌شود که طبیعتاً براساس قانون، نوع خارجی آن از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شود.

همچنین اظهارنظر در خصوص کیفیت داروهای شیمیایی و شیمی درمانی باید از طریق اشخاصی مطرح شود که تخصص لازم را در این زمینه داشته باشند چراکه آشنایی با فرایند تولید، استانداردسازی و ورود دارو به بازار بسیار مهم است که اگر خلاف این موضوع اتفاق بیافتد مسلما چیزی جز ایجاد سرگردانی، دغدغه و نگرانی بی مورد برای بیماران به همراه ندارد همچنین زیر سوال بردن بیش از 100 قلم داروی شیمی درمانی به صورت کلی گویی و در قالب یک جمله به دور از انصاف است و بهتر است اگر کسی ادعایی مبنی بر بی کیفیتی داروی خاص یا برندی را دارد آن مورد را به صورت مصداقی به سازمان غذا و دارو گزارش کند تا حقی از شرکتی ضایع نشود.

فرایند تولید دارو در کشور به گونه ای است که حداقل استانداردهای تولید دارو به نوعی حداکثری است و هنگامی که دارویی در مطالعات آزمایشگاهی و مطالعات بالینی حداقل هم ارزی خودش را با داروی برند اورجینال ثابت نکند وارد بازار دارو نخواهد شد و اگر دارویی عوارضی داشته باشد از طریق مراکز تجویز کننده و استفاده کننده به مرکز ای دی آر(عوارض دارویی ناخواسته) گزارش می شود و در این مراکز همه موارد رصد و اگر داروی مورد نظر عوارضی فراتر از عارضه معمولی داروی شیمی درمانی داشته باشد تولید آن متوقف و دارو از بازار جمع‌آوری خواهد شد و این فرایندها مکررا انجام می شود.

لازم به ذکر است که تعداد داروهای ریکال شده داخلی و خارجی در سال های گذشته برابر بوده است و این موضوع نشان دهنده کیفیت داروی ایرانی نسبت به داروهای خارجی است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧ - ١٣:٥١ / شماره خبر: ١٨٤٨٢٨ / تعداد نمايش: 191

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج