وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کاهش بار هزینه های دولتی با نقش حمایتی سمن ها / فعالیت 70سمن در عرصه سلامت استان فارس

سازمان های مردم نهاد استان فارس، با حضور مدیرکل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گرد هم آمده و پیرامون توسعه همکاری ها، همفکری کردند.

به گزارش وبدا ، مدیرکل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت و درمان در این نشست، گفت: براساس مصوبه شورای واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، عنوان سازمان های غیر دولتی (NGO) به سازمان های مردم نهاد(سمن)، تغییر یافت.

دکتر مصطفی جمالی افزود: سازمان مردم نهاد، سازماني است با ساختار قانونمند، مستقل، غيرانتفاعي، داوطلبانه و مقيد به ارزش هاي اجتماعي، برای رفاه عمومي، به ويژه طبقه محروم جامعه ايجاد مي شود.

وی ادامه داد: سمن ها به دلیل ارتباط با توده مردم و آگاهی بخشی به آنها، مطالبه گری مردم را بالا برده و مسوولان را ملزم به پاسخگویی می کنند و به دلیل نقش حمایتی و جذب منابع مالی غیر دولتی، بخشی از بار هزینه های دولتی را کاهش می دهد.

دکتر جمالی، اضافه کرد: به دلیل آگاهی بخشی و مطالبه گری جامعه، سیستم دولتی به سوی شفافیت بیشتر برای پاسخگویی بهتر می رود، همچنین پاسخگو شدن سیستم دولتی در قبال مردم و مطالبه و نظارت مردمی نیز توسعه سیاسی و دموکراسی را به همراه دارد.

مدیرکل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت، بیان کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، وظایف غیرحاکمیتی به سمن های توانمند سپرده شده که این خود موجب افزایش کمی و کیفی خدمات ارایه شده و کاهش هزینه های ناشی از ماهیت داوطلبانه سمن ها می شود.

وی در ادامه افزود: به دلیل ارتباط گسترده سمن ها با جامعه، در بحران ها حضور بهتر و هدایت شده تر مردمی را داریم و نیازهای واقعی جامعه، بیشتر به گوش دولتمردان می رسد، همچنین در صورت واگذاری امور غیرحاکمیتی دولت ها به سمن ها، تشکیلات دولتی سبک تر و هزینه ها کمتر می شود و به دلیل ماهیت غیردولتی و غیرسیاسی سمن ها، روزنه ای برای مبادلات و ارتباطات بین دولت های دچار اختلاف، برقرار می شود.

دکتر جمالی، بیداری فطرت پاک انسانی، فقرزدایی فرهنگی و مادی و ایجاد وفاق ملی را از دیگر اهمیت های سمن نام برد و افزود: سمن باید در مورد فعاليت هايي که انجام مي دهد، کمک هايي که دريافت مي کند و مردمي که به آنها ياري مي رساند، برخوردي باز و شفاف داشته باشد و با حاميان مالي، دستگاه هاي نظارتي دولتي، کارکنان، مردم تحت پوشش و سازمان هاي همکار باشد.

وی مدیریت، رهبری متعهد، ارزیابی و برنامه ریزی را از ارکان بقای سمن عنوان کرد و گفت: مهمترين سرمايه يک سمن، شهرت نيک آن در جامعه است و به دست آوردن اين شهرت، با اجراي پروژه هايي متناسب با نياز جامعه ممکن مي شود که براي ايجاد اعتماد در جامعه، سمن ها باید اقداماتی مانند برخورد انصاف و عدالت، شفافیت سمن، رعایت استانداردهای اخلاقی، پاسخگویی به جامعه، آگاهی بخشی، احترام به حریم خصوصی افراد و تلاش در گرفتن نقطه نظرات و بازخورد جامعه را انجام دهند.

دکتر جمالی، بیان کرد: واگذاری وظایف غیرحاکمیتی به سمن های توانمند، اجرای پروژه های مشترک با سمن ها، برگزاری کارگاه های آموزشی و توانمندسازی برای سمن ها، حمایت لجستیک از سمن ها، برگزاری جلسات مشورتی با سمن ها برای تدوین سیاست ها سلامت، جلسات ماهانه قائم مقام مشارکت های اجتماعی با سمن ها، جلسات سه ماه یک بار هیات رییسه دانشگاه با سمن ها با حضور دستگاه های اداری دیگر حسب نیاز و جلسه سمن ها با دانشجویان، از اقدام های موردنیاز دانشگاه های علوم پزشکی است.

وی استانداردسازی شیوه اداره سمن، تمرکز بر ماموریت سمن، شناخت سیاست های سلامت کشور و منطقه و تنظیم عملکرد بر اساس این سیاست ها، تمرکز بر آموزش و پیشگیری، هماهنگی و هم افزایی سمن های هم سنخ، توجه بیشتر به جمعیت محروم، هماهنگی با سمن های ملی، اعلام آمار و اطلاعات موجود از جمله نیازهای اصلی مردم به دانشگاه، استفاده از ظرفیت متخصصان و دانشجویان گروه پزشکی و کمک به راه اندازی شعب یا نمایندگی سمن در شهرهای مجاور را از دیگر اقدام های موردنیاز سمن ها عنوان کرد.


به کارگیری هوشمندانه از توان مدرمی در ارتقای سلامت به کمک سمن ها

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس نیز گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و استفاده از ظرفیت مردم برای کاهش و مهار آسیب ها، به ویژه حاشیه شهرها که از کمترین امکانات بهداشتی و سلامت برخوردار هستند، نیاز به مشارکت و حضور مردم و افراد نیکوکار وجود دارد.

"سید علی محمد موسوی"، افزود: وزارت بهداشت در مجموعه خود ساختارسازی انجام داده و با ایجاد اداره کل مردم نهاد، نشان داده که هوشمندانه به این باور رسیده که ظرفیت مردم را به میدان بیاورد.

وی ادامه داد: لازم بود برای فعالیت های آموزشی و ارتقای سواد مردم، این نشست ها برگزار و در آن کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تاکید شود.

موسوی ادامه داد: حوزه سلامت و بهداشت در دولت تدبیر و امید، از حوزه های قوی و درخشان در کشور به شمار می رود، همچنین در استان فارس با وجود ارایه کیفیت خوب خدمات بهداشتی درمانی، رضایتمندی بسیار بالایی در عرصه سلامت وجود دارد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، بیان کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان یک انقلابی به وجود آورد، به طوری که پرداخت هزینه ها از حدود ۴۰درصد به پنج تا 6درصد رسیده است و ۱۱ میلیون فرد در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

موسوی تاکید کرد: باید فعالیت ها در خصوص امنیت، آسایش، آرامش و توسعه کشور انجام شود.

نقش موثر کمک های معنوی در ارتقای خدمات مردمی سمن ها
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با توجه به نقش مهم و سازنده سازمان های مردم نهاد در پیشبرد نیازهای جامعه و لزوم هماهنگی و تعامل این سازمان ها با دستگاه های متولی، به ویژه در زمینه سلامت که به دلیل تخصصی بودن و ارتباط مستقیم با دانشگاه علوم پزشکی از الزام خاصی برخوردار است، نیاز به هماهنگی بیشتر تحت نظارت یک واحد یا سیستم متمرکز، ضروری به نظر می رسید که این مهم، در حال حاضر زیرمجموعه ای از معاونت نو پای امور اجتماعی دانشگاه قرار دارد.

دکتر "کرامت اله افراشی"، با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد، از مردم جدا نیستند و متعلق به جامعه هستند، افزود: بنابراین توقعات و مطالباتی که سمن ها دارند، همان توقعی است که مردم جامعه از دولت دارند، همچنین سازمان های مردم نهاد توقع دارند، در راستای اهداف دولت و همدوش آنها، به دولت و مردم کمک کنند؛ اگر دولت این سازمان ها را به عنوان بازوی خود بپذیرد و مسوولیت ها را به آنها واگذار کند، آسیب های اقتصادی و اجتماعی کاهش پیدا می کند، البته این سازمان ها هرگز به دنبال جلب حمایت مالی از دولت نیستند، بلکه نیازمند کمک معنوی هستند.

وی هدف فعلی وزارت بهداشت و درمان در خصوص سمن ها را تشکیل بانک اطلاعاتی، توانمندسازی و توسعه کمی و کیفی، نام برد و ادامه داد: تعیین وضعیت موجود سمن ها از نظر تعداد و نوع فعالیت، هماهنگی برای گسترش سمن های ملی به استان فارس، تفکیک وظایف سمن ها و مشخص کردن مرز آنها، از جمله وظایف معاونت اجتماعی، به شمار می رود.

فعالیت 680 سازمان مردم نهاد ملی سلامت در کشور
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه در حال حاضر 680 سازمان مردم نهاد ملی سلامت در کشور فعالیت می کنند، اضافه کرد: بیشترین فعالیت سمن ها در حوزه بهداشت، در زمینه بیماری های غیرواگیر، مانند هموفیلی، تالاسمی، کلیوی، دیابت، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی، است.

دکتر افراشی، سازمان های مردم نهاد ثبت شده موجود در استان فارس را حدود هفتصد ارگان عنوان کرد و گفت: از هفتصد سازمان مردم نهاد ثبت شده موجود در استان، 70 ارگان در عرصه سلامت، فعالیت می کنند.
وی در ادامه افزود: شیوه زندگی در سواد و سلامت موثر است و هر کشوری برای سواد سلامت، مشارکت ها و توسعه پایدار، هزینه بیشتری دارد، از رتبه بالاتری برخوردار است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، با تاکید بر توجه ویژه به مراقبت های فردی، بیان کرد: باید به دنبال عوامل تاثیرگذار بر روح، روان و سلامت جامعه باشیم، همچنین تمام افراد جامعه باید از یک رفاه اجتماعی برخوردار باشند تا به سلامت مطلوب برسند و این مهم برای ارتقای سلامت مردم جامعه، همکاری ادارات و سازمان ها را می طلبد و برای ارتقای سلامت جامعه، باید تصمیم سازی شود، تا توسعه پایدار به وجود بیاید.

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: از زمان طراحی و اجرای نظام شبکه ای در ایران، چهار اصل شامل همکاری بین بخشی، مشارکت مردمی، عدالت بر سلامت و تکنولوژی مناسب در این اجزا، اصول و سطوح طراحی شده، که سه اصل آن مربوط به مسایل اجتماعی است.

دکتر "عبدالرسول همتی"، افزود: پرداختن به مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، بسیار کار ارزشمندی است و معاونت امور اجتماعی با همکاری دیگر سازمان ها، می تواند مولفه های اجتماعی بر سلامت را جمع آوری و به سوی سلامت مردم تغییر دهد.

در این نشست که صبح دیروز ، نوزدهم اردیبهشت در مجتمع ولایت برگزار شد، نمایندگان سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت در استان، مسایل خود را با مدیرکل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در میان گذاشتند./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٤:٣٠ / شماره خبر: ١٦١١٩٣ / تعداد نمايش: 4417

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج