وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

قمر مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه پزشکی تهران در بیمارستان شریعتی آغاز به کار کرد

همکاری مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت در بیمارستان شریعتی با مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد.

به گزارش وبدا، دکتر محمد بیات رییس مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت، روز گذشته (دوشنبه) قرارداد همکاری این مرکز را با دکتر اکبرعبدالهی رییس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران امضا کرد. دکتر نغمه بهرامی عضو هیات‌علمی گروه مهندسي بافت و علوم سلولي كاربردي دانشکده فناوری‌های نوین پزشكي و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت، دکتر منظم رییس دفتر ارتباط صنعت و دکتر فرنوش محمدی عضو گروه جراحی فک و صورت و فلوشیپ کرانیو فاشیال کودکان، دكتر زند وكيل مدیرعامل شركت پيشگامان طب ديجيتال و برخی از اعضای هیئت‌علمی در جلسه امضای این قرارداد حضور داشتند.
در این جلسه دکتر بیات با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت گفت: این مرکز از سال 88 شروع به کار کرد و از سال 95 به‌صورت مستقل شد. برگزاری چندین کارگاه و سمینار و شرکت در سمپوزیوم بین‌المللی پزشکی بازساختی ازجمله فعالیت‌های علمی این مرکز است.

تولید 56 مقاله در سال اخير، دستیابی به فرمولاسیون ماده‌ تحریک‌کننده ساخت استخوان و ساخت روبات جراح فک ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز است

وی تولید 56 مقاله در سال اخير، دستیابی به فرمولاسیون ماده‌ تحریک‌کننده ساخت استخوان و ساخت روبات جراح فک ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز نام برد.
رییس مرکز تحقیقات جراحی‌های پیشرفته فک و صورت همچنین استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان را از برنامه‌های این مرکز دانست و گفت: استفاده از فنّاوری‌های نوین، نرم‌افزارهای جدید و استفاده از سلول‌های بنیادی ازجمله فعالیت‌های این مرکز است و امروز ما به‌عنوان قمر مرکز رشد فناوری سلامت در دو قسمت بازسازی کرانیو فشیال و جراحی‌های ارتوگناتیک فعالیت می‌کنیم. ما در شرکت دانش‌بنیان پيشگامان طب ديجيتال مستقر در این مرکز تحقیقات، به‌عنوان هسته اصلی فناوری با استفاده از نرم‌افزار و پرینتر سه‌بعدی و دستگاه نویگیشن و اطلسی که در همین مرکز تهیه‌شده است تاکنون 40 مورد طراحی فک برای این بیماران انجام داده‌ایم و در موردبازسازی ها ی فک هم 60 بیمار مراجعه کرده‌اند و 10 مورد تاکنون جراحی‌شده‌اند.
دکتر بیات در توضیح فعالیت‌های هسته‌های فناوری مستقر در این مرکز تحقیقات افزود: فعالیت یکی از این هسته‌ها تولید پروتزهای بایو اکتیو با دانشگاه شریف است. هسته‌ نرم‌افزاری و هسته‌ تولید قطعات سخت‌افزاری اسکنی هم از دیگر هسته‌های فناوری در این مرکز هستند.

برنامه ثبت نوزادان با شکاف لب و کام در کشور ازجمله برنامه‌های همکاری این مرکز با اداره نوزادان وزارت بهداشت است

رییس مرکز تحقیقات جراحی‌های پیشرفته فک و صورت برنامه ثبت نوزادان با شکاف لب و کام در کشور را ازجمله برنامه‌های همکاری این مرکز با اداره نوزادان وزارت بهداشت دانست و گفت: هنوز تمامی خدمات این مرکز تحقیقات به اطلاع عموم نرسیده است و امیدواریم این روش‌ها برای جراحان مغز و اعصاب، جراحان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک قابل‌استفاده باشد. برای استفاده از امکانات منطقه‌ای هم در حال فعالیت هستیم و تاکنون دو بیمار خارجی هم از این خدمات استفاده کرده‌اند.

با همکاری‌هایی که آغازشده ازاین‌پس کار مرکز تحقیقات صرفاً تولید مقاله نیست بلکه می‌توانیم محصول و ثروت تولید کنیم

دکتر بهرامی، عضو هیات‌مدیره شركت دانش‌بنیان پيشگامان طب ديجيتال نیز در توضیح فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید ثروت برای کشور گفت: با همکاری‌هایی که آغازشده ازاین‌پس کار مرکز تحقیقات صرفاً تولید مقاله نیست بلکه می‌توانیم محصول و ثروت تولید کنیم.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی پیشرفته فک و صورت افزود: در چند ماه اخیر 104 بیمار در بیمارستان شریعتی با استفاده از فناوری‌های نوین در این مرکز درمان شده‌اند.

جراحی موفق در یک بیمار با تخریب صورت یکی از درمان‌های موفق است

دکتر بهرامی نیز در این خصوص توضیح داد: در این روش با استفاده از تصویر اسکن شده‌ی محل آسیب‌دیده فک بیمار، یک مدل نرم‌افزاری تولید و سپس با استفاده از چاپگر سه‌بعدی پروتز مخصوص بیمار ساخته می‌شود.
وی جراحی موفق در یک بیمار با تخریب صورت را یکی از درمان‌های موفق دانست و گفت: در این بیمار به علت تخریب شدید استخوان‌های فک، استفاده از تکنیک میرورینگ (Mirroring) امکان نداشت که ما با استفاده از اطلس تهیه‌شده در همین مرکز، استخوان‌های صورت بیمار را طراحی و با پرینتر سه‌بعدی پروتزهای لازم تولید کردیم و سپس با استفاده از نویگیشن جراحی بازسازی این بیمار انجام شد.
 در این جلسه دکتر منظم رییس دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه نیز ضمن قدردانی از دکتر بیات و گروه همکار وی، به پیشرفت‌های مرکز تحقیقات اشاره و ابراز امیدواری کرد با قرار دادن این تلاش‌ها در بستر قانونی بتوانیم شرایط را تسهیل کنیم.
وی استقرار مراکز رشد در مرکز تحقیقات را ظرفیت خوبی دانست و گفت: امیدواریم به‌تدریج خدمات و محصولات جدید تولید شود./۱۱۳/۲۰۵

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨ - ١٠:٤٤ / شماره خبر: ١٩٩٧٤٧ / تعداد نمايش: 435

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج