وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیست و دومین همایش سالانه پزشکی هسته ای ایران در یزد برگزار می شود

دبیر اجرايي بیست و دومین همایش سالانه پزشکی هسته ای ایران از برگزاری همایش سالانه پزشکی هسته ای ایران در یزد خبر داد و افزود: این همایش کشوری از 2 تا 4 آذرماه جاری در سالن اجتماعات دکتر جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار شد. 
 
به گزارش وبدا، دکتر جاوید اتابکی، تبادل اطلاعات جدید و جهانی و آشنايي با آخرين دستاوردهاي اين رشته که طی  یک سال گذشته اتفاق افتاده است را مهمترین هدف برپایی این همایش عنوان کرد و گفت: جامعه پزشکان هسته ای، آنکولوژیست ها، متخصصان قلب و عروق، داخلي، بیماری های غدد و متابولیسم، رادیولوژی، جراحان، روماتولوژي، اطفال، داروسازي هسته اي، پزشكان عمومي و كارشناسان مربوطه از شرکت کنندگان و گروه هدف این همایش هستند. 
 
دکتر اتابکی خاطرنشان کرد: پزشکی هسته ای، شاخه تصویربرداری پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته ای مواد رادیوداروها برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند. این علم اطلاعات تصویری از فرآیند عملکرد متابولیکی بدن را ارائه می کند. 
 
وی ادامه داد: پزشکی هسته ای شاخه جدید از علم پزشکی است که توسط مواد رادیواکتیو در تشخیص و درمان بیماری های اعضای مختلف بدن از جمله قلب، استخوان ها، کلیه، ریه، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری استفاده می شود.
 
این متخصص پزشکی هسته ای ضمن تشریح فرآیند این رشته تخصصی یادآور شد: رادیوداروها که مخصوص هرعضوی از بدن است با ماده رادیواکتیو نشان دار می شود و به بیمار تزریق و در عضو مورد نظر تجمع پیدا می کند، سپس با دستگاه گاماکمرا تصویری از عضو مورد نظر گرفته می شود. 
 
وی در پایان یادآور شد: در این روش برخلاف سایر روش های رادیولوژِی که ساختمان اعضای بدن را نشان می دهند، اطلاعاتی در مورد عملکرد اعضای بدن بدست می آورند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - ٢٠:٥١ / شماره خبر: ١٨٣٩٤٤ / تعداد نمايش: 1758

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج