وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

خانواده ها استفاده از قارچ های بسته بندی را جایگزین نوع فله ای آن کنند

دکتر گوبا گفت: مردم برای پیشگیری از بروز مسمومیت‌ های ناشی از مصرف قارچهای سمی، باید قارچ های بسته بندی شده ای را که دارای تائیدیه وزارت بهداشت است، خریداری کنند.

به گزارش وبدا، دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری درخصوص استفاده از قارچ های سمی و ایجاد مسمومیت در افراد اظهار داشت: در دو فصل بهار و پاییز شاهد مسمومیت با قاچ های سمی هستیم . این در حالی است که افزایش میزان بارندگی و تعداد بارندگی ها و افزایش میزان رطوبت در خاک باعث شده که قارچ های خود رو، رشد بیشتری داشته باشند. کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و همدان بیشترین بارندگی را در این زمینه تا کنون داشته اند.  

وی در ادامه تصریح کرد: مسمومیت با قارچ ها به قارچ های سمی خودرو مربوط بوده و ارتباطی با قارچ های خوراکی ندارد. بر همین اساس، مردم برای پیشگیری از بروز این مسمومیت‌ ها باید قارچ های بسته بندی شده ای را که دارای تائیدیه وزارت بهداشت است خریداری کنند. 

دکتر گویا با بیان اینکه قارچ هایی که مردم خودشان از کوهستان کنده اند و یا از دوره گردها خریداری کرده اند می توانند باعث مسمومیت در فرد شوند، تاکید کرد: نباید به شکل ظاهری قارچ ها اطمینان کرد، چرا که شناسایی قارچ سمی از نوع غیر سمی آن، دشوار است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه افزود: مسمومیت با قارچ در سه مرحله روی می دهد؛ در مرحله اول، علائم بیماری شامل تهوع، استفراغ و اسهال حجیم ظرف ۶ساعت تا سه روز ظاهر می شود و این مرحله با یک درمان ساده تمام می شود، اما در برخی مواقع علائم بیماری در مرحله دوم بیماری بعد از ۲۴ ساعت و حداکثر تا ۴ روز بروز کرده و زردی، تهوع و اختلال در فعالیت کبد را به دنبال دارد و در این شرایط بیمار باید بستری شود. در مرحله سوم این مسمومیت نیز، نارسایی کبدی و کلیوی ایجاد می شود. به طوری که در برخی مواقع بیمار نیاز به پیوند کبد دارد و در بعضی موارد نیز شاهد فوت بیمار هستیم.

وی با اشاره به تهیه پروتکل مراقبت و درمان این بیماری بیان داشت: این پروتکل در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است، اگرچه درمان دارویی خاصی برای این مسمومیت وجود ندارد. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر بر اثر مصرف قارچ سمی مسموم شده و ۱۱ نفر هم، فوت کرده اند. از تعداد ۸۰۰ نفر، ۲۲۰ تا ۲۳۰ نفر هم بستری شده و ۳ نفر هم پیوند کبد انجام داده اند.

هیچ موردی از شیوع بیماری واگیردار در مناطق زلزله زده گزارش نشده است
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش در خصوص شیوع یا عدم شیوع بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: یکی از موفق ترین برنامه های وزارت بهداشت، برنامه پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده در غرب کشور است. نگرانی وزارت بهداشت پیرامون شیوع بیماری های واگیر در این مناطق، در تابستان و زمستان بود، بر همین اساس، توانستیم در زمستان ۲۵ هزار نفر از ساکنین مناطق زلزله زده را که شاید در معرض ابتلا به آنفلوآنزا بودند واکسینه کنیم. البته موردی از آنفلوآنزای شدید، فوتی و طغیان بیماری واگیر در این‌ مناطق نداشتیم.

وی به نگرانی های موجود درباره مناطق زلزله زده در فصل گرما اشاره کرد و گفت: نگران بیماری های منتقله از آب و غذا، سالک، مارگزیدگی و عقرب گزیدگی و حیوان زدگی در این مناطق بودیم که در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شده است. همچنین در رابطه با تامین آب آشامیدنی سالم، جمع آوری فاضلاب و روان آب سطحی با حمایت استانداری کرمانشاه صورت گرفته و شاید در سر پل ذهاب به صورت جزیی باقی مانده، اما خطر به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شاهد بیماری های منتقله از آب و غذا در این مناطق نبودیم.

دکتر گویا با بیان اینکه جمع آوری نخاله های ساختمانی و آوار برداری کار مشکلی است، اما در این مناطق، ۷۵ تا ۸۰ درصد آواربرداری صورت گرفته است، به تشریح دیگر اقدامات وزارت بهداشت در این مناطق پرداخت و تصریح کرد: در این مناطق از جونده کش ها برای دفع آسیب جانوران موذی استفاده می کنیم و علاوه بر این، سم پاشی علیه حشرات صورت گرفته و با وجودی که بیماری سالک، بیماری بومی و متعلق به منطقه سر پل ذهاب است، اما موردی از این بیماری در این ‌مناطق مشاهده نشده است. در رابطه با عقرب و مار گزیدگی هم، مورد ‌فوتی نداشتیم و برای موارد عقرب زدگی و مارگزیدگی نیز از سرم عقرب و مار استفاده کرده ایم. علاوه بر این، جمع آوری سگ های ولگرد در این مناطق که بر عهده شهرداری بود در دست اقدام است و تا این لحظه خوشبختانه هیچگونه طغیانی از بیماری های واگیر نداشته ایم.

هیچگونه کمبود داروی ایدز نداریم
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر در ادامه به تشریح برنامه های وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماری ایدز پرداخت و گفت: وزارت بهداشت برای درمان بیماری ایدز، سیاست گسترده ای را در برنامه چهارم استراتژیک کشور در پیش گرفته است که در این برنامه، بخش ها و سازمان های دیگر نیز مشارکت دارند و وظیفه هر سازمان مشخص شده است

دکتر گویا گفت: در این برنامه سعی بر این است تا بتوانیم ۹۰ درصد افرادی را که در کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند تا سال ۲۰۲۰ شناسایی کرده و این میزان را تحت درمان قرار دهیم و با بهبود بیماری شان، از انتقال عفونت اين بيماري به دیگران جلوگیری کنیم

وی با بیان این که در حال حاضر تعداد افراد مبتلا به ایدز که تحت درمان قرار گرفته اند نسبت به گذشته رشد ۴۰ درصدی داشته است، افزود: سیاست ما بر این است که بتوانیم بلافاصله بعد از شناسایی ‌افراد مبتلا به اچ ای وی، در مسیر درمان قرار گیرند و درمانشان شروع شود

رییس مرکز مدیریت بیماریها در ادامه افزود: در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند و تحت درمان هستند. علاوه بر این بر روی ۴۰ درصد این بیماران آزمایشاتی انجام شده که نشان می دهد درمان بر روی آنها کاملا موثر بوده است

دکتر گویا یکی دیگر از سیاست های وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز، را  پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک عنوان کرد و افزود: مادرانی را که رفتار  پرخطر دارند شناسایی کرده ایم و آزمایشات لازم را برای آنها انجام می دهیم و زایمان آنها تحت شرایط ویژه انجام شده و پس از زایمان، درمان آنها ادامه می یابد .

وی با بیان این که 93.5  درصد کودکانی که از مادران مبتلا به اچ آی وی به دنیا آمده اند، بعد از اقدامات لازم به ایدز مبتلا نشده اند، گفت:  در این راستا پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به این عفونت به جنین، مهمترین اقدام وزارت بهداشت بوده است.

دکتر گویا با بیان این که روش های درمانی بیماری ایدز، بازنگری شده و مطابق با علم دنیا پیش می رویم و درمان می کنیم، تصریح کرد: اطمینان می ‌دهیم که هیچگونه کمبود داروی ایدز نداریم و بخش بیشتر داروهای ایدز در داخل کشور تولید می شود و داروهایی هم که از کشورهای دیگر وارد می شود، در حال حاضر به اندازه کافی در کشور موجود است.

وی همچنین افزود: اتوبوس ایدز کماکان به فعالیت خود ادامه می دهد و اگر در برخی مواقع نواقصی مشاهده می شود به دلیل کمبود منابع مالی است که امری مقطعی بوده و رفع می شود.

دکتر گویا تصریح کرد: هیچ مانعی برای فعالیت اتوبوس ایدز وجود ندارد و اگر مانعی وجود داشته باشد، مي تواند یک اظهار نظر شخصی باشد./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٣:٢٩ / شماره خبر: ١٧٦٩٨١ / تعداد نمايش: 1341

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج