وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

حق فنی تنها مربوط به داروخانه ها نیست


رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: حق مسئولیت فنی داروساز، در ازای خدمتی که داروساز به بیمار می دهد، اخذ می شود چرا که در غیراینصورت دارو را از هر مکان اقتصادی و تجاری می شود تهیه کرد.

به گزارش وبدا به نقل از بهداشت نیوز، دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان این مطلب افزود: حق مسئولیت فنی قانونی است و هیات دولت براساس خدمات تشخیصی و درمانی تعرفه گذاری می کند و این حق تنها مربوط به داروخانه ها نیست.

وی اظهار داشت: حق مسئولیت فنی داروساز، در ازای خدمتی که داروساز به بیمار می دهد، اخذ می شود چرا که در غیراینصورت دارو را از هر مکان اقتصادی و تجاری می شود تهیه کرد و اساسا فلسفه وجودی داروخانه، داروساز و داروپزشک زیر سؤال می رود.

حق فنی در قبال انجام چه وظایفی دریافت می شود؟
وی افزود: داروساز یا مسئول فنی وظیفه دارد فرآیند ورود و نگهداری دارو را نظارت کند، نسخ را کنترل کند، تداخلات دارویی را چک کند، دستور بزند و اگر توصیه ی اضافی و مشاوره نیاز باشد به بیمار ارائه دهد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: مسئول فنی موظف است تا جایی که بیمار نسبت به مصرف دارو آگاهی پیدا کند به او مشاوره بدهد و در قبال نگهداری و تحویل دارو نسبت به بیمار مسئولیت دارد. علاوه براین در موارد داروهای بدون نسخه، اعم از OTC و BTC  تجویز و مشاوره به بیمار را برعهده دارد.

دکترجهانپور تصریح کرد: اگر دارویی اشتباه از داروخانه به بیمار داده شود و خدای ناکرده مشکلی برای بیمار ایجاد شود مسئول فنی داروخانه مسئول است و باید پاسخگو باشد و بیمار می تواند نسبت به این خطا یا بی مبالاتی شکایت کند.

مردم می توانند از مسئول فنی داروخانه شکایت کنند
وی ضمن بیان اینکه تمام داروخانه ها موظفند تلفن شکایت و بازرسی و نظارت دانشگاه علوم پزشکی مربوطه را در داروخانه نصب کنند، اضافه کرد: مردم می توانند در صورت کوتاهی مسئولین فنی داروخانه در ارائه خدمات و مشاوره های دارویی، با این تلفن ها تماس بگیرند و اعتراض کنند.
دکتر جهانپور خاطر نشان کرد: عدم لزوم پرداخت حق مسئولیت فنی عملا به حذف مسئول فنی و مشاوره دارویی می انجامد و داروخانه را مانند یک بنگاه اقتصادی فقط برای داروفروشی مهیا می کند و مسئولیت مدنی در قبلا بیمار عملا حذف می شود..

وی در ادامه تأکید کرد: نباید فراموش کنیم که داروخانه محل ارائه خدمات تشخیصی و درمانی و پزشکی است و با کسب و کار عمومی فرق دارد، یعنی در داروخانه دارو طبق شرایط استانداردی تهیه، نگهداری، تولید و توزیع می شود و عرضه ی آن به مردم نیز باید طبق شرایط استاندارد و تحت نظر و مسئولیت مسئول فنی باشد.

دکتر کیانوش جهانپور در رابطه با علت اعتراض مردم به گرفتن حق فنی توسط داروخانه ها هم گفت: مردم نمی دانند که این مبلغ را بابت چه چیزی می پردازند و آن را به نوعی پول زور تلقی می کنند و عملکرد داروخانه را مانند یک کسب و کار صرفا اقتصادی و تجاری در نظر می گیرند.

وی در این باره افزود: باید برای مردم فرهنگسازی شود که خدماتی که در داروخانه ارائه می شود با مکان های اقتصادی دیگر فرق دارد و حتی مردم این خدمات را برای سلامت خود، از داروخانه و داروساز مطالبه کنند.

سود داروها مشخص است

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: مثلا بنگاه های اقتصادی خرد و کلان با فروش یک کالا،  سود 25 تا 30 درصدی حتی افزون بر این  کسب می کنند اما سود داروها مشخص است، 8 تا 10 درصد برای داروهای خارجی و 12 تا 15 درصد برای داروهای ایرانی.

دکترجهانپور خاطر نشان کرد: بنابراین اقتصاد داروخانه مبتنی بر *مارژین دارو و آن هم با معوقات سازمان های بیمه گر، بدون حق مسئولیت فنی داروساز و غیره، عملا به کوچک شدن  بخش دارو در داروخانه ها و کاهش دسترسی مصرف کننده به دارو خواهد انجامید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٨ - ٠٩:١٢ / شماره خبر: ١٩٤٣٩١ / تعداد نمايش: 257

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج