وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال محجوب در خصوص سهم حق بیمه درمان تامین اجتماعی:

قیمت یک خدمت در بیمارستانهای تامین اجتماعی سه برابر قیمت همان خدمت در بیمارستانهای دولتی است

وزیر بهداشت با اشاره به تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که نه بیست و هفتم حق بیمه درمان تامین اجتماعی در حسابی جداگانه در خزانه باشد تا خود مجلس بر آن نظارت داشته باشد، گفت: ۱۵ سال پیش که سازمان تامین اجتماعی دست وزارت بهداشت بود، به عنوان یک سازمان قدرتمند اقتصادی و موفق بود و کارنامه امروز این سازمان هم مشخص است.


به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محجوب در خصوص سهم حق بیمه درمان تامین اجتماعی با تاکید بر این که هیچکدام از سوالات مطرح شده در خصوص حق بیمه و درمان نه بیست و هفتم به من مربوط نمی شود، افزود: با وجودی که فقط ۷ درصد از حق بیمه درمان قابل هزینه است، طرح موضوع مصادره اموال بیمه شدگان با چه استناد قانونی است؟ مصادره با حکم قوه قضائیه انجام می شود، لذا این تعبیر، موضوعیت ندارد.


دکتر هاشمی با اشاره به تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که نه بیست و هفتم حق بیمه درمان تامین اجتماعی در حسابی جداگانه در خزانه باشد تا خود مجلس بر آن نظارت داشته باشد، گفت: ۱۵ سال پیش که سازمان تامین اجتماعی دست وزارت بهداشت بود، به عنوان یک سازمان قدرتمند اقتصادی و موفق بود و کارنامه امروز این سازمان هم مشخص است.


وی ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی به دلیل کمک به سازمان تامین اجتماعی در دادن ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به این سازمان، گفت: ما از اینکه دولت بدهی خود را به همه از جمله به حوزه سلامت و تامین اجتماعی پرداخت نماید، استقبال می کنیم.


دکتر هاشی در ادامه با بیان این که در مناطق روستایی با وجودی که وزارت بهداشت، هزینه می کند و تامین اجتماعی خدماتی ندارد، اما حق بیمه را تامین اجتماعی می گیرد، افزود: آیا در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی در هر شهر و روستایی بیمارستان دارد؟! اعمال جراحی پیچیده صورت گرفته از جمله پیوند کبد، قلب، کلیه، روده، ریه، همگی در بیمارستان های آموزشی و درمانی وزارت بهداشت بوده است که کارگران هم از این خدمات بهره مند می شوند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: رییس جمهور در دو سال گذشته خطاب به وزیر اقتصاد وقت نوشتند که خزانه، حساب جداگانه ای برای رقم نه بیست و هفتم درمان از حق بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ایجاد کند و این مبلغ صرفا به امر سلامت اختصاص یابد، اما پس از ابلاغ، عده ای از سازمان تامین اجتماعی علیه رییس جمهور به دیوان عدالت اداری شکایت کردند.

دکتر هاشمی افزود: مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که سازمان تامین اجتماعی مکلف است تمامی سهم درمان از مجموع ماخذ کسر حق بیمه موضوع مواد ۲۸ و ۲۹ قانون تامین اجتماعی مصوب سال 1354 و سایر منابع مربوط را در حسابی نزد خزانه داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تامین اجتماعی متمرکز کند.

وی با بیان این که این حساب به اسم سازمان تامین اجتماعی است و فقط تامین اجتماعی می تواند هزینه کند و به من ارتباطی ندارد. نه دولت و نه فرد دیگر نمی تواند این رقم را جابجا کند یا تصمیمی برای این مصوبه بگیرد، افزود: اگر نماینده مجلس شورای اسلامی مصوبه ای از مجلس را قبول ندارد، می تواند طرح ارائه دهد و ما دنبال مصادره نیستیم و مصادره کار قاضی است. به دنبال این هستیم که در کشور درمان سر و سامان یابد و اگر کارگر پولی برای درمان می پردازد، فقط در همان درمان خرج شود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اگر مجلس و یا دولت برای سازمان تامین اجتماعی کم گذاشته است، برویم آنجا را درست کنیم، چرا که یک ده آباد به از ده شهر خراب است.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که مجلس شورای اسلامی، دنبال شفافیت است، و مجلس می تواند خودش تحقیق و تفحص کند که حقیقت روشن شود، گفت: نه بیست و هفتم باید به خزانه برود تا طبق قانون تامین اجتماعی هزینه شود و دولت هم نمی خواهد بیشتر از نه بیست و هفتم در درمان هزینه کند.

دکتر هاشمی افزود: قانون تامین اجتماعی مشخص کرده که این پول باید برای درمان مصرف شود و در مواردی مثل کارهای عمرانی و حقوق و غیره نباید مصرف شود.
وی با بیان این که در حوزه پزشکی همه خدمات وابسته به ارز است و در سال 1391 اختلاف ارزی که به وجود آمد، موجب شد تا اختلاف قیمت شدیدی برای دارو و تجهیزات پزشکی و نیز خدمات ایجاد شود، افزود: شورای عالی بیمه، وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی، هیچکدام در اختیار وزارت بهداشت نبود و امضای همه مسئولین این مجموعه ها پای برنامه های طرح تحول سلامت است و اگر می دانستم شرکای ما در طرح تحول سلامت به امضای خود در انجام تعهدات پایبند نیستند، امکان نداشت که در این میدان بمانم و من روی قول وزارت رفاه و حرف رییس سازمان تامین اجتماعی حساب کردم.


وزیر بهداشت با تاکید بر این که وزارت بهداشت فروشنده خدمات است و کسی را مجبور نکرده ایم که از این وزارتخانه خرید کند و قیمت یک خدمت در بیمارستانهای تامین اجتماعی سه برابر قیمت همان خدمت در بیمارستانهای دولتی است، گفت: اگر بلد نیستید مدیریت هزینه کنید، چرا ما را متهم می کنید. وزارت بهداشت با یک سوم قیمت و هزینه ای که تامین اجتماعی در حوزه درمان می کند، می تواند این مجموعه را اداره کند.

دکتر هاشمی با بیان این که اکثر جامعه کارگری کشور از وزارت بهداشت خدمت دریافت می کنند، افزود: اما تامین اجتماعی به دلیل این که مدیریت هزینه بلد نیست در پایان، کسری اعتبار می آورد، به حساب ما می گذارد و خود را طرفدار کارگر نشان داده و ما را ضد کارگر. در حال حاضر اکثریت جمعیت ایران کارگر است و یک حزب فقط طرفدار کارگر نیست و همه کارگران افراد روی چشم ما قرار دارند.

وی افزود: علی رغم اینکه سازمان تامین اجتماعی داریم، اما چرا هنوز آسیب های اجتماعی از جمله بزهکاری، بیکاری و آسیب های اجتماعی وجود دارد و چه کسی پاسخگو است و چرا نمی توانید هنوز به معلولین کمک کنید.

وزیر بهداشت در پایان گفت: متاسفانه ما می خواهیم فقط قانون را دور بزنیم و انتظار داریم طرف مقابل سکوت کند، اما باید به قانون احترام گذاشت و قانون همان چیزی است که مجلس تصویب کرده است./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٧ - ١٥:٣٥ / شماره خبر: ١٧٥٤٥٥ / تعداد نمايش: 1187

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج