وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ایجاد نظام جامع رفاه اجتماعی در کشور؛ ضرورتی انکارناپذیر

طرح تحول نظام سلامت موجب کاهش دغدغه‌های مردم در حوزه سلامت شده است؛ اگر چه مشکلات و کاستی‌هایی هم‌چنان وجود دارد که نیازمند پی‌گیری بیش‌تر و راه‌کارهای تازه و عزم جدی‌تر در سطوح کلان است.
طرح تحول با بسته‌های خدمتی هدفمند با کاهش میزان پرداخت از جیب مردم، سلامت همگانی را دگرگون كرده و کیفیت زندگی صدهاهزار نفر را در کشور بهبود بخشیده است.
راه‌بردهای عملی این طرح با کمک دولت، موجب ارتقا و رشد مقوله سلامت همگانی شد به طوری که طیف وسیعی از مردم که توان تامین هزینه‌های درمانی را نداشتند به خدمات باکیفیت و ارزان‌قیمت دست‌رسی پیدا کردند و از مزایای بهداشتی در پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی بهره‌مند شدند.
بايد یادآور شد اگر چه وزارت بهداشت به طور مستقیم مسوولیتی در حوزه ریشه‌کنی فقر ندارد، اما در گذشته به دلیل هزینه‌های بالای ناشی از بیماری‌ها، سالانه حدود بيش از ۸۰۰هزار نفر زیر خط فقر می‌رفتند اما خوش‌بختانه با اجرای طرح تحول این آمارها به شدت کاهش یافت. امیدواریم وزارت بهداشت با همراهی دولت و مجلس بتواند در سال جديد نقش حمایتی بیش‌تری برای بیماری‌های خاص داشته باشد تا این امر منجر به کاهش هزینه‌های خانواده‌های درگیر و جلوگیری از گسترش فقر از این طریق شود.
با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت، خدمات کاربردی و برنامه‌محور در ابعاد وسیع‌تری تعریف و اجرایی شد و در سایه این برنامه باارزش به مقوله مشارکت‌های اجتماعی در ارتقای سلامت همگانی و اجتماعی شدن سلامت نیز توجه عمیق شد. در قالب این طرح بستری مهیا شد تا تمام ساکنان مناطق حاشیه‌ای دارای پرونده الکترونیک سلامت شوند و نخستین بار در کشور ارایه فراگیر خدمات روان‌پزشکی، دندان‌پزشکی و مددکاری اجتماعی در محله‌ها به صورت عملی و با کیفیت مناسب محقق شد.
به مدد اين طرح و ایده‌های نوین آن مجامع سلامت در سطوح گوناگون ملی، استانی، شهرستانی و محلی برگزار شده یا در حال برگزاری است. کانون‌های اجتماع‌محور سلامت محله‌ها نیز در سراسر کشور در حال شکل‌گیری است و با تکمیل پرونده الکترونیکی ساکنان محله‌ها، خدمات خودمراقبتی و پی‌گیری هدفمند بهداشتی و درمانی با مشارکت خود مردم به معنای واقعی آن شکل خواهد گرفت. مشارکت مردمی سرمایه‌ای بزرگ است که حوزه سلامت باید با راه‌بردهای مناسب بتواند سهم موثری از آن را در پیش‌برد اهداف‌اش همراه و هم‌گام خود سازد.
در پایان ناگفته نماند که ایجاد نظام جامع رفاه اجتماعی در کشور ضرورتی انکارناپذیر است تا تمامی افراد جامعه خدمات مطلوب و تامین اجتماعی را در این قالب داشته باشند و بتوانند مطالبات خود را بدون دغدغه مطرح و پی‌گیری کنند.

دكتر سید محمدهادی ايازی
معاون اجتماعی وزیر بهداشت

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٨ فروردين ١٣٩٧ - ١٣:٣٧ / شماره خبر: ١٧٥٠٩٣ / تعداد نمايش: 1493

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج