وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

باید بیش از پیش، روی فرهنگ، سرمایه‌گذاری کنیم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: معتقدم صرفا با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در سطح کلان در وزارتخانه، نمی‌شود فعالیت‌های فرهنگی را راهبری کرد. باید وارد میدان عمل شد و میزان انطباق دانشگاه‌ها با سیاست‌های تدوین شده را ارزیابی کرد و مشکلات و موانع را شناسایی کرد، ستاد وزارتخانه حکم مرجع حمایتی از خط مقدم خود که دانشگاه‌ها هستند، را بر عهده دارد.

به گزارش وبدا،  دکتر سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت به موضوعات مهم حول برگزاری این جشنواره و دیگر موضوعات مطروحه در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پرداخت و گفت: از اینکه بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در جوار مقبره سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی آغاز می‌شود، بسیار خرسندم. این شهید بزرگوار از آنجا که زندگی‌شان برای جوانان الگو بود، شهادتشان سبب شد که شخصیت ایشان بیشتر شناخته شود و بیشتر مورد توجه قرار گیرد. تنها یکی از وظایف ما شناساندن شخصیت این شهید بزرگوار است و این مهم را سرلوحه کارهای فرهنگی خود قرار داده‌ایم.

وی در ادامه افزود: انجام و شروع این اتفاق را با جشنواره قرآنی وزارت بهداشت مقارن شد. به همین دلیل تصمیم گرفته شد، بخشی از بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت به شناخت شخصیت این بزرگوار اختصاص یابد و قطعاً در جشنواره‌هایی نظیر سیمرغ، المپیادهای ورزشی و هر یک از فعالیت‌های فرهنگی به این موضوع خواهیم پرداخت.

‌معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت گفت: سعی ما بر این است که این الگوی خالص را بیشتر به جوانان معرفی کنیم هر چند که اکثر جوانان و مردم کشور نشان داده‌اند که سردار در دل آنها جای دارد. در تلاشیم صفا و اخلاصی که در رزمندگان دوران دفاع مقدس وجود داشت را به جوانان امروزی انعکاس بدهیم و سردار سلیمانی با حفظ روحیه رزمندگی الگوی مسلمی از دوران دفاع مقدس برای جوانان امروز بود.

دکتر لاری همچنین افزود:  او هیچ گاه لباس اخلاص را از تن خارج نکرد. اخلاصی که از سردار می‌دیدیم از جنس همان اخلاصی بود که در جوانان دوره جنگ می‌دیدیم. همین خصلت افرادی چون شهید سلیمانی است که سبب می‌شود که فوت آنها یک اتفاق عادی نباشد و سبب ایجاد تحول و وحدت بیشتر و ایجاد الگوهای مجسم برای جوانان شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این برهه مسئولیت خطیر ما تربیت جوانان است. در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نیز به ترویج معنویت و تغییر سبک زندگی توجه ویژه‌ای شده است. ما باید الگوهای اصیل خود را به جوانان معرفی کنیم و ارق به میهنمان را در آنها زنده کنیم تا رو به بیرون از کشور نداشته باشند. باید در شرایط جنگی کشور امید بیشتری در جوانان ایجاد کنیم تا بتوانید تاب‌آوری خود را در این برهه حساس بیشتر کنند و ان‌شاءالله از این بحران‌ها به سلامت عبور کنیم. در چنین فضایی شهید سلیمانی الگوی بسیار مناسبی از مردم‌داری و فداکاری است. شخصیتی که یک اسوه کامل بود، ساده زیست، فداکار، وفادار. وی به دور از سیاست‌زدگی همه آدم‌ها را با هر طیف فکری زیر چتر خود جا داده بود و از این حیث برگزاری آیین افتتاحیه در جوار مزار شهید سلیمانی بی‌تردید در معرفی این الگو تاثیرگذار است.

وی با بیان این که خودم  در رشته نماز شرکت می‌کنم، افزود: به نظر من اگر جوانان ما هر اندازه بیشتر از نمازگزاران باشند، فاصله آنها از آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.

دکتر لاری در ادامه گفت: از مخاطبین جشنواره خواهش می‌کنم که به برکت خون شهید پرشورتر و پر تلاش‌تر از سال‌های گذشته در جشنواره شرکت کنند. از سفیران‌نور نیز این خواهش را دارم تا تبلیغ و معرفی این جشنواره بیش از پیش انجام شود. دعا می‌کنم ماحصل همه این تلاش‌ها ساری و جاری شدن پیام‌ها و آموزه‌های قرآنی در زندگی شرکت کنندگان باشد. خداراشکر جشنواره قرآنی وزارت بهداشت از بی‌نظیرترین جشنواره‌های قرآنی کشوره است و برایمان مایه افتخار است که دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی همچنان که در رشته‌های خود کوشا هستند، در زمینه علوم قرآنی نیز در کشور سرآمد باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: معتقدم صرفا با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در سطح کلان در وزارتخانه نمی‌شود فعالیت‌های فرهنگی را راهبری کرد. باید وارد میدان عمل شد و میزان انطباق دانشگاه‌ها با سیاست‌های تدوین شده را ارزیابی کرد و مشکلات و موانع را شناسایی کرد. معتقدم ستاد وزارتخانه حکم مرجع حمایتی از خط مقدم خود که دانشگاه‌ها هستند، را بر عهده دارد. در این سفرها در دانشگاه‌ها به دنبال ایجاد انگیزه هستیم، تلاش می‌کنیم امید تازه‌ای را در رگ‌های دانشجویان تزریق کنیم، از مشکلات آنها باخبر شویم، وضعیت خوابگاه ها را ببینیم، وضعیت سلف سرویس ها را بررسی کنیم و یک نشست دوساعت با فعالان فرهنگی، ورزشی و صنفی داریم تا دانشجویان هم فرصت داشته باشند به طور مستقیم مشکلات خود را با ما مطرح کنند. بعد از یک هفته گزارش سفر را مکتوب به روسای دانشگاه‌ها منعکس می‌کنیم و بعد از سه‌ماه روند پیگیری رفع مشکلات را بررسی می‌کنیم. در این سفرها تلاش می‌کنیم مشکلات مهمتر و اولویت دار را شناسایی کنیم و برای رفع آنها حمایت‌هایی را داشته باشیم.

وی با بیان این که موضوعات رفاهی دانشجویان برای ما مهم است امامعتقدم اولویت ما حوزه فرهنگی است، ادامه داد: در حوزه رفاهی کمک می‌کنیم و البته وظیفه خود را انجام می‌دهیم. در موضوعاتی نظیر سبد امنیت‌غذایی به عنوان وظیفه تلاش کرده‌ایم از سازمان‌هایی نظیر سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه کمک بگیریم، همه این تلاش‌ها برای ایجاد یک اطمینان خاطر در حوزه رفاهی است تا با تزریق برخی منابع کسری بودجه موجود کمتر شود و بودجه فعالیت‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ هزینه شود. باید بیش از پیش روی فرهنگ سرمایه‌گذاری کنیم./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٥ بهمن ١٣٩٨ - ١١:٢٥ / شماره خبر: ١٩٩٠٩٧ / تعداد نمايش: 224

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج