وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور خبر داد:

مراجعه بیش از ۱ میلیون نفر برای اهدای خون در سال جاری


سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه میزان مراجعه مردم در پنج ماهه نخست سال به مراکز انتقال خون از مرز یک میلیون نفر گذشت، گفت: در این پنج ماه بیش از یک و نیم میلیون واحد خون و فرآورده خونی توزیع شده است.
به گزارش وبدا به نقل از ایکنا، دکتر بشیر حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به مراجعه بیش از یک میلیون نفر در پنج ماهه نخست سال به مراکز انتقال خون اظهار کرد: از این تعداد مراجعه بیش از ۹۰۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی تصریح کرد: از روز اول فروردین تا پایان مردادماه بیش از یک میلیون و نیم واحد خون، پلاکت، پلاسما و گلبول خون فشرده شده یا پکسل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه ایران در حال حاضر دغدغه تأمین خون و فرآورده ندارد، گفت: اینکه بعضی از اوقات از کمبود خون سخن گفته می‌شود مربوط به گروه‌های خون منفی است که جمعیت اهداکننده کمتری دارند،   oمنفی سه تا چهار درصد، Aمنفی سه درصد، Bمنفی دو درصد و ABمنفی به عنوان کمیاب‌ترین گروه خونی زیر یک درصد جمعیت اهدا کننده خون کشور را تشکیل می‌دهد.
وی بیان کرد: توصیه ما این است که همه مردم ضمن دانستن گروه خونی خود، گروه خونی مشابه را نیز در میان دوستان و آشنایان به ویژه افراد دارای گروه‌های خونی منفی بیابند تا در  صورت نیاز به خون، هر چه سریع‌تر به آن دسترسی داشته باشند.
دکترحاجی‌بیگی یادآور شد: یکی از مشکلات ما به ویژه در فصل تابستان گرمای زیاد هوا در برخی استان‌ها مانند خوزستان است؛ این موضوع موجب می‌شود که اهداکننده کمتری به مراکز انتقال خون مراجعه کنند و در نتیجه با کاهش تولید خون و فرآورده آن مواجه شویم.
وی با تأکید بر اینکه از طریق شبکه‌ خون‌رسانی کشور سعی می‌شود کمبود خون در هر استان رفع شود، گفت: به دلیل گسترش مراکز جراحی قلب باز، مراکز خون و آنکولوژی و مراکز پیوند مغز استخوان مصرف خون و فرآورده‌های آن بویژه پلاکت افزایش پیدا کرده که این‌ها باید از طریق خون اهدایی توسط مردم کشور تأمین شوند.

سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد: در بعضی از استان‌های کشور به دلیل حضور عزیزان تالاسمی، مصرف خون به ویژه پکسل یا گلبول قرمز فشرده شده بالا بوده و تقریبا ۱۸ تا ۲۰ درصد تولید گلبول قرمز فشرده شده به مصرف این افراد می‌رسد.

وی تأکید کرد: به دلیل گسترش شبکه خون‌رسانی در کشور، دیگر هیچ‌گونه کمبود خونی در استان‌های کشور وجود ندارد چرا که کمبود خون در هر استانی را استان معین پوشش می‌دهد و آن را رفع می‌کند.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٨ - ١٠:٠٤ / شماره خبر: ١٩٤٣٩٤ / تعداد نمايش: 180

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج