وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دبیر ستاد کار آفرینی و اشتغال وزارت بهداشت:

سالانه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ۳۵ تا ۴۰ هزار فارغ التحصیل دارد

دبیر ستاد کار آفرینی و اشتغال وزارت بهداشت با اشاره به سهم وزارت بهداشت در ایجاد اشتغال، گفت: از آنجا که وزارت بهداشت وزارتخانه ای است که خود نیروهایش را آموزش می دهد و از سویی دیگر آنها را به کار می گیرد، بنابراین نقش مهمی در ایجاد اشتغال و کار آفرینی خواهد داشت.

به گزارش وبدا، محمد میرزابیگی در نشست خبری با بیان این که سالانه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ۳۵ تا ۴۰ هزار فارغ التحصیل دارد، افزود: این تعداد می توانند در عرصه ای به نام نظام سلامت مشغول شوند، بنابراین موضوع اشتغال فارغ التحصیلان نیز اهمیت بسیاری دارد.

میرزا بیگی با بیان این که در وزارت بهداشت بعد از تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی، ستاد ملی اشتغال و کار آفرینی شکل گرفت، گفت: به دنبال تشکیل این ستاد، تفاهم نامه ای میان دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد و مسیر کار و اهداف و برنامه ها، ضمن این که در سند قید شده بود، در تفاهم نامه آمد و سند توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شدو متناظر همین ستاد نیز در دانشگاه های علوم پزشکی، ستاد تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این مدت برای تمام معاونان وزارت بهداشت، حکم عضویت در ستاد ملی کارآفرینی و اشتغال توسط وزیر بهداشت ابلاغ شد و چندین عضو هیات علمی و صاحب نظران حوزه کارآفرینی به عنوان نماینده‌های علمی و عملیاتی برای عضویت در این ستاد حکم گرفتند.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه کارآفرینی موتور محرکه اقتصاد در دنیا است، اظهار کرد: ما باید نهضت تولید ایده، نوآوری و تبدیل آنها را به محصول بین فارغ التحصیلان ایجاد کنیم تا بتوانیم از این طریق به اشتغال پایدار برسیم. در واقع باید نهضت کار آفرینی به معنای تولید انبوه نوآوری و تبدیل ایده به محصول باشد.

وی با اشاره به اینکه در دنیا کنار هر دانشکده ای یک دانشکده کارآفرینی تخصصی ایجاد می‌شود، ابراز داشت: نباید اندیشه «درآمد آب باریکه و دولتی» را به دانشجویان آموزش دهیم. دانشجویان باید یاد بگیرند که ضمن ایجاد شغل برای خود، برای دیگران کسب و کار ایجاد کنند. به همین منظور، طرح درس کارآفرینی در نظام سلامت در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی رسیده است.

میرزابیگی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر حتی یک کتاب یا سیستم آموزشی تخصصی در زمینه کارآفرینی در حوزه نظام سلامت بر خلاف صنعت وجود ندارد، این کار نقطه آغاز برای صاحبنظرانی در حوزه اشتغال در نظام سلامت خواهد شد.

دبیر ستاد کار آفرینی و اشتغال وزارت بهداشت با اشاره به تعریف دوره‌های کوتاه مدت برای علاقمندان به حوزه کار آفرینی در حوزه سلامت، بیان داشت: قرار است تدریس دو تا سه واحد کارآفرینی برای تمام رشته‌های علوم پزشکی به صورت جدی دنبال شود. در همین راستا از فعالیت در حوزه کارآفرینی از طرف سازمان‌های مردم نهاد نیز استقبال می شود و فارغ التحصیلان حوزه نظام سلامت می‌توانند تشکیلاتی در این زمینه ثبت کنند.

میرزابیگی در ادامه، درباره وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان نظام سلامت، گفت: بخشی از ۳۵ تا ۴۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های علوم پزشکی جویای کار نیستند، اما بعد از مدتی تصمیم می‌گیرند روانه بازار کار شوند. در حال حاضر در مجموع حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر در این گروه قرار دارند و به همین دلیل باید آماده باشیم که بستر کار برای افراد جویای کار را فراهم کنیم.

به گفته وی، نرخ بیکاری در رشته‌های علوم پزشکی از صفر تا ۱۲ درصد متغیر است و بیشترین آن مربوط به رشته‌های بهداشت و کمترین آن به پرستاری اختصاص دارد.

وی همچنین گفت: در تفاهم‌نامه میان دو وزارتخانه بهداشت و کار مقرر شد که برای تمام فارغ‌التحصیلان نظام سلامت به علاوه کسانی که ممکن است روزی جویای کار شوند، زمینه اشتغال ایجاد کنیم.
 
عرصه فناوری های نظام سلامت، فرصتی برای اشتغال بیشتر
دبیر ستاد کار آفرینی و اشتغال وزارت بهداشت با اشاره به این که عرصه‌های زیادی وجود دارند که پرکار هستند، اما فرصت اشتغال برای آنها تا کنون تعریف نشده است، افزود: یکی از این عرصه‌ها، فناوری‌های نظام سلامت است. این حوزه بسیار وسیع بوده و در حال برنامه‌ریزی برای تعریف اشتغال در این حوزه هستیم و علاوه بر آن مشاغل خانگی مرتبط با نظام سلامت صیانت از مشاغل موجود و توسعه آن، گردشگری سلامت و همچنین خدمات مراقبت در منزل نیز جزو مواردی هستند که می‌توانیم برای آنها اشتغال ایجاد کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تدوین هشت سرفصل جدید برای علاقمندان به ایجاد کارآفرینی در حوزه سلامت، گفت: کسانی که طرحی دارند می‌توانند در حوزه‌های گردشگری سلامت، ساماندهی مراکز ترک اعتیاد، مراقبت‌های سلامت جامعه‌نگر، توسعه و گسترش خدمات بهداشتی در بخش غیر دولتی، توسعه خدمات طب ایرانی در بخش غیردولتی، توسعه مشاغل خانگی مرتبط با نظام سلامت، توسعه نرم افزارهای جدید و همچنین توسعه مراکز تشخیصی درمانی و بازتوانی در بخش غیردولتی، طرح‌های خود را در سامانه کارا که مربوط به شورای عالی اشتغال و بین بخشی است به ثبت برسانند.

میرازبیگی افزود: تمام طرح‌ها در کارگروه‌های اشتغال استانی رسیدگی می‌شوند و اگر طرحی به بودجه‌ای بیش از پنج میلیارد تومان نیاز داشت، در کارگروه‌های ملی بررسی می‌شود. همچنین برنامه‌ریزی شده است که صاحبان طرح بتوانند از تسهیلات مرتبط با طرح خود استفاده کنند. ارائه آموزش‌های مورد نیاز به این افراد و همچنین در نظر گرفتن یارانه‌ای بین دو تا هفت درصد در صورت اجرای موفق طرح از جمله تسهیلاتی است که در این زمینه در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، شش حوزه از این هشت سرفصل، قابلیت فعال شدن در حوزه روستایی و عشایری را دارد و به صورت خاص به آنها رسیدگی می‌شود. همچنین سقف تسهیلات نیز بستگی به نوع طرح‌های ارائه شده، متفاوت خواهد بود.

میرزابیگی ادامه داد: امسال برای سیستم توسعه اشتغال در کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که امیدواریم بتوانیم حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد آن را جذب کنیم. اگرچه سهمی برای دستگاه‌های مختلف تعیین نشده است.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت اشتغال وجود دارد، گفت: عرصه‌های جدید ایجاد اشتغال در کشور در حوزه سلامت خالی است و زمینه‌هایی مانند فناوری‌های جدید در حوزه بهداشت و مراقبت در منزل ظرفیتی بیش از فارغ التحصیلان ما دارد. این در حالی است که تا سال ۱۴۰۴ نیروی مطلوب در عرصه‌های مختلف نظام سلامت به تناسب جمعیت و طبق استانداردهای جهانی باید یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۲۲۸ نفر در حوزه‌های مختلف باشد، اما در حال حاضر ۶۰۰ هزار نفر در تمام رشته‌های حوزه سلامت و در بخش دولتی و غیردولتی فعالیت می‌کنند. در واقع حدود ۵۰۰ هزار فرصت شغلی باقی می‌ماند تا به کف استانداردهای جهانی برسیم.


استقبال وزارت بهداشت از استارت آپ ها
دبیر ستاد کار آفرینی و اشتغال وزارت بهداشت با بیان اینکه از فعالیت استارت آپ‌ها در این حوزه استقبال می‌کنیم، افزود: به زودی اجماع خوبی میان وزارتخانه‌های بهداشت و ارتباطات و همچنین تشکل‌های شاغل مجازی و همچنین صاحبنظران آن باید صورت گیرد. این موضوع یکی از ضروریات حوزه سلامت است، اما پیش از آن باید زیرساخت آن را فراهم کنیم.

وی در خصوص وضعیت فعالیت مراکز مراقبت‌ در منزل در کشور نیز توضیح داد: طبق استانداردهای جهانی باید به ازای هر ۲۷ تا ۳۰ هزار نفر یک مرکز مراقبت در منزل ایجاد شود، اما ما به عدد هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز در کشور خود رسیده‌ایم و به این ترتیب به ۶۰۰ مرکز مراقبت در منزل نیاز داریم، اما تا کنون بیش از ۱۰۰۰ مرکز برای فعالیت در این زمینه مجوز گرفته‌اند. تعرفه‌های این خدمات نیز به تصویب شورای عالی بیمه رسیده و پوشش بیمه‌ای آن نیز در دستور کار بیمه‌ها قرار گرفته است.

وی یکی از مشکلات فعالیت این مراکز را حضور افراد حقیقی غیرمتخصص دانست و گفت: این افراد تخصصی ندارند و پرستارنما هستند و به صورت شخصی با بیماران ارتباط برقرار کرده و باعث مشکلاتی برای مردم می‌شوند. برای همین توصیه می‌کنیم که پیش از انتخاب نیرو از مراکز مراقبت در منزل، مکان فیزیکی آنها، مسئولان فنی، مجوز وزارت بهداشت، صلاحیت حرفه‌ای و شماره نظام پرستاری آنها در نظر گرفته شود. انجام این فعالیت‌ها توسط افراد غیر متخصص، مداخله در درمان محسوب می‌شود و جرم است./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ١٣:٤٥ / شماره خبر: ١٧٥٤٩١ / تعداد نمايش: 1344

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج