وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

صدور پروانه صلاحیت حرفه ای، فصلی نوین در پرستاری ایران


امسال همزمان با سالروز ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار، اولین سری از پروانه صلاحیت حرفه ای با حضور وزیر محترم بهداشت، توسط معاون اول رئیس جمهور به طور نمادین به سه نفر از پرستاران اهدا گردید و همزمان در کلیه دانشگاه های کشور با حضور مسئولین اجرائی، این پروانه به تعدادی از پرستاران اهدا گردید. هرچند خبر این اتفاق مهم در لابلای اخبار دیگر این روز خیلی برجسته نشد، ولی حرفه پرستاری ایران اسلامی در آستانه ورود به قرن دوم از حضور آکادمیک خود تحول بزرگی را شاهد خواهد بود و بدون شک 13 بهمن سال 1395 به عنوان یک روز مهم در تاریخ پرستاری کشور ثبت خواهد شد.

بحث صدور پروانه صلاحیت حرفه ای که معادل Nursing Registration در کشورهای دیگر است از چند جنبه دارای اهمیت میباشد.
  •  اول اینکه، هدف اصلی این اقدام حفظ حقوق مردم و دفاع از عموم جامعه با کسب اطمینان از ارائه مراقبت های پرستاری ایمن و علمی است. در حال حاضر برخی مشکلات در ارائه مراقبت های پرستاری علاوه بر آماده نبودن زیر ساخت های لازم مانند تعداد کافی پرستار، ناشی از عدم نظارت بر صلاحیت های پرستاران در جنبه های مختلف است و همانطور که در پیام تبریک یکی از بزرگان صلاحیت حرفه ای در جهان جناب دکتر دیوید بنتون آمده است صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پایه ای برای پیشرفت های آتی پرستاری در ایران است.
  •  دوم اینکه، جامعه پرستاری ایران علیرغم درک برخی محدودیت های ناشی از صدور پروانه و افزایش نظارت ها بر مراقبت ها، داوطلبانه وارد این حوزه شده اند. در حال حاضر هر چند اختلافاتی در نحوه اجرای آن وجود دارد ولی تقریبا تمامی نهادهای علمی و حرفه ای پرستاری و خود پرستاران بر لزوم تائید صلاحیت حرفه ای پرستاران تاکید دارند و این نشانی از پیشرو بودن پرستاران در این حیطه یعنی تنظیم مقررات حرفه ای (Professional Regulation) در جهت حفظ منافع مردم و گیرندگان خدمت است.
  •  سومین دلیل اهمیت، بحث صلاحیت حرفه ای همزمانی آن با بحث تحول نظام سلامت است. اگر ما تحول نظام سلامت را به عنوان مجموعه ای از اقدامات در جهت ارائه خدمات مطلوب تر به مردم بدانیم بدون شک صلاحیت حرفه ای پرستاران بخش مهمی از آن را تشکیل خواهد داد. سوابق تاریخی نشان میدهد که پرستاران از حدود شصت سال پیش دنبال این موضوع بوده اند ولی به دلایلی تا به حال اجرا نشده است و در این دوره با ایجاد و تثبیت جایگاه معاونت پرستاری و حمایت وزیر محترم بهداشت این اقدام به ثمر رسید.
  •  چهارمین دلیل اهمیت، این اقدام تشکیل یک بانک اطلاعاتی جامع و کامل در مورد تعداد، تناسب، پراکندگی جغرافیائی و همچنین وضعیت اشتغال پرستاران است که برای برنامه ریزی های کلان نیروی انسانی بسیار مفید است.
  • امیدوارم با هماهنگی و همکاری سایر نهادهای مرتبط در حوزه پرستاری و نظام سلامت صدور پروانه صلاحیت حرفه ای با شدت و قوت بیشتری پیش برود.


* احمد نجاتیان یزدی نژاد

* مدیر کل و رئیس مرکز صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران و گروههای وابسته

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٥ - ١٢:٤٨ / شماره خبر: ١٥٧٤٢٥ / تعداد نمايش: 3135

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج