وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در مراسم بزرگداشت زنده یاد نورافشار در بیمارستان خیریه نورافشار عنوان کرد:

اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای حمایت از بخش خصوصی برای توسعه خدمات توانبخشی در کشور

وزیر بهداشت گفت: جمعیت هلال احمر، یکی از نهادهایی است که علاقه بسیار زیادی به آن دارم چون این مجموعه خدمتگزار است که فارغ از کنش های سیاسی، نمایشی و دنیایی، توانسته سرمایه اجتماعی خوبی از گذشته های دور نصیب خودش کند و هنر مسئولان کنونی این نهاد باید این باشد که این سرمایه اجتماعی را حفظ کنند و خوشحالم که امروز دکتر پیوندی در این مسیر تلاش های موثری دارد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم بزرگداشت زنده یاد نورافشار و افتتاح بخش سی تی اسکن و بخش معلولین جسمی و حرکتی بیمارستان فوق تخصصی نورافشار تهران اظهار داشت: امیدوارم دکتر پیوندی و همکاران ایشان بتوانند هلال احمر را به عنوان مجموعه ای خدمتگزار در راستای اهداف انسان دوستانه بیش از پیش گسترش دهند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: خداوند خود شاهد است که نمی خواستم مسئولیت وزارت بهداشت را قبول کنم البته دکتر روحانی و رییس مجلس در این دوره در جریان هستند اما اگر روزی بخواهم در عالم کار و اجرایی، مسئولیتی را قبول کنم و از درس، دانشگاه و طبابت فاصله بگیرم، حتما یکی از مسئولیت های سازمان بهزیستی، هلال احمر یا کمیته امداد امام خمینی(ره) را انتخاب می کردم چون ارزش این پست ها را با هیچ مسئولیت دیگری در جمهوری اسلامی نمی شود عوض کرد البته حساب علما جدا است و منظور من، مسئولیت های دنیوی است.

دکتر هاشمی افزود: کار سازمانهای بهزیستی، هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی(ره)، تماما خیر است و انسان از خدمت به این بخش از جمعیت کشور، احساس شعف و شادی می کند البته متاسفانه علیرغم اینکه 40 سال از انقلاب اسلامی می گذرد اما در تامین رفاه حداقلی برای بخشی از آنها، نتوانسته ایم موفق باشیم و ناتوان بوده ایم و دلیل آن، وجود نهادهای متعدد، هزینه های بیجا، مدیریت های ناکارآمد و غیر همسو بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به نیت مرحوم نورافشار در وقف این بیمارستان برای ارائه خدمات به معلولین، گفت: باید اعتراف کنم البته چندین بار هم اعتراف کرده ایم که در حوزه توانبخشی در طرح تحول سلامت، نتوانسته ایم منابعی را فراهم کنیم که جای تاسف دارد چون توانبخشی، یکی از حلقه های مهم درمان است و حتی در بخش هایی که فکر می کنیم درمان، دارو و تجهیزات و جراحی موثر نیست، خدمات توانبخشی بسیار مهم است.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در طرح تحول سلامت انتظار داشتیم که بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعیت هلال احمر در توسعه خدمات توانبخشی در کشور کمک کنند اما بدون تعارف باید بگویم که علیرغم کارهای شکلی اما کار عمیقی در این حوزه انجام نشد و اگر امروز بگوییم که غیر از بیمارستان نورافشار و رفیده، هیچ مرکز مرجع دیگری در حوزه توانبخشی نداریم، سیاه نمایی نکرده ایم و حقیقت را گفته ایم.

وزیر بهداشت افزود: البته مراکز مختلفی برخی خدمات توانبخشی را ارائه می دهند اما این خدمات، پیچیده نیست و مطمئنم که بیمارستان نورافشار با وجود مسئولان خوب و با پیشتکاری که دارد می تواند خدمات خود را گسترش دهد.

دکتر هاشمی یکی از مشکلات مهم و جدی کشور را آمار بالای تصادفات دانست و گفت: انسان برای آمار بالای تصادفات و معلولیت های ناشی از آن و همچنین شرایط جانبازان دوران دفاع مقدس غصه می خورد البته بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل نیز معلولیت هایی به دنبال دارد و در مورد برخی از بیماری ها مانند MS علیرغم کامل بودن درمان دارویی و وجود پزشکان حاذق در کشور اما اگر برای بیمار مبتلا به MS، توانبخشی نداشته باشیم، درمان ناقص است و جای تقدیر دارد که هلال احمر تلاش می کند که در کشور مراکز جامع توانبخشی راه اندازی شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: حتما از راه اندازی مراکز جامع توانبخشی توسط هلال احمر در کشور حمایت می کنیم چون وظیفه ما است و افتخار می کنیم و دست شما را می بوسیم که در این زمینه بتوانید در کشور حرکتی انجام دهید البته برای بخش خصوصی نیز آیین نامه ها تغییر کرد و فرصت هایی ایجاد شد و ادعا می کنم که اگر بخش خصوصی در حوزه توانبخشی بخواهد اقدامی متکثر و توسعه ای انجام دهد، حتما ارز 4200 تومانی اختصاص می دهیم و هر کمکی که در قالب طرح تحول سلامت لازم باشد، انجام می دهیم.

دکتر هاشمی اظهار داشت: علاقه مندیم که در بیمارستان نورافشار همانگونه که نظر واقف بوده، سبقه توانبخشی به ویژه برای کودکان پررنگ و قالب باشد البته درست است گاهی اوقات وسوسه می شویم که یک بیمارستانی که زیان ده است و نمی شود آن را اداره کرد باید به آن بخش های زیبایی و لیزر اضافه کنیم تا اقتصادی اداره شود اما بنظر من حداقل شما در این بیمارستان وسوسه نشوید و به خدا توکل کنید.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از خیرین سلامت به ویژه خیرینی که در ساخت و تجهیز بخش های جدید بیمارستان نورافشار مشارکت داشتند، گفت: خیرین از گوهرهای کمیاب هستند و هر جا که می روم و صحبت از امور خیر است، خیرین حضور پررنگی دارند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه درست است که بیمارستان نورافشار در بخش مرفه نشین تهران واقع شده اما افرادی از جنوب شهر هم به آن دسترسی دارند، افزود: ما حاضریم و اعلام آمادگی می کنیم که وسیله ایاب و ذهاب و تغذیه بیماران و معلولان جنوب شهر برای درمان در این بیمارستان را فراهم کنیم و سهمیه ای برای نیازمندان جنوب و حاشیه شهر در نظر گرفته شود البته شاید بتوان شعباتی از بیمارستان نورافشار ایجاد کرد یا برای اقدامات اولیه و پیگیری های درمانی، درمانگاه هایی در بخش جنوبی شهر ایجاد کرد و از بیمارستان نورافشار نیز برای ارجاع بیماران استفاده کرد.

وزیر بهداشت یادآور شد: از تلاش ها و خدمات این بیمارستان در ارائه خدمات توانبخشی صمیمانه تشکر می کنم و این جزء مواردی است که از صمیم قلب، خوشحال شدم چون متوجه شدم برای ارائه خدمات به معلولان جسمی و حرکتی و برای کودکان معلول، ظرفیت بیمارستان نورافشار افزایش پیدا کرده و امیدوارم که این کارهای خیر مورد قبول خداوند قرار گیرد و همه کسانی که از موهبت الهی و تمکن مالی برخوردارند، در مسیر خدمات خیر و انسانی از دوران کوتاه عمر دنیوی، نهایت استفاده را ببرند.

وزیر بهداشت گفت: دیروز در مراسم بزرگداشت استاد دکتر فاضل که وزیر علوم و بهداشت بود و بنیانگذار رشته پیوند اعضا و عروق در کشور است و دانشجویان و متخصصان زیادی را به کشور تقدیم و رهبر فقید انقلاب و مقام معظم رهبری و 3 رییس جمهور را جراحی کرده حضور داشتم و در توصیف ایشان گفتم اگر بگویم ایشان فردی انقلابی است، به تعبیر امروز که همه خودشان را انقلابی میدانند، باید بگویم خیر، ایشان از جنس انقلابیهای امروز نیست. اگر بگویم او یک مسلمان است، توصیف ناقصی است؛ چون خیلیها به ظاهر مسلمان هستند ولی بویی از اسلام و آموزههای ناب کتاب خداوند و رسولا... نبردهاند. پیامبر عظیم‌الشأن ما برای ارتقاء مکارم اخلاقی مبعوث شد؛ ولی امروز بهنام اسلام، زشتترین جنایات بشری رخ میدهد و بهنام خدایی که همواره بخشنده و مهربان است، بالاترین ظلمها و حقکشی‌ها و تحریفها صورت میگیرد. پس اطلاق اینکه ایشان صرفا یک جراح مسلمان است، حق مطلب را ادا نمیکند.من میگویم، استاد فاضل یک انسان وارسته، نیککردار و شایسته است.

دکتر هاشمی افزود: معتقدم اگر انسان وارسته باشی، انقلابی و مسلمان نیز هستی؛ اما عکس این امکان ندارد؛ یعنی کسی که ابتداییترین حقوق انسان‏ها را محترم نمی‏شمارد، نه مسلمان است و نه انقلابی.

 وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: من مرحوم نورافشار را ندیدم شاید زمانی که ایشان در دنیا افتخاری نصیب شان شده و برای کمک به معلولان کاری کرده بود، من دوسال بیشتر عمر نداشتم اما این فطرتی است که خدا در نهاد بشر قرار داده و این فطرت فقط در انسانهایی مانند دکتر فاضل یا مرحوم نورافشار و خیرین سلامت نیست بلکه در درون همه است اما عده ای کفران می کنند و عده ای دیگر نیز مانند مرحوم نورافشار و خانواده وی شکر بجا می آورند و از این نعمت خدادادی استفاده می کنند و امیدوارم که بازماندگان ایشان نیز این مسیر را ادامه داده باشند./206

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٨ آذر ١٣٩٧ - ١٧:١٤ / شماره خبر: ١٨٤٥٧٤ / تعداد نمايش: 587

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج