وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر خبر داد:

جمهوری اسلامی ایران برنده جایزه سازمان ملل در زمینه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر شد

 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از اعطای جایزه کارگروه بین الدولی سازمان ملل متحد (UNIATF) به جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر  خبر داد. 
 
به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی با بیان اینکه کارگروه بین الدولی سازمان ملل متحد یا  The United Nations Interagency Task Force (UNIATF) پیرو تعهد سران دولت ها به بیانیه سازمان ملل متحد در خصوص بیماریهای غیرواگیر و اجرایی ساختن برنامه عمل جهانی بیماریهای غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده است گفت: جایزه ویژه این کارگروه در سومین اجلاس عالی مرتبه سازمان ملل در تاریخ 27 سپتامبر 2018به جمهوری اسلامی ایران اعطا می شود.  
 
دکتر لاریجانی اظهار داشت: این کارگروه تشکیل شده تا با هماهنگی سازمانهای زیرمجموعه سازمان ملل متحد و سایر سازمانهای بین الدولی که فعالیت های آنها با پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیرمرتبط است دولت ها را در راستای متعهد بودن به پاسخگویی به اپیدمی بیماریهای غیرواگیر در جهان حمایت نماید.
وی خاطرنشان کرد: رویکرد UNIATF در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، رویکردی فرابخشی است و کشورها را به جلب مشارکت تمامی ذی نفعان در راستای دستیابی به اهداف تشویق می نماید.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ادامه داد:  UNIATF در ماه می 2018، به منظورکاندید شدن کشورهای فعال در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر برای دریافت نشان UNIATF فراخوان داد و بدین ترتیب کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نامزد دریافت این نشان گردید.
 
وی با بیان اینکه کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در سال 1394 به صورت ساختاری عالی مرتبه در وزارت بهداشت با مشارکت درون بخشی و همکاری معاونت های بهداشت، درمان، آموزش، تحقیقات و فناوری، توسعه، اجتماعی، پرستاری و سازمان غذا و دارو تشکیل  گردید گفت: این کمیته در بدو شکل گیری با رویکرد جلب مشارکت بین بخشی ، همکاری 12 وزارتخانه و سازمان خارج از بخش سلامت را جلب نمود تا با عزمی ملی و حمایت رییس جمهور محترم، رییس محترم مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای عالی سلامت و امنیت غذا و جلب حمایت رییس سازمان جهانی بهداشت و رییس منطقه ای خاورمیانه سازمان جهانی بهداشت پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر را اولویتی ملی قرار داده و در این راستا فعالیت نماید.
 
دکتر لاریجانی به دستاوردهای کمیته ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر اشاره کرد و گفت: از مهمترین دستاوردهای این کمیته، تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در بازه زمانی 1394 تا 1404 است که با رویکردی فرابخشی اهداف و استراتژی های کشور را برای کاهش مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماریهای غیرواگیر شفاف ساخته است. 
 
وی افزود: از جمله نقاط قوت این سند، اضافه نمودن چهار هدف ملی در کنار اهداف نه گانه سازمان جهانی بهداشت در خصوص کاهش مرگ و میر و شیوع بیماریهای قلبی-عروقی، دیابت، سرطان ها، بیماریهای مزمن ریوی و عوامل خطر اصلی شامل چاقی، عدم فعالیت فیزیکی، استعمال دخانیات و مصرف الکل است. این چهار هدف ویژه با توجه به اولویتهای کشور مدنظر قرار گرفته و ارتقاء سلامت روان، کاهش مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش استعمال مواد مخدر و کاهش میزان اسید چرب ترانس را هدف قرار داده است.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: آگاه سازی در خصوص اهمیت مساله، ظرفیت سازی و ایجاد احساس مسوولیت در نظام سلامت ، بخش دولتی خارج از نظام سلامت، بخش خصوصی، سازمانهای مردم نهاد و بطن جامعه ، بسیج منابع و حرکت در راستای اصول پوشش همگانی سلامت (UHC) از اهم استراتژی های کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر بوده و خواهد بود.
 
وی اضافه کرد: در راستای نیل به اهداف و پایش میزان دستیابی به آنها، فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز در خصوص میزان مرگ و میر، شیوع و روند زمانی میزانهای مختلف مرتبط با بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آنها از دستاوردهای مهم دیگری است که زمینه برنامه ریزی و سیاستگذاری مبتنی بر شواهد را فراهم آورده است.
 
دکتر لاریجانی اظهار داشت:  با عنایت خداوند متعال و باتوجه به دستاوردهای مطرح، کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران توسط UNIATF و نشان این افتخار ملی در سومین اجلاس عالی مرتبه سازمان ملل در تاریخ 27 سپتامبر 2018به جمهوری اسلامی ایران اعطا می شود.  
 
وی خاطرنشان کرد: این نشان حاصل تلاش تمامی دست اندرکاران کنترل بیماریهای غیرواگیر در کشور است و لازم است تا تلاش مضاعفی در سطح ملی برای کنترل این بیماری ها صورت گیرد.302/223

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧ - ١٢:٢٦ / شماره خبر: ١٨١٤٧٠ / تعداد نمايش: 1045

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج