وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اقتصاد مقاومتی، از حرف تا عمل

بیست و نهم بهمن، دومین سالگرد ابلاغ سیاست‌های 24 بندی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری است؛ کارنامه وزارت بهداشت در اجرای این سیاستها چیست؟ تا چه اندازه به اجرای آنها متعهد بوده ایم؟ این ها سوال هایی است که افکار عمومی و شهروندان حق دارند ار کارگزاران نظام در بخش سلامت بپرسند و مسئولان وزارت بهداشت نیز به عنوان متولیان حوزه سلامت مکلفند بر اساس اصول حکمرانی خوب و تعهد دولت به پاسخگویی به مردم گزارشی شفاف از عملکرد خود منطبق بر مولفه‌ها و خواسته‌های مصرح در سیاست های اقتصاد مقاومتی به افکار عمومی ارائه دهند. با این رویکرد در آغاز کار دولت یازدهم در حوزه سیاستگذاری عمومی، در مرحله شناخت مشکل و قرار گرفتن مشکل در دستور کار دولت تدبیر و امید تا آن جا پیش رفتیم که سیاست های مربوط به سلامت و اقدامات استراتژیک در این حوزه به یکی از مهمترین اولویت های دولت برای عبور از گردنه هدفمندی یارانه ها و برای حمایت از اکثریت مردم خصوصا اقشار فرودآسیب پذیر و فقرا تبدیل شد. در این حوزه عدالت محوری به جای کالا محوری، به عنوان مهم ترین معیار در ساختار و اسکلت بندی برنامه ریزی های کلان و خرد وزارتخانه و موتور اصلی حرکت نظام سلامت نهادینه شد. از این رو وزارت بهداشت به محض ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی با تشکیل کمیته ها و شوراها در بخش‌های مختلف این وزارتخانه، مراحل ارائه راه حل ها، اتخاذ تصمیم گیریهای استراتژیک و مراحل اجرایی میربوطه را دنبال کرد تا در عین حال بتواند به اهداف اسناد بالادستی کشور، یعنی رسیدن به رتبه اول بهداشت و سلامت منطقه طبق سند چشم انداز 1404 دست یابد.

 در زیرمجموعه سیاست‌های عدالت محوری، مولفه‌ها و معیارهای رشد پویا و درونزای اقتصادی با رویکرد به تحقق استقلال اقتصادی کشور مورد ملاحظه جدی قرار گرفت. در مدت دو سالی که از ابلاغ این سیاست‌ها می‌گذرد، علی رغم تحریم های سنگین و همچنین سقوط قیمت جهانی نفت که بر درآمدهای ارزی دولت فشار مضاعفی وارد کرده ، اجرای سیاست‌های پشتیبانی کننده و متکی به مردم در حوزه سلامت با جدیت تمام دنبال شده است.

اکنون در مرحله ارزیابی از آنچه طی بررسی های کارشناسانه به عنوان تصمیم گیریهای کلیدی مطرح هستند، می توانیم اعلام کنیم که با همه مشکلات، حوزه سلامت  یکی از حوزه های پیشتاز در زمینه توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و در تامین منافع مردم در حوزه سلامت بوده است. به همین دلیل توزیع عادلانه امکانات بهداشتی و درمانی را مورد توجه جدی قرار داده شده است. این هدف با بیمه شدن 11 میلیون نفر که اکثر آنها زیر یک میلیون تومان درآمد داشتند، تامین 6400 هزار پزشک عمومی در روستاهای کشور تامین بیش از 4000 نفر متخصص جدید در مناطق محروم، بهره برداری از بیش از 2 هزار خانه بهداشت و تجهیز و نوسازی مراکز بهداشتی فرسوده، رایگان شدن زایمان طبیعی و کاهش پرداخت از جیب مردم و کاهش چشمگیر هزینه های کمرشکن درمان متحقق شده است. همچنین تا کنون 40 میلیون ویزیت متخصص با قیمت 3000 تومان در سراسر ایران در 570 بیمارستان و کلینیک های تابعه انجام شده است. همچنین در حال حاضر 70 درصد کار نوسازی و بازسازی یک میلیون و 500 هزار متر مربع از 570 بیمارستان کشور به اتمام رسیده است.. هم چنین در یک سال اخیر در حاشیه شهرها اقدامات بسیار مهمی برای تامین مراقبتهای بهداشتی درمانی انجام شده است.

در برنامه ریزی های انجام شده استفاده از منابع داخلي براي توسعه صنعت دارو ، خودکفايي و قطع وابستگي‌ها براي تامين مواد اوليه و توليد داروهاي مورد نياز و  ممانعت وسیع از ورود داروي مشابه توليدداخل جهت صرفه جویی ارزی و تحقق اقتصاد مقاومتی است. بر این مبنا حمایت از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ساخت داخل، خودکفایی در حوزه تولید واکسن، اجرای برنامه هایی در حوزه نانوفناوری و بیوتکنولوژی از جمله دستاوردهای هدف گیری مربوطه بودند. برای مثال در سال گذشته واردات دارو از 2 میلیارد دلار سال 91 به 900 میلیون دلار کاهش یافت و در عین حال دسترسی به دارو افزایش یافت. از این رو کمبود دارو بر خلاف 2.5 سال پیش امروز احساس نمی‌شود و صادرات دارویی کشور نیز به دو برابر افزایش یافته است.

ابعاد عملکرد خدمتگزاران شما ملت صبور و نجیب در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بی تردید بسیار گسترده تر از آن چیزی است که در نوشته بالا آمد. از جمله می توان به تدوین نظام سلامت براساس طرح آمایش سرزمین اشاره کرد که خود بحث جداگانه ای را می طلبد. ولی می توانم این خبرخوش را به اصحاب رسانه و مردم شریف ایران بدهم که در آینده ای نزدیک هم نتایج ملموس تر جدیدی در حوزه اقتصاد مقاومتی برای مردم حاصل خواهد شد و هم آمار و اطلاعات جدیدتری در اختیار اصحاب رسانه قرار خواهد گرفت.

 

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت


 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٤ - ١٢:٤٧ / شماره خبر: ١٤٠٨٢٣ / تعداد نمايش: 4528

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج