وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس کشوری مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها خبر داد:

تدوین استاندارد خدمت برای بیماری های متابولیسم برای اولین بار در کشور

معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل مراکز بیماری های خاص خبر داد و گفت: در این دستورالعمل، بر استانداردهای خدمت به بیماران خاص تاکید شده و دانشگاه ها نیز با توجه به  فضاهای درمان در قالب تفاهم نامه می توانند از حمایت های وزارت بهداشت بهره مند شوند.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در اجلاس کشوری مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها با بیان اینکه بیماران خاص با سایر بیماران تفاوت دارند، خاطرنشان کرد: در حوزه بیماران خاص چند اقدام خوب آغاز شده و امیداست ماحصل آن، دریافت خدمات بهتر توسط مردم باشد.

وی افزود: قبلا مرکز مدیریت پیوند و فراهم آوری اعضا در وزارت بهداشت وجود داشت، اکنون این مرکز با بیماران ارتباط بیشتری برقرار می کند، چراکه بسیاری از بیماران خاص ممکن است به درمان هایی از قبیل پیوند و هماهنگی در این زمینه نیاز پیدا کنند، لذا با این هدف، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها در وزارت بهداشت شکل گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه مقرر است، در مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها از نظرات افراد صاحبنظر و متخصص و همچنین انجمن های علمی استفاده شود، خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که لازم بود انجام دهیم، نوشتن استانداردهای خدمت جدید و یا بازنگری موارد قبلی است.

دکتر جان بابایی تصریح کرد: برای اولین بار، استاندارد خدمت بیماری های متابولیسمی تدوین شده است، چراکه برخی از بیماران متابولیسمی باید تحت فرایندهای درمانی متفاوتی قرار گیرند، لذا استاندارد خدمت تعیین می کند که بیماران متابولیسم به کدام درمان نیاز دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص بازنگری راهنماهای بالینی نیز گفت: با همکاری انجمن تالاسمی، آخرین ورژن راهنمای بالینی بیماری تالاسمی تدوین شد و همچنین بازنگری راهنمای بالینی بیماری هموفیلی در مراحل نهایی قرار دارد. همچنين مقرراست، راهنمای بالینی تمام بیماری های خاص، بازنگری شود و در عين حال استانداردهای خدمت جدید نیز تدوین شود.

دکتر جان بابایی با بیان اینکه با بیمه ها جلسات بسياري تشکیل داده و میزان پوشش بیمه ای بیماری ها را مورد بررسی قرار داده ایم، اظهار داشت: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر دو سال یک بار باید راهنماهای بالینی و استانداردهای خدمت بازنگری شود، چراکه به مرور زمان داروها و روش های درمانی نوین معرفی می شود و ضمن اینکه بر مدیریت هزینه ها تاکید داریم، نباید بیماران را از درمان های جدید محروم کنیم.


معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل مراکز بیماری های خاص خبر داد و گفت: برای ارائه خدمات شایسته به هموطنان و مبتلایان به بیماری های خاص در صورت فراهم آوری ساختار فیزیکی مناسب توسط دانشگاه، وزارت بهداشت جهت ادامه فرایندهای درمانی، حمایت های لازم را از دانشگاه مربوطه خواهد كرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 60 مرکز برای درمان بیماری های خاص تعیین شده است، تصریح کرد: هدف از ایجاد مراکز جامع بیماری های خاص این است که بیمار، خدمات درمانی را به صورت تجمیع شده دریافت کند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧ - ٠٩:٠٠ / شماره خبر: ١٧٨٨٠٦ / تعداد نمايش: 437

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج