وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

ارائه خوابگاه براساس قانون صورت می گیرد/ تشریح شرایط اسکان خوابگاهی برای دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه توضیحاتی را ارائه داد. 
 
به گزارش وبدا، دکتر مهدی کدخدازاده، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص خوابگاه‌های این دانشگاه گفت: تامین خوابگاه برای دانشجویانی که مشمول قوانین اسکان هستند، ضرورت دارد و به علت کمبود ظرفیت خوابگاهی، دانشجویانی که مشمول قانون ارائه خوابگاه نیستند، تنها در صورت وجود ظرفیت می توانند از ظرفیت های خوابگاهی استفاده کنند.
 
وی یادآور شد: با توجه به اینکه طبق آئین نامه تامین خوابگاه برای دانشجویان کارشناسی و دکترای حرفه ای در اولویت است، لذا دانشگاه از طریق دفترچه راهنمای انتخاب رشته در کنکورهای سراسری و پذیرش دانشجو نیز، بر عدم تعهد نسبت به ارائه خوابگاه به دانشجویان دستیار و  Ph.D تاکید کرده است. 
 
دکتر کدخدازاده همچنین با استناد به ماده 25 آئین نامه اسکان دانشجویان اذعان داشت: دانشجویان سنواتی در تمام رشته ها، دانشجویان مقاطع Ph.D و رزیدنتی، مهمان، جابجایی و انتقالی از اولویت استفاده از خوابگاه برخوردار نیستند.
 
معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه براساس آیین نامه اسکان خوابگاهی، دانشگاه موظف است تنها در صورت داشتن امکانات لازم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی شرایط اسکان خوابگاهی را فراهم کند، اظهار داشت: در چند سال گذشته مدیران قبلی دانشگاه برای تامین خوابگاه نسبت به اجاره دو خوابگاه اقدام کردند که اجاره این خوابگاه ها بار سنگینی برای دانشگاه ایجاد کرد، به طوری که حدود 5 و نیم میلیارد در سال فقط هزینه اجاره این خوابگاه هاست که با اضافه کردن هزینه های جانبی سالانه حدود 7 میلیارد تومان برای این دو خوابگاه هزینه می شود.
 
دکتر کدخدازاده تصریح کرد: دانشگاه در درجه اول نسبت به دانشجویانی که پس از کنکور، در مقطع کارشناسی و دکتری حرفه ای وارد دانشگاه می شوند متعهد است که آنها را در اولویت قرار دهد. 
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: بالطبع، دانشجویانی که نسبت به آن‌ها تعهد داریم در خوابگاه‌های تملیکی دانشگاه اسکان داده خواهند شد و تنها در صورتی که براساس اولویت، ظرفیت خوابگاهی مازادی داشته باشیم، به دیگر دانشجویان خوابگاه خواهیم داد.       
 
وی ادامه داد: با توجه به شرایط مالی موجود و براساس لغو قرارداد این دو خوابگاه، دانشگاه باید ابتدا تعهدات قانونی خود را پوشش دهد و هر دو خوابگاه ولیعصر و سرشار تخلیه شوند. 
 
دکتر کدخدازاده درخصوص خوابگاه متاهلی این دانشگاه نیز، گفت: در واقع ساختمان خوابگاه متاهلی دانشگاه، بسیار قدیمی است و بار‌ها از آتش نشانی و شهرداری درخصوص ایمن نبودن این ساختمان اخطار گرفتیم و بنا داریم که این خوابگاه را تخلیه و بازسازی کنیم و پس از بازسازی کامل دانشجویان را اسکان دهیم، اما اینکه در آینده این خوابگاه در اختیار دانشجویان مجرد و یا متاهل قرار گیرد، هنوز قطعی نشده است.
 
وی تصریح کرد: با توجه به حمایت های ریاست دانشگاه، مقرر شد که برای دانشجویان متاهل دانشگاه، مبلغی را از طرف صندوق رفاه دانشجویان به عنوان ودیعه مسکن و به صورت وام تخصیص دهیم، تا گوشه ای از مشکلات دانشجویان مرتفع شود.
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بحث خوابگاه و زیرساخت های آن با مشکلات بسیاری مواجه است و آخرین خوابگاهی که در این دانشگاه ساخته شده، مربوط به 22 سال قبل است. 
 
وی در همین راستا افزود: در شرایط حاضر خوابگاه های موجود دانشگاه نیز، از شرایط مناسبی برخوردار نیستند و همین خوابگاه ها نیز، نیازمند بازسازی جدی هستند، اما شرایط مالی موجود این امکان را به ما نمی دهد که بتوانیم خوابگاه ها را بازسازی کنیم و یا اقدام به خرید خوابگاه جدید کنیم.
 
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان، ضمن اشاره به این موضوع که کمیته اسکان دانشگاه، از چند هفته پیش با برنامه ریزی های متعدد، اقدام به تشکیل جلسات، چینش و جانمایی افراد کرده است، اذعان داشت: دانشجویان ورودی جدید نگران اسکان خود نباشند و امیدواریم که بدون بروز مساله ای تمام ورودی های مهر ماه سال جاری را در خوابگاه ها اسکان دهیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧ - ١٣:٥٨ / شماره خبر: ١٨١٠٦٣ / تعداد نمايش: 722

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج