وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا تاکید کرد:

ضرورت استمرار اقدامات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع و بروز بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌زده کشور

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا گفت: مردم سیل زده در جریان وقوع بحران سیل، خانه و کاشانه خود را ترک کرده و یا عزیزانی را از دست داده اند. در این افراد، احتمال ابتلا به بیماری ‌های اضطرابی و افسردگی بیشتر است. بنابراین به منظور افزایش تاب آوری و حفظ روحیه، لازم است مراقبت های سلامت روان برای این افراد به نحو شایسته انجام شود. در این راستا اقدامات متقضی از جمله اعزام تیم های سلامت روان اعم از روانپزشک و روانشناس به مناطق درگیر سیل و محل اسکان موقت مردم، صورت گرفته است.
 
به گزارش وبدا، دکتر اسماعیل مطلق با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای خدمات رسانی به سیل ‌زدگان استان‌های لرستان و خوزستان، اظهار کرد: جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر در ۲۶۰ روستا و ۶ شهرستان در خوزستان، تحت تاثیر مخاطرات سیل قرار گرفته ‌‌اند و گرچه با تلاش‌های مردمی، ارگان ‌های دولتی و نیرو‌های مسلح تاکنون آب وارد خانه‌ های شهری نشده است، اما بسیاری از افراد منازل خود را ترک کرده و در اردوگاه ‌های موقت مستقر شده اند. 
 
وی افزود: بنابر برنامه ریزی های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در هر یک از این اردوگاه ‌ها، یک پزشک، مراقب سلامت، کارشناس بهداشت محیط، کارشناس بیماری‌ واگیر و کارشناس تغذیه مستقر شده‌ است. 
 
دکتر مطلق بیان کرد: بیماران مبتلا به دیابت، فشار خون، بیماری های صعب العلاج و قلبی عروقی و همچنین، گروه های حساس مانند، مادران باردار، کودکان زیر ۵ سال و سالمندان تحت مراقبت ویژه قرار دارند.
 
وی با ابراز نگرانی در رابطه با شیوع بیماری‌ های واگیردار، تصریح کرد: تلاش ما برای پیشگیری از شیوع و بروز بیماری‌ های واگیردار بیش از هرچیزی، فراهم کردن امکان تهیه آب سالم و بسته ‌بندی شده به سیل‌ زدگان بوده است. همچنین، بر بهداشت کمپ‌ ها، از نظر بهداشت محیط، چگونگی دفع فاضلاب و پسماندها، سلامت تغذیه و روند پخت و پز در آشپزخانه‌ ها، نظارت جدی داریم. 
 
دکتر مطلق بیان کرد: تا امروز، بیماری‌های میکروبی مانند اسهال، اسهال خونی، وبا و پونومونی مشاهده نشده است.
 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در حوادث و بلایا اضافه کرد: در لرستان نیز وضعیت رسیدگی به بهداشت مردم سیل زده مطلوب است و تمامی جمعیت متاثر از سیل تحت کنترل هستند و تمامی کودکان زیر ۵ سال مورد واکسیناسیون فلج اطفال قرار گرفتند، ضمن اینکه واکسیناسیون سرخک برای افراد ۹ ماه تا ۱۵ ساله در مناطقی که پوشش واکسیناسیون آنها زیر ۹۰ درصد بوده، انجام شده است. این پوشش و مراقبت برای اتباع خارجی ساکن این مناطق نیز صورت گرفته است.
 
وی ادامه داد: تمامی ویزیت ‌ها، درمان و دارو‌ها و دارو‌های مکمل تا انتهای بحران سیل برای سیل‌زدگان رایگان بوده و اگر بیماری به سطح ۲ خدمات یعنی خدمات بیمارستانی نیاز داشته باشد، توسط آمبولانس‌ های ۱۱۵ اورژانس به بیمارستان‌ های مشخص شده ارجاع داده شده و درمان آنها پیگیری می‌ شود.
 
بنابرگزارش ایکنا، دکتر مطلق با اشاره به وجود دستورالعمل ‌های خاص در شبکه بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: یکسری دستورالعمل ‌ها ثابت بوده و بعضی از دستورالعمل‌ ها نیز مخصوص مناطق خاص است. با توجه به اینکه ممکن است در گلستان یا لرستان بیماری سینه پهلو بیشتر باشد؛ ما براساس دستورالعمل بیماری‌ های سندرومیک اقدامات مراقبت سلامت را پیش می ‌بریم.
 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در حوادث و بلایا، افزود: در خوزستان با توجه به خطر وجود مواد شیمیایی بیماری پوستی شایع ‌تر است که پیشگیری و درمان بیماری نیز براساس پروتکل و دستورالعمل ویژه این مناطق اجرایی می‌ شود. با توجه به گرمای خوزستان و تداوم وضعیت موجود بررسی ‌ها و مراقبت‌ های لازم انجام می ‌شود که افراد دچار این قبیل بیماری ها نشود. 
 
دکتر مطلق در رابطه با مراقبت های سلامت روان در مناطق سیل‌ زده نیز اظهار کرد: مردم سیل زده در جریان وقوع بحران سیل، خانه و کاشانه خود را ترک کرده و یا عزیزانی را از دست داده اند. در این افراد، احتمال ابتلا به بیماری ‌های اضطرابی و افسردگی بیشتر است. بنابراین به منظور افزایش تاب آوری و حفظ روحیه، لازم است مراقبت های سلامت روان برای این افراد به نحو شایسته انجام شود. در این راستا اقدامات متقضی از جمله اعزام تیم های سلامت روان اعم از روانپزشک و روانشناس به مناطق درگیر سیل و محل اسکان موقت مردم، صورت گرفته است. همچنین، برای بیمارانی که پیش از سیل دچار بیماری ‌ها و اختلالات روانپزشکی بوده ‌اند نیز مراقبان سلامت روان تعیین شده که هم اکنون در کمپ‌ ها حضور دارند و با خانواده ‌های بیماران در ارتباط هستند. در این زمینه نیز اگر مواردی وجود داشته باشد، طبق پروتکل تعیین شده عمل کرده و اگر نیاز باشد به سطوح تخصصی‌ تر ارجاع داده می شوند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٨ - ٠٩:١٧ / شماره خبر: ١٨٩٠٤٥ / تعداد نمايش: 247

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج