وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در پنجمین دوره از سمینار بین المللی سلامت زنان تاکید می شود:

توجه به پیشگیری، غربالگری و تشخیص به موقع سرطان ها در بانوان/ چاقی در کمین سلامت بانوان ایرانی

پنجمین دوره از سمینار بین المللی سلامت زنان، با تاکید بر توجه به پیشگیری، غربالگری و تشخیص به موقع سرطان ها در بانوان، بیست و نهم و سی ام اردیبهشت در شیراز برگزار می شود.

به گزارش وبدا، رییس این سمینار بین المللی با اعلام این خبر در جمع اصحاب رسانه فارس، گفت: برای برپایی پنجمین دوره از این سمینار، به موضوع سرطان در بانوان، از زاویه پیشگیری، غربالگری و تشخیص به موقع، تاکید می شود.

دکتر "کامران باقری لنکرانی" با بیان اینکه با افزایش امید به زندگی در بانوان که آمارهای رسمی کشور، سن 76سالگی را اعلام می کند و در برخی آمارها، 80سالگی هم ذکر شده است، با موجی از سالمندی و بیماری های مزمن، از جمله سرطان در سال های آینده روبرو هستیم.

وی ادامه داد: با وجود برداشت عمومی مبنی بر اینکه بیشترین شیوع سرطان در بانوان، مربوط به سرطان پستان است، اما سرطان های گوارشی در صدر علت های مرگو میر بانوان در اثر این بیماری جای گرفته که شامل سرطان هایی از جمله مری، معده و روده بزرگ، می شود.

رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، چاقی را مهم ترین تهدید سلامت در بانوان دانست که به دلایلی مانند عادت های بد غذایی و نداشتن فعالیت بدنی کافی بروز می یابد و گفت: در ایران، 60درصد بانوان میانسال به بالا، دچار اضافه وزن و چاقی هستند که این آمار، در استان های کشور متفاوت است.

وقایع 1000روز اول زندگی را جدی بگیریم

دکتر لنکرانی علت وقوع سرطان ها را از جمله مباحث پیش بینی شده برای این سمینار عنوان کرد و افزود: بر اساس پژوهش های انجام شده، وقایع هزار روز نخست زندگی هر فرد، نقش تعیین کننده ای در سلامت آینده او دارد و بر این اساس، توجه به سلامت نوزادان و حتی جنین، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در این سمینار هم این نگاه زنجیره ای، بررسی می شود.

وی مصرف دخانیات را عامل دیگری در بروز سرطان ها برشمرد و گفت: اگر چه مصرف سیگار در بانوان ایرانی بالا نیست، اما با گرایش به مصرف قلیان مواجه هستیم که افزایش آمار ابتلا به سرطان ها را به همراه دارد.

رییس سمینار بین المللی سلامت زنان، تشخیص زودرس سرطان ها را به کمک روش های تشخیصی مانند ماموگرافی، از جمله مباحث این سمینار معرفی کرد.

دکتر لنکرانی، افزود: در سال های اخیر در دنیا، برای ماموگرافی یک استانداردسازی انجام شد که در ایران هم مورد توجه قرار گرفت و همین امر در مقابله با سرطان ها، موثر واقع شد.

رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، ادامه داد: روش های نوین غربالگری و اخلاق در غربالگری، از دیگر موارد پیش بینی شده برای بررسی در این سمینار است، همچنین استادان و صاحب نظران، به این موضوع که چطور در برابر سرطان رفتار کنیم، می پردازند.

او با اشاره به پیش بینی 40درصد سالمند در کشور، در طی 50سال آینده، آن را موضوعی بحران ساز دانست که در این سمینار هم به صورت میزگردی علمی، روش های اجرای سیاست های جمعیتی مورد تبادل نظر قرار می گیرد.

دکتر لنکرانی یادآور شد: از 740مقاله ارسال شده به دبیرخانه این سمینار، 430مورد به صورت پوستر و 30مورد به صورت سخنرانی ارایه می شود که سه مورد از سخنرانی ها، از کشورهای آمریکا و هلند است.

رییس سمینار بین المللی سلامت زنان، از همکاری دانشگاه "لِیدن"هلند برای سومین سال متوالی در این سمینار، همکاری فرهنگستان علوم پزشکی، دفتر امور بانوان استانداری فارس و دیگر مراکز تحقیقاتی خبر داد.

گفتنی است: پنجمین سمینار بین المللی سلامت زنان، بیست و نهم تا سی ام اردیبهشت، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار می شود./126/205

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٥ - ٠٨:٠٨ / شماره خبر: ١٤٤٧٨٩ / تعداد نمايش: 5018

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج