وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

پسماندهای مربوط به اجزا و بافت انسان باید تحت تدابیری به قبرستان ها منتقل و دفن شوند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: مواد شیمی دارویی باید به وسیله دستگاه های زباله سوز و در سایت های ویژه ای که از لحاظ مسائل بهداشتی و زیست محیطی مشکلی را برای محیط زیست انسان ایجاد نمی کنند، امحاء و نابود شوند.

به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری مهر، مهندس محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اظهار داشت: پسماند مواد دارویی و شیمیایی گروهی از پسماندها است که در مورد آن بحث هایی وجود دارد. اگر این پسماندها با پسماند ویژه پزشکی مخلوط شود، دیگر امکان بی خطرسازی برای آنها در بیمارستان وجود ندارد و برای این منظور نیز ابلاغیه مشترکی از سوی معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت به تمام بیمارستان ها که پسماندهای شیمی دارویی دارند و درصد کمی از کل پسماندها را شامل می شوند جهت تفکیک ارسال شده است.

مهندس فرهادی با اشاره به اینکه بسیاری از بیمارستان ها پسماند شیمیایی ندارند، اما اغلب آنها پسماندهای دارویی دارند، اضافه کرد: طبق قانون مدیریت پسماند، سازمان حفاظت محیط زیست باید مکان سایت های ویژه شیمی دارویی را مشخص کند و وزارت کشور نیز تمهیدات لازم را برای واگذاری آنها به بخش خصوصی فراهم کند و ما نیز در این زمینه چندین بار مکاتبه کردیم و در جلسات نیز بر این موضوع تاکید شده است. 

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تصریح کرد: درباره وجود سایت های ویژه که امکان امحاء مواد شیمی دارویی را دارند مشکل وجود دارد و در این زمینه باید فعالیت های بیشتری صورت گیرد تا سریعتر سایت های ویژه شیمی دارویی راه اندازی شوند، چراکه هم اکنون بیمارستان ها مجبور به دپو کردن آنها هستند. چون این مواد به وسیله دستگاه های بی خطر ساز، بی خطر نمی شوند و اجازه حمل هم به آنها داده نمی شود، لذا باید از طریق دیگر و به وسیله دستگاه های زباله سوز و در سایت های ویژه ای که از لحاظ مسائل بهداشتی و زیست محیطی مشکلی را برای محیط زیست انسان ایجاد نمی کنند، امحاء و نابود شوند.

وی با بیان اینکه حجم اشغال مواد شیمی دارویی کم است گفت: در مکان هایی که امکان دارد این مواد را کپسوله می کنند. دستگاه های ریجکت سوز فعلی در کشور به دلیل نوع کوره ها و آلایندگی که دارند مناسب امحاء پسماند شیمی دارویی نیستند.

مهندس فرهادی همچنین درخصوص پسماندهای مربوط به اجزا و بافت انسان نیز خاطرنشان کرد: از لحاظ شرعی تمام بافت و اجزای جدا شده بدن باید تحت تدابیری به سازمان بهشت زهرا(س) در تهران و یا قبرستان ها در استان های مختلف منتقل شوند و براساس رعایت قوانین شرعی دفن شود. هر اقدامی در این زمینه خارج از این موضوع، قانونی و شرعی نیست و در صورت مشاهده باید خاطی مجازات شود و اگر سازمان مدیریت پسماند خلاف این موضوع را مشاهده کند، باید به ما اطلاع دهد. ما نیز از لحاظ حقوقی و قضایی با آنها برخورد خواهیم کرد و دانشگاه های علوم پزشکی نیز در صورت مشاهده چنین موضوعی به سرعت آنها را به مراجع قضایی معرفی می کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧ - ٠٩:١٦ / شماره خبر: ١٧٩٩٣٥ / تعداد نمايش: 358

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج