وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت خبر داد:

راه اندازی ۱۲۰ خانه بهداشت عشایری تا پایان امسال

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین وضعیت خانه‌های بهداشت عشایری گفت: برنامه ما این است که تا پایان سال ۱۲۰ خانه بهداشت عشایری راه اندازی شود، اما این موضوع به شرطی است که بتوانیم از بین جامعه عشایری داوطلب برای بهورز شدن پیدا کنیم. زیرا اصل موضوع، تربیت بهورز عشایری است که با عشایر کوچ کند و همراه آنها باشد.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکترجعفر صادق تبریزی با بیان این مطلب افزود: برنامه پذیرش بهورزعشایری آغاز و فراخوان این موضوع نیز از طرف دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده است تا این بهورزان از بین خود عشایر انتخاب شوند.

وی بیان کرد: برای خانه‌های بهداشت عشایری نیز کار شروع شده و سفارش کانکس برای برخی مناطق و چادرهای ویژه برای مناطق دیگردر حال انجام است و تا پایان سال تعدادی از این خانه‌های بهداشت عشایری راه اندازی می‌شوند. از این ۱۲۰ خانه بهداشت عشایری، ۹۰ مورد کانکس و ۳۰ مورد چادر خواهد بود.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره طرح ساماندهی ارائه خدمات سلامت به جامعه عشایری نیز اظهار داشت: طرح ساماندهی ارائه خدمات سلامت به جامعه عشایری باید در هیات دولت تصویب و بعد به وزارت بهداشت ابلاغ تا اجرایی شود. از طرفی کار مشترک وزارت بهداشت و سازمان امور عشایری در حال انجام است که بر این اساس کل مناطق کشور به ۵ قسمت تقسیم بندی و نیازهای جامعه عشایری احصا شده است. ساختار مورد نیاز جامعه عشایری برای ارائه خدمات سلامت با کیفیت بالاتر نیز طراحی و مجوز استخدام بهورز ویژه عشایری هم دریافت شده است. این طرح تقریبا در اکثر استان‌های کشور اجرایی می‌شود.

دکترتبریزی درباره جامعه آماری تحت پوشش این طرح گفت: آمار وزارت بهداشت با سازمان امور عشایری متفاوت است؛ زیرا تعریف‌ها تفاوت دارند و به نظر وزارت بهداشت، افرادی که بیشتر اوقات سال ثابت هستند، به عنوان عشایر محسوب نمی‌شوند و کوچ روهایی که ساکن نیستند و خانه بهداشت نیز باید با آنها حرکت کند، به عنوان عشایر شناخته می‌شوند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره خدماتی که به عشایر در خانه های بهداشت ارائه می‌شود نیز بیان کرد: تمام خدماتی که در خانه‌های بهداشت سطح کشور ارائه می شود، به عشایر هم ارائه خواهد شد. این خدمات به کودکان زیر یک سال و زیر ۵ سال، برای نوجوانان و جوانان، مادران باردار، میانسالان و سالمندان خواهد بود. خدمات مراقبت کودکان شامل مراقبت کودک از نظر نداشتن بیماری، کنترل قد و وزن و رشد و واکسیناسیون، مراقبت مادران باردار شامل مراقبت های شش گانه طول دوران بارداری و واکسیناسیون و ارجاع برای سونوگرافی، مراقبت نوجوانان شامل خدمات ویژه، مراقبت جوانان شامل مراقبت های کلی و کنترل بینایی و شنوایی، مراقبت میانسالان شامل بیماری های غیرواگیر و کنترل های کلی سلامت افراد و بررسی میزان خطر برای بیماری های قلبی است.

گفتنی است دکترعلیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز پیش از این درهمین رابطه به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: پیش بینی می‌کنیم تا پایان امسال ۱۲۰ خانه بهداشت عشایری دیگر به جز ۱۶ موردی که قبلا افتتاح شد در کل کشور راه‌اندازی شود. مرحله آزمایشی افتتاح خانه های بهداشت عشایری در شیراز انجام شد که در این مرحله ۱۶ خانه بهداشت عشایری را راه اندازی کردیم.
معاون وزیر بهداشت همچنین بیان کرد: کل جمعیت عشایر کشور حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر عشایر کوچ رو هستند که برای این دسته نیاز به ۲۵۰ خانه بهداشت عشایری داریم. این خانه های بهداشت در مبدا و مقصد مستقر هستند، اما در طول سفر، بهورز که از خود عشایر است، همراه این افراد خواهد بود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨ - ١٣:١٣ / شماره خبر: ١٩٧٧٦٢ / تعداد نمايش: 162

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج