وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با هدف گردآوری و مدیریت اطلاعات ملی در حوزه دیابت؛

تفاهم نامه همکاری در زمینه نظام ثبت بیماری دیابت امضا شد

تفاهم نامه همکاری در زمینه نظام ثبت بیماری دیابت به منظور عملیاتی کردن نظام ثبت کشوری بیماری دیابت بین معاونت‌های بهداشت و درمان وزارت بهداشت و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران منعقد شد.

به گزارش وبدا، با توجه به اینکه دیابت از بیماری های مزمن نسبتا شایع در جهان بوده که ضمن داشتن بار اقتصادی هنگفت، میزان آن در اغلب کشورهای در حال توسعه خصوصا ایران رو به افزایش است، لذا استقرار نظام ثبت بیماری دیابت در حال حاضر جهت مدیریت بهینه این بیماری به عنوان شایع ترین بیماری غیر واگیر در کشور ضرورت یافته است. 

بر همین اساس، تفاهم نامه همکاری در زمینه نظام ثبت بیماری دیابت با هدف گردآوری و مدیریت اطلاعات ملی در حوزه دیابت، بهره مندی از بستر فناوری اطلاعات در راستای ارتقای کمی و کیفی اطلاعات بیماران دیابتی، یکپارچه سازی اطلاعات در حوزه های مختلف بهداشت و درمان و تسهیل فرآیند پژوهش در حوزه دیابت به امضا رسید.

فراهم کردن امکانات سخت افزاری زیرساختی و نرم افزاری مورد نیاز برای سامانه ثبت بیماری دیابت، کمک به آموزش و راه اندازی این سامانه و ارائه سامانه ثبت این بیماری به مراکز تحقیقاتی از جمله اقداماتی است که پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی براساس این تفاهم نامه ملزم به انجام آن است.

همچنین ایجاد زمینه اتصال سامانه نظام ثبت به سامانه های فعال حوزه بهداشت به صورت برخط توسط معاونت بهداشت و فراهم کردن زمینه بهره برداری این سامانه از سامانه های اطلاعات بیمارستانی کشور به صورت بر خط، ایجاد تمهیدات لازم برای استقرار سامانه ثبت در کلینیک ها و مراکز درمانی تحت پوشش از سوی معاونت درمان از دیگر مفاد این تفاهم نامه به شمار می رود.

در این تفاهم نامه تاکیدشده است که کمیته ای متشکل از نمایندگان معاونت های بهداشت و درمان و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران مسئولیت پشتیبانی و نظارت بر اجرای مفاد این تفاهم نامه را بر عهده خواهند داشت./ 209

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٥٤ / شماره خبر: ١٧٦٩٤٢ / تعداد نمايش: 1193

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج