وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

یادداشت دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درباره امضای تفاهم‌نامه همکاری با ناجا؛

تفاهم نامه ای برای امنیت، آسایش و سلامت هر چه بیش‌تر مردم بزرگ ایران

شنبه 22 اردی‌بهشت 1397، تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطح هر دو نهاد به امضا رسید. تفاهم‌نامه‌ای در 9 ماده و 3 تبصره در راستای برقراری و ارتقای دو نعمت بزرگ سلامت و امنیت که می‌فرماید: «نعمتان مجهولتان، الصّحة و الامان». دو نعمتی که اگر در کنار هم در هر جامعه‌ای حضور و بروز داشته باشند، بی‌شک آن جامعه به سمت آسایش و رستگاری گام برمی‌دارد. امنیت و سلامت تعریف و توصیفی گسترده و پیچیده دارد که حداقل امروزه به آسانی و در یک یا دو دستگاه به تنهایی به دست نمی‌آید و مستلزم مشارکت و همکاری‌های بین‌بخشی و مردمی فراوان است. به طور مثال و در همین راستا در کشور شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست محترم جمهور و حضور چند وزیر مرتبط و دیگر افراد حقوقی و حقیقی تشکیل می‌شود. نام همین شورا و سطح آن کافی است تا بدانیم سلامت و امنیت تا چه عرصه‌هایی دامن خویش را گسترده است و چطور همه‌جانبه باید به آن‌ها نگاه و برای‌اشان برنامه‌ریزی کرد. پس نه فقط سلامت آن‌چیزی است که وزارت بهداشت به تنهایی بتواند تامین و تکمیل‌اش کند و نه امنیت، چیزی است که نیروی انتظامی به تنهایی از پس‌اش بربیاید و همه جوانب‌اش را پوشش دهد.   

 چند نکته مهم در این میان قابل ذکر است:

1-    هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه، توسعه همکاری‌ها بین وزارت و ناجا با استفاده از منابع و ظرفیت‌های هر دو طرف برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی ، اجتماعی و معنوی جامعه است.

2-    از جمله موضوعات آن نیز، همکاری در اعمال قوانین و مقررات مرتبط  با سلامت به منظور اثر بخش بودن آن‌ها و مبارزه با قاچاق و تقلب؛ همکاری در انجام ماموریت‌های قانونی مرتبط با سلامت شامل اجرای مقررات بین‌المللی بهداشتی، کنترل همه‌گیری‌ها، بازرسی‌های بهداشتی، درمانی، دارویی، مواد غذایی، مدیریت حوادث (ترافیکی و غیرترافیکی)، بلایا، اورژانس و فوریت‌ها، در داخل کشور و مبادی مرزی؛ و همکاری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی و توسعه سلامت اجتماعی است.

3-     برخی از چارچوب‌های همکاری نیز چنین است: هماهنگی، سازمان‌دهی و انجام ماموریت تیم‌های واکنش سریع در نواحی بروز رخدادهای بهداشتی با اهمیت بین المللی؛ همکاری در کلیه زمینه‌های کنترل اعتیاد و مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر و سایر آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور؛ همکاری در توسعه فرهنگ جامعه ایمن با تاکید بر ارتقای فرهنگ ترافیک و کاهش حوادث در راه‌ها (درون‌شهری و برون‌شهری) و آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از آن و هماهنگی در ارایه آمارها و تحلیل مشترک حوادث؛ تعامل در خصوص کنترل مسایل بهداشتی و درمانی در گردهمایی‌های بزرگ؛ و حمایت و تسهیل خدمات سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین مورد تایید وزارت بهداشت و ناجا.

4-    امیدوارم این دست تفاهم‌نامه‌ها که با دستگاه‌های مختلف به امضا و اجرا می‌سد، موجبات رضایت خاطر، امنیت، آسایش و سلامت هر چه بیش‌تر مردم بزرگ ایران را فراهم آورد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١١:١٠ / شماره خبر: ١٧٦٦٢٨ / تعداد نمايش: 799

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج