وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گفت و گوی وبدا با دکتر دارابی، معاون امور استان های سازمان صدا وسیما در حاشیه بیست و دومین جشنواره تولیدات صدا و سیمای مراکز استان ها در بجنورد:

نقش و کارکرد شبکه‌های صدا وسیمای استانها در ارتقاء سلامت جامعه

 
 نقش صدا و سیمای مراکز در افزایش سواد رسانه‌ای مردم و ارتقاء سلامت جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
- در ابتدا از همراهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش جنبی جشنواره بیست و دوم تشکر می کنم . در این حوزه می‌توان موضوعات و محورهای مختلفی را مورد توجه قرار داد، نخست اینکه مراکز استانی صدا و سیما اهتمام ویژه‌ای به اقتضائات فرهنگی، اجتماعی و اقلیمی در امر برنامه‌سازی دارند و تاثیر مثبت این توجه و تلاش، در آگاهی و همراهی مردم با برنامه‌های کلان نظام سلامت و خود مراقبتی و آموزش بهداشت عمومی هم کاملا مشهود است.
همچنین درصد بالای مخاطبان و رضایتمندی از شبکه‌های استانی، فرصت مناسبی برای انتقال مفاهیم و پیام‌های آموزشی با محوریت سلامت است. در حال حاضر شبکه‌های استانی برنامه‌های گوناگونی را با محوریت سلامت و بهداشت و نیز آموزش با محوریت مخاطب عام به مخاطبان خود دارند که از آن جمله می‌توان به برنامه «پزشک شما» در برخی مراکز و پخش از شبكه سراسری "شما" و همچنین تولید گزارش‌های خبری و تحلیلی پیرامون موضوعات و دغدغه های مرتبط با سلامت عمومی جامعه اشاره کرد.

جشنواره تولیدات مراکز، یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای معاونت امور استان‌هاست، از این ظرفیت در راستای توسعه فعالیت‌های آموزش‌محور با موضوع سلامت  چه استفاده‌ای شده است؟
- در جشنواره بیست و دوم که به میزبانی خراسان شمالی و شهر بجنورد برگزار شد، بیش از ۳۰ اثر سلامت‌محور در بخش جنبی انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند، چرا که با توجه به اهمیت این موضوع، حوزه سلامت به عنوان یکی از محورهای اساسی بخش جنبی جشنواره مورد توجه قرار گرفته بود.
 
با توجه به اینکه موضوع سلامت نیازمند تولیدات بیشتر و همچنین قرار گرفتن آثار رادیویی، تلویزیونی و پژوهشی مرتبط با این مسئله در بخش اصلی جشنواره است، توصیه جنابعالی به همکاران مراکز و نهادهای متولی سلامت چیست؟
- ارتقاء سلامت عمومی، اجتماع بهتری را هم رقم می‌زند، جامعه سالم متشکل از مردمانی سالم است بنابراین رسانه ملی به مثابه یک دانشگاه عمومی، نقش مهمی در ترویج و تحقق این مهم دارد.
شبکه‌های استانی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های سازمان صدا و سیما و چه بسا بیشتر و بهتر از شبکه‌های سراسری، می‌توانند نقش ارزنده‌ای در این زمینه داشته باشند و با تولید برنامه‌های آموزشی به صورت مستقیم یا فیلم و سریال، برنامه‌های ترکیبی و گزارشی و حتی برنامه هایی با مخاطب کودک و نوجوان، به توسعه سلامت عمومی کمک کنند. در جشنواره تولیدات مراکز، شاهد نمایش آثار متعددی با موضوع سلامت  در بخش جنبی بودیم که البته می‌توان به توسعه این بخش و ورود آن به بخش اصلی هم نظر داشت در عین حال تاکید بر تولید برنامه‌های آموزشی از جمله در حوزه بهداشت و سلامت، یکی از محورهای اساسی برنامه‌های کوتاه و بلندمدت شبکه‌های استانی است.
نظام‌نامه پژوهشی برنامه‌ای شبکه‌های استانی هم که اخیرا تصویب و ابلاغ شده است در این حوزه دارای کارکردهای مثبتی است و به امر پژوهش‌های منجر به تولید به عنوان یک محور اساسی می‌انجامد، انجام پژوهش‌های مبتنی بر آخرین استانداردهای علمی در حوزه بهداشت و سلامت با کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی، تولید برنامه‌های فاخر را در پی دارد که موجب ارتقاء سطح سلامت عمومی با تکیه بر خود مراقبتی خواهد شد.
 
نقش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی و مراکز استان‌ها در توجه دادن و مطالبه‌گری از دستگاه‌های تاثیرگذار بر سلامت چیست؟
- در این بخش می‌توان به موضوعات گوناگونی اشاره کرد از جمله سلامتی، به عنوان یک مفهوم چند بعدی و ذی الوجوه، از نواحی مختلف و از سوی مولفه‌های متعدد اجتماعی و فرهنگی تحت‌الشعاع و تحت تاثیر قرار گرفته و به همین نسبت، تحقق عالی‌ترین درجات آن و ارتقا و اعتلای آن حتی در بهترین حالت بازده و راندمان، از یک دستگاه و یک سازمان متولی هرچند بزرگ و موسع و حتی یک دولت و یک قوه از قوای کشور، ساخته نخواهد بود، در این شرایط رسانه می‌تواند همه متولیان امر را به انجام تعهدات و تکالیف خود نسبت به سلامت مردم آگاه سازد که خود اقدام مهمی به شمار می‌رود و در کنار دیگر کارکرد شبکه‌های استانی، نقش بسزایی در تحقق اهداف عالیه سلامت و بهداشت جامعه خواهد داشت.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٤ شهريور ١٣٩٨ - ٠٩:١٠ / شماره خبر: ١٩٤٤٤٢ / تعداد نمايش: 269

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج