وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

یادداشت معاون اجتماعی وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی خیریه؛

توسعه نگاه و رویکرد به امر خیر

مشارکت‌های مردمی بخش جدایی‌ناپذیر و یکی از ارکان اصلی اجتماعی شدن سلامت هستند که می‌توانند در قالب‌های گوناگونی به نمایش درآیند. خیّرین و موسسات خیریه از جمله این ظرفیت‌ها به شمار می روند که در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تلاش شده علاوه بر افزایش کمّی آن‌ها در بخش سلامت، به توسعه کیفی، سامان‌دهی و ساختارمند کردن‌شان نیز پرداخته شود.

نخستین چیزی که شاید با شنیدن واژه "خیر" به ذهن متبادر می‌شود، وقف بناهایی چون مسجد و مدرسه و کارهای عام‌المنفعه مانند راه‌اندازی دارالایتام است. این امر در حوزه سلامت شامل ساخت بیمارستان، درمانگاه، همراه‌سرا و موسسات کوچک و بزرگ خیریه برای کمک و تقبل هزینه درمان بیماران می شود. در همین راستا در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان کمک خیّران به بخش سلامت در قالب‌های گوناگون اختصاص یافت و تاکنون ۸۹۰ خیریه و ۷۱۴ سازمان مردم‌نهاد فعال در حوزه سلامت نیز شناسایی شده و شکل گرفته‌اند که جای سپاس، سامان‌دهی و نظارت دارد.

آن‌چه باید یادآوری کرد، این است که ای کاش در کنار همه این امور ارزشمند، خیّران و خیریه‌ها نگاهی به سوی آموزش، فرهنگ‌سازی، پژوهش، پیشگیری، توانمندسازی سمن‌ها و جوامع به ویژه جوامع محلی و مانند این‌ها نیز داشته باشند تا توسعه نگاه و رویکرد به امر خیر در کشور ایجاد شود. توسعه و تغییری که به ارتقای سواد و سلامت همگانی و توسعه پایدار و عدالت در سلامت بینجامد.

همچنین بهتر است مراکز پژوهشی، علمی و آموزشی در جای جای کشور و در زمینه‌های مورد نیاز توسط خیّران یا با یاری و پشتیبانی ایشان شکل بگیرند یا اداره شوند تا هر چه بیشتر از درمان‌محوری به سمت بهداشت، پیشگیری و سبک زندگی سالم پیش برویم. بنابراین باید تشویق کنیم که نگاه کالبدی به خیر و کمک مالی صرف به افراد نیازمند در جهت مسائل این‌چنینی و شاید موثرتر پیش رود.

روز جهانی خیریه را به همه تلاشگران این حوزه و کنشگران دواطلب به ویژه در عرصه سلامت شادباش می‌گویم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧ - ١٥:١٧ / شماره خبر: ١٨٠٧٦٧ / تعداد نمايش: 458

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج