وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

آیین نامه مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه ها کمک زیادی به رشد فناوری های سلامت می کند


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید به سمت ثبت اختراع و تجاری سازی اختراعات در دانشگاه های علوم پزشکی حرکت کنیم و دانشگاه ها باید بتوانند با توجه به محدودیت های منابع دولتی، به تدریج از محل محصولات تجاری خودشان، اداره شوند.

به گزارش وبدا، دکتر رضا ملک زاده در حاشیه آیین رونمایی از کتاب آیین نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: اشکالی ندارد که برای ثبت اختراع در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، امتیاز مقاله یا بیشتر از آن را قائل شویم البته این به معنی ضعیف کردن مقاله نیست بلکه اختراع و مقاله در کنار همدیگر هستند.

وی افزود: ممکن است اعضای هیات علمی، مشارکت کمی در کارگاه های ثبت اختراع داشته باشند که البته این طبیعی است. در دوران گذشته که برای ترویج پژوهش در دانشگاه ها، کارگاه برگزار می کردیم، با استقبال کمی روبرو می شد اما امروز داوطلبان برگزاری این کارگاره ها، افزایش قابل توجهی یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باید به اختراعات و تجاری سازی آنها اهمیت ویژه ای قائل شویم. به عنوان نمونه در حوزه دارو توانسته ایم گران قیمت ترین داروهای دنیا را با قیمت بسیار پایین در کشور تولید و عرضه کنیم و بخش زیادی از مشکلات مردم، برطرف شده است.

دکتر ملک زاده گفت: یکی از مسائل مهم این است که بتوانیم پژوهش را به فناوری تبدیل کنیم که شامل ثبت اختراع و مراحل تجاری سازی است و چارچوب مدونی برای این موارد در دانشگاه ها نداشتیم که خوشبختانه این مقررات با همکاری وزارت دادگستری تدوین شد و امروز از آیین نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشکی که هدف آن، مشخص کردن سهم دانشگاه، موسسه تحقیقاتی، اعضای هیات علمی و محقق در ثبت اختراع و مراحل تجاری سازی است، رونمایی شد.

وی یادآور شد: این آیین نامه به رشد فناوری در حوزه سلامت کمک می کند تا بتوانیم به نیازهای فناوری های سلامت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، پاسخ دهیم. تا پیش از این سهم محقق، دانشگاه، موسسه یا نهاد تامین کننده منابع مالی مشخص نبود که با تدوین و ابلاغ این آیین نامه، حق آنها مشخص شده است./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٧ بهمن ١٣٩٨ - ٠٨:٣٥ / شماره خبر: ١٩٩١٦٥ / تعداد نمايش: 328

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج