وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت عنوان کرد:

فعالیت 30 مرکز پیوند کلیه در کشور

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، گفت: متاسفانه روند رشد بیماران دیالیزی روبه افزایش است، به گونه ای که در حال حاضر، روزانه حدود ١٥ هزار دیالیز در کشور انجام می شود.

به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش در همایش کشوری هماهنگ کنندگان گیرندگان پیوند کلیه گفت: درحال حاضر 30 مرکز پیوند کلیه در کشور وجود دارد که 12 مرکز در تهران و 18 مرکز در سایر استان ها دایر است.

وی افزود: همچنین برای ایجاد سهولت و دسترسی هرچه بیشتر مردم به این خدمات، مراکزی در برخی استان ها از جمله مراکز بندرعباس، اردبیل و سنندج نیز، در حال آماده سازي است که امیدواریم در آینده ای نزدیک به بهره برداری رسیده و فعالیت خود را آغاز کنند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه از زمان آغاز فعالیت در حوزه پیوند کلیه تاکنون، بیش از 36 هزار پیوند از اهداکنندگان زنده انجام شده و امروز بالغ بر 11 هزار پیوند از اهدای مرگ مغزی در حال انجام است، تصریح کرد: در واقع نسبت موجود، نشان دهنده میزان پیوند از حدود 60 درصد از اهداکنندگان مرگ مغزی و 40 درصد از اهداکنندگان زنده است که می تواند روند قابل قبولی باشد. البته امیدواریم در آینده بتوانیم با استانداردهای جهانی، ساختار و روش سیستماتیک بهتری را در حوزه پیوند کلیه در کنار کیفیت و کمیتی که امروز باعث افتخار است و بالغ بر 50 هزار پیوند کلیه در کشور رخ داده، برقرار کنیم.

دکتر شادنوش با اشاره به دریافت جایزه بین المللی توسط دکتر سیم فروش، استاد و متخصص برجسته در زمینه پیوند کلیه، خاطرنشان کرد: چندی پیش استاد سیم فروش به نمایندگی از کشور موفق به دریافت "جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه" شد که این امر باعث مباهات است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر نیز، روند رشد اهدا از مرگ مغزی در حال افزایش است كه اميدواريم با اين روند رشد در آينده میزان پیوند از زنده با همين تعداد موجود در كل پيوندها به حدود 20  درصد كه به عنوان هدف گذاری برای ما مطرح است، برسد.

دکتر شادنوش با بیان اینکه متاسفانه روند رشد بیماران دیالیزی روبه افزایش است، به گونه ای که امروزه حدود ١٥ هزار دیالیز روزانه در کشور انجام می شود، گفت: براساس جامعه آماری، پیش بینی ما این است که از این 32 هزار بيمار دیالیزی در کشور، در حدود 70 درصد نیاز به پیوند داشته باشند که تقریبا حدود 23 هزار نفر از این جمعیت را دربرمی گیرد. اما به دلیل عدم ثبت دقیق و به روز، آمار کمتری ارائه می شود. سیستم ثبت بیماران در وزارتخانه به صورت متمرکز وجود دارد که باید توسط مراکز بیش از پیش جدی گرفته شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت افزود: روزانه 15 هزار دیالیز در کشور انجام می شود که نه تنها مشکلات زیادی به بیمار و خانواده ها تحمیل می کند، بلکه از بعد اقتصادی نیز مخرب است. همچنین طولانی شدن زمان انتظار بیماران برای پیوند از بعد اقتصاد سلامت نیز توجیه پذیر نیست، به گونه ای که هر دیالیزی امروز بالغ بر 400 هزار تومان برای کشور هزینه ایجاد می کند.

وی گفت: بیشترین آمار مربوط به مدت زمان لیست انتظار متعلق به زمانی بین 12 تا 15 ماه است که یکی از دلایل آن نداشتن سیستم ثبت بیماران دقیق است. اگر جمعیت گسترده تری از نیازمندان به عضو را شناسایی کنیم می توانیم سرعت عمل را بالا برده و زمانی که اهداکننده خوبی پیدا می شود، بیماری که بتواند عضو را دریافت کند نیز به راحتی شناسایی شود. بنابراین می توان از اتلاف کلیه هایی که امکان پیوند را دارا هستند نیز جلوگیری کرد. لذا اولین خواهش ما از مراکز دانشگاهی ثبت دقیق و به روز اطلاعات است.

دکتر شادنوش تصریح کرد: با هماهنگی هایی که با انجمن حمایت از بیماران کلیوی صورت گرفته است، در آینده ای نزدیک همخوان سازی سیستم ثبت وزارت بهداشت با سیستم ثبت این انجمن راه اندازی خواهد شد. به طوری که در این وزارتخانه به صورت متمرکز آماری که از طرف انجمن و مراکز 30 گانه در کشور ارائه می شود، ثبت خواهد شد تا اطلاعات به روز و واقعی شوند، چراکه بدون ثبت صحیح نمی توان سیاستگذاری مناسبی انجام داد و از طرفی پیگیری ها نیز با موفقیت پیش نخواهد رفت.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، بیان کرد: امروزه پیوند در کشور ما به درجه ای از بلوغ رسیده که باید تاثیرات اقتصادی و اجتماعی خود را نشان دهد و ما باید با دیدی نو در این خصوص به آینده بنگریم. به همین دلیل اولین انتظار و توقع، جدی گرفتن لیست های انتظار مراکز است که باید مرتبا به روز شوند. همچنین مراکز پیوند دانشگاهی باید آمادگی 24 ساعته در 365 روز سال را داشته و با تیم های داخلی، جراحی و رابطین اهدای عضو نیز، همکاری نزدیک داشته باشند.
 
وی با بیان اینکه یکسان سازی پروتکل های اهدا نیز از دیگر اقدامات مورد انتظاری است که در حال حاضر برای ایجاد این هماهنگی تلاش ها و پیگیری های لازم در حال انجام است، تاکید کرد: درخصوص ارتقای مباحث آموزشی نیز از زمان فرآیند ثبت تا پیوند بیماران باید از سوی مراکز اهتمام لازم صورت گیرد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧ - ١٣:٥٣ / شماره خبر: ١٨٣٧١١ / تعداد نمايش: 452

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج