وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی سازمان انتقال خون:

با سرد شدن هوا محفل اهدای خون را گرم نگه دارید


سخنگوی سازمان انتقال خون با پیش بینی کاهش احتمالی میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا و بارش برف بر اهمیت حفظ سطح ذخایر خون در کشور تاکید کرد و از هموطنان نوع دوست خواست در سردترین روزهای سال گرمابخش مراکز اهدای خون سراسر کشور باشند.
به گزارش وبدا، دکتر بشیر حاجی‌بیگی با بیان اینکه ۱۶تا  ۱۷درصد اهداکنندگان خون در تهران هستند، گفت: ۲۵درصد خون و فرآورده های خون کل کشور در تهران مصرف می‌شود چرا که تعداد مراکز درمانی در تهران بیشتر و جراحی‌های بزرگ در این استان گسترده‌تر و به همین دلیل مصرف این فرآورده های حیات بخش در پایتخت بالاتر است.
وی با اشاره به کاهش اهدای خون به دنبال سردتر شدن هوا، اظهار کرد: باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست ودر برخی استان‌های بزرگ مانند تهران از طریق شبکه خون‌رسانی میزان خون مورد نیاز را تامین می‌کنیم.

دکترحاجی‌بیگی یادآور شد: میزان اهدای خون وابسته به شرایط مختلف اعم از وضعیت جوی ودیگر عوامل موثر در مشارکت جویی مردم است.
وی تغییرات آب‌وهوایی، ترافیکی ودیگر عوامل مداخله گر را از دلایل کاهش حضور شهروندان در مراکز اهدای خون برشمرد و افزود: به همین دلیل است که در روزهای سرد زمستان که به دلیل نزولات جوی و برودت هوا، تردد شهروندان دشوار می‌شود، میزان مراجعه جهت اهدای خون نیز کاهش می‌یابد.

حاجی‌بیگی در خصوص مراکز درمانی مصرف کننده خون گفت: در کشور 830 بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که ۷۲۰مورد از آن ها دارای بانک خون مستقل بوده و خون و فرآورده‌های خونی مورد نیازشان را از اداره‌ کل‌های انتقال خون دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان ساخت: تهران با ۱۶۰بیمارستان و مرکز درمانی یکی از استان‌های پرمصرف خون و فرآورده‌های آن محسوب می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن یادآوری اینکه مردم همچنان برای اهدای خون مراجعه می‌کنند و به صورت روزانه خون تامین می شود، گفت: نگرانی سازمان انتقال خون کاهش سطح ذخایر خون در کشور است و باید توجه کرد که ایران سالانه به دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.

دکتر حاجی‌بیگی از رسانه‌ها درخواست کرد که با توجه به گستره مخاطبان و وسعت عملکرد و قابلیت‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت و تاثیرگذاری ، ضمن ترویج فرهنگ اهدای خون در فضای عمومی و نزد مخاطبان، ‌سازمان انتقال خون را در امر انسان‌دوستانه اهدای خون همراهی کنند.

گفتنی است مراکز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت 8 تا ۱۹فعال هستند، همچنین مراکز اهدای خون در استان ها نیز در دو شیفت صبح و بعد از ظهر میزبان اهداکنندگان نوع دوست است.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ بهمن ١٣٩٨ - ٠٩:١٥ / شماره خبر: ١٩٩٠٢٥ / تعداد نمايش: 197

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج