وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

تا پایان دولت دوازدهم مجموعاً ۳۷۰ هزار متر مربع به سرانه خوابگاهی افزوده خواهد شد

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان  آموزش پزشکی از افزایش ۳۹ درصدی سرانه خوابگاهی در دولت تدبیر و امید خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم بیش از ۱۰۷ هزار مترمربع به سرانه خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده شده است، از ساخت ۲۶۲ هزار مترمربع فضای خوابگاهی جدید در این دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: تا پایان دولت دوازدهم مجموعاً ۳۷۰ هزار متر مربع به سرانه خوابگاهی افزوده خواهد شد که حاکی از افزایش ۳۹ درصدی سرانه خوابگاهی در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت‌های پیشین است.

وی از تحقق بودجه تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: مبلغ ۹ میلیارد تومانی که دولت برای تعمیر و بازسازی خوابگاه های دانشجویی تخصیص داده بود در روزهای پایانی سال گذشته محقق شد و ما این عدد را بر اساس ظرفیت خوابگاهی دانشگاهی علوم پزشکی به دانشگاه‌ها تخصیص داده‌ایم.
دکتر فراهانی در ادامه افزود: این بودجه از فروردین‌ماه در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است و آنها می توانند برای تعمیر و بازسازی خوابگاه ها از آن استفاده کنند. تقسیم این بودجه میان دانشگاه ها بر اساس تعداد تخت های خوابگاهی دانشگاه ها صورت گرفته است و بر اساس آن دانشگاه‌هایی که تعداد دانشجوی خوابگاهی کمتری داشته اند مبلغ کمتر و به دانشگاه‌های دارای تعداد بالای دانشجوی مقیم خوابگاه مبلغ بیشتری اختصاص یافته است؛ ضمن آنکه سهمیه اختصاصی به دانشگاه هایی که کمتر از هزار دانشجو دارند نیز دو برابر بوده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: در برنامه پنجم  توسعه ماده ای وجود داشت که بر اساس آن دانشگاه ها موظف بودند هر سال ۲۰ درصد از تصدی گری خود در حوزه خوابگاه ها را کاهش دهند و از این ماده تفاسیر مختلفی صورت می گرفت؛ برخی معتقد بودند که منظور قانونگذار این است که اداره خوابگاه های دولتی به بخش خصوصی سپرده شود و این به معنای عدم خدمات دهی به دانشجویان نیست.
وی در ادامه گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز معتقد بود که منظور دولت از این ماده این است که ارائه خدمات خوابگاهی از وظایف دانشگاه‌ها خارج شود. بنابراین دولت در طول ۶ سال برنامه پنجم نتوانست یک ریال به ترمیم و بازسازی خوابگاه های دانشگاه اختصاص دهد زیرا معتقد بود این اقدام خلاف برنامه بودجه است. اما پس از حذف این ماده از برنامه پنجم و از ابتدای برنامه ششم در سال گذشته رقمی در حدود ۲۰ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه های دانشجویی در بودجه کشور قرار گرفت که در حدود ۴۵ درصد آن محقق شد که کفاف تعمیر همه خوابگاه‌ها را نیز نمی‌دهد.
دکتر فراهانی افزود: امسال نیز ۱۰ میلیارد تومان به این منظور در نظر گرفته شده است که امیدواریم سازمان برنامه و بودجه به جهت نیازی که در این حوزه وجود دارد، بودجه مذکور را در ابتدای سال تخصیص دهد تا در تابستان سال جاری بتوانیم نسبت به تعمیرات خوابگاه های دانشجویی اقدام کنیم.

تا پایان دولت دوازدهم ۳۷۰ هزار مترمربع به سرانه فضای خوابگاهی افزوده خواهد شد

معاون وزیر بهداشت در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در دولت یازدهم ۲۱ پروژه خوابگاهی نیمه تمام داشتیم که دو خوابگاه از موقعیت جغرافیایی مناسب برخوردار نبودند و با توجه به اینکه پیشرفت کار آن ها زیاد نبود، دانشگاه ها نیز با ادامه ساختشان موافق نبودند. اما ۱۹ خوابگاه دیگر به مساحت ۹۲ هزار و ۷۱۲ متر تکمیل شد و خوابگاه نیمه تمامی که از دولت دهم مانده باشد و ما تکمیل نکرده باشیم وجود ندارد. ۵ خوابگاه نیز به مساحت ۱۵ هزار و ۱۷۰ متر در دولت یازدهم کلنگ زنی و در همان دولت افتتاح شد که به معنای این است که ۱۰۷ هزار و ۸۸۲ متر به خوابگاه‌های دانشجویی ملکی دانشگاه‌های علوم پزشکی در طول دولت یازدهم اضافه شد. همچنین ۸ پروژه خوابگاهی داریم که در دولت یازدهم و پیش از تصویب طرح خوابگاه استاندارد کلنگ زنی شده است که مساحت آن ۳۳ هزار و ۱۶۸ متر مربع و در حال احداث است و تا پایان دولت دوازدهم تکمیل خواهند شد. ۶ خوابگاه نیز به مساحت ۲۷ هزار و ۷۰۵ متر به همت بنیاد ۱۵ خرداد در مناطق محروم کلنگ زنی شده است و ساخت آن بر عهده این بنیاد است و وزارت بهداشت مداخله ای در ساخت آن‌ها ندارد.

وی در ادامه افزود: همچنین ۲۴ پروژه خوابگاهی بر اساس سند استاندارد به مساحت ۲۰۱ هزار و ۱۵۱ متر در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال ساخت و ساز است و با احتساب این تعداد تقریبا ۲۶۲ هزار متر فضای خوابگاهی در دست احداث در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است که نسبت به عددی که در ابتدای دولت یازدهم وجود داشت رشد بیش از ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد و اگر موفق شویم همه موارد را تا پایان دولت دوازدهم تکمیل کنیم حدود ۳۷۰ هزار مترمربع فضایی است که در طول دو دولت یازدهم و دوازدهم به سرانه خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی اضافه کرده‌ایم که رشد بیش از ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

دکتر فراهانی اظهار کرد: تا ابتدای دولت یازدهم ۲۶۸ خوابگاه دانشجویی به متراژ ۹۵۰ هزار مترمربع در دانشگاه‌های علوم پزشکی فضای خوابگاهی داشته‌ایم که سن ۸۸ عدد آن بیش از ۳۰ سال بوده است؛ اما تا پایان دولت دوازدهم ۳۷۰ هزار مترمربع به این سرانه افزوده خواهد شد. هم اکنون ۱۰۷ هزار مترمربع از این فضاهای خوابگاهی ساخته و تکمیل شده و باقی در دست ساخت است که به معنای رشد ۳۹ درصدی سرانه فضای خوابگاهی دانشگاه های علوم پزشکی در طول ۸ سال دولت تدبیر و امید خواهد بود./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٣:١٠ / شماره خبر: ١٧٦٨٧١ / تعداد نمايش: 1065

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج