وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت:

مشکلی در تامین دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد نمی شود

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر این که نباید مشکلی در تامین دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شود، گفت:‌ افرادی می‌خواهند از شرایط سخت احتمالی، سوء استفاده کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند، اما قطعا با آنها برخورد قانونی می‌کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوالی درباره اظهاراتی مبنی بر کمبود برخی اقلام دارویی در داروخانه‌ها و یا عدم تامین مواد اولیه برای کارخانه‌های تولید دارو به دلیل نوسانات نرخ ارز و بحث خروج آمریکا از برجام، گفت:‌ شش روز از اعلام امریکا از خروج از برجام می گذرد و این تصمیم سه ماه دیگر اجرا می‌شود ولی برخی می‌خواهند از این وضعیت، سوء استفاده کنند.

وی افزود: ما جلسات متعددی را در این حوزه برگزار کرده‌ایم و رییس سازمان غذا و دارو هم، هر روز با بانک مرکزی و وزارت بهداشت جلسه دارد و در این شش روز، اتفاق جدیدی نیز رخ نداده است و اکثر واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو با ما به توافق رسیده‌اند.

دکتر حریرچی ادامه داد: برخی مواقع، با اظهاراتی مبنی بر کمبود اقلام یا تجهیزات پزشکی مواجه هستیم که با استدلال های نادرست مطرح می شود. اینکه جنسی را با ارز 4200 به کشور وارد کنیم و بعد با قیمت بالاتر بفروشیم، منصفانه نیست. در این میان برخی نیز عنوان می کنند چون باید دارویی را جایگزین کنند، آنها را به قیمت جدید می فروشند. درست نیست فردی که جنسی را با نرخ دلار مشخص وارد کرده است، بعد از به وجود آمدن نوسان قیمت دلار، اجناس را بر حسب نرخ احتمالی دلار در آینده به فروش برساند. برای مثال در ژاپن بعد از بروز سونامی، فروشندگان، قیمت‌ اجناس را کاهش دادند. این در حالی است که هنوز اتفاقی در کشور ما رخ نداده است. 

وی افزود:‌ در گزارش‌هایی که نهاد ریاست جمهوری و دستگاه‌های نظارتی ارائه دادند اعلام شد که اختلالی در بازار دارو گزارش نشده و آنچه در گزارش ها وجود دارد، مربوط به بروز برخی اختلالات در زمینه مکمل‌های دارویی بوده است. وزیر بهداشت نیز دستور تشدید بازرسی‌ و نظارت ها را در همین زمینه صادر کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر این که مشکلی نباید در دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شود، گفت:‌ افرادی می‌خواهند از شرایط سخت احتمالی، سوء استفاده کنند و  از آب گل آلود ماهی بگیرند، اما قطعا با آنها برخورد قانونی می‌کنیم. باید توجه کنیم کسانی که در شرایط سخت در کنار مردم‌شان نمی‌ایستند، بعدها دچار مشکل خواهند شد و ما در خریدهای بعدی‌مان از آنها، تجدید نظر جدی می‌کنیم./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٥:١٠ / شماره خبر: ١٧٦٦٩٢ / تعداد نمايش: 1119

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج