وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روزی به عنوان «روز جهانی بهداشت»

روزنامه «تریبون دوژنو» بتاریخ 23 ژوئیه 1948 با درج مطلبی روزی به عنوان «روز جهانی بهداشت» نوشت: پنج شنبه گذشته سالگرد تأسیس کمیسیون کارشناسی بهداشت بود. از این پس روزی بعنوان «روز جهانی بهداشت» نامیده خواهد شد. این روز طبق پیشنهاد ارائه شده از سوی هیات ایرانی شرکت کننده در اولین نشست جهانی بهداشت، انتخاب شده است.

تاریخچه:
در سال 1945 و اجلاس سانفرانسیسکو نمایندگان دو کشور چین و برزیل پیشنهاد تأسیس سازمان جهانی بهداشت را ارائه می نمایند و در 22 جولای 1946 شصت و یک کشور دنیا منشور سازمان جهانی بهداشت را در اجلاس نیویورک امضاء می کنند.
در ژوئن 1948 اولین مجمع جهانی سلامت تصمیم گرفته بود که سازمان جهانی بهداشت باید انتخاب روز جهانی بهداشت را حمایت کند و روز جهانی بهداشت را در 22 جولای هر سال توسط اعضاء عضو آن در حالیکه در تمام کشورها، مدارس و موسسات آموزشی باید بعنوان کانونی برای گرامیداشت این روز عمل کنند، انتخاب نمودند.
اما بیشتر مدارس در بسیاری از کشورها در 22 جولای بسته بوده و نمی توانند در این گرامیداشت فعالیت کنند در حالیکه 18 فروردین (هفت آوریل) که سازمان جهانی بهداشت بطور رسمی در سال 1948 تأسیس شد یک جایگزین مناسب می باشد که مشکلات روز 22 جولای را نیز ندارد.
بنابراین روز جهانی بهداشت توسط دومین مجمع جهانی سلامت در اجلاس روم در سال 1949 انتخاب شد و بدین صورت روز جهانی بهداشت در هفت آوریل (هجده فروردین) سال 1950 تا کنون در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

اهمیت سازمان جهانی بهداشت
سازمان جهانی بهداشت از بدو تأسیس با برنامه ریزی دقیق در پنج قاره جهان به خصوص نقاط بحران خیز به مبارزه با بیماری ها و علل آن پرداخته است و با آموزش و ترویج فرهنگ بهداشت از طریق شعارهایی که همه ساله در روز جهانی بهداشت در دستور کار کشورهای جهان قرار داد توانست در طی حدود هفتاد سال، بیش از کل تاریخ بشر دنیا را از شر بسیاری از بیماری ها برهاند. این سازمان در همه بحران های جهانی چه انسانی همانند جنگ، گرسنگی، فقر و غیره و چه بحران های طبیعی مثل زلزله، سیل و غیره بلافاصله وارد عمل می شود و بیماری هایی که روزگاری میلیون ها انسان را به کام مرگ می کشید امروزه یا مهار شده اند یا کنترل گردیده اند همانند سیاه زخم، دیفتری، سل، مالاریا، جزام، حصبه، کزاز، فلج اطفال، وبا، طاعون، تیفوس و بسیاری از بیماری های دیگر.
امروزه این سازمان در درمان بیماری ها پا را از این هم فراتر گذاشته و شیوه های نوین درمان از جمله سلول های بنیادی، پزشکی هسته ای و غیره را در اولویت کشورها قرار داده است. همچنین موضوع فاضلاب های شهری، بیماری های مشترک انسان و دام، بیماری های اعصاب و روان، واکسیناسیون، تغذیه، کنترل حشرات ناقل، تصادفات جاده ای، معلولین، دخانیات، خشونت، بارداری، بیماریهای عفونی، تغییرات آب و هوایی، اورژانس از دیگر برنامه های این سازمان بوده است.

* متن فوق ترجمه شده بیش از یکصد برگ سند تاریخی وزارت بهداشت می باشد که با پیگیری از طریق دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی تهران و دانشگاه های شهید بهشتی و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران می باشد.

با تشکر از آقای کوروش احمدی سرکنسول سابق ایران در سازمان ملل ژنو و ایرانیان مقیم ژنو که تاریخ دقیق و متن روزنامه تریبون دوژنو را از طریق مراجعه به میکروفیلم دانشگاه ژنو تأیید نمودند.
مترجمین مدارک استادان دانشگاه؛ دکتر نوشین الهی پناه و استاد مژگان تقدسی

مجری تحقیق و پژوهش: رضا دوست محمدی

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٥ فروردين ١٣٩٧ - ١٠:٥٠ / شماره خبر: ١٧٤٩٩١ / تعداد نمايش: 2021

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج