وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت:

کیفی‌ترین فعالیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی را به لحاظ تاثیرگذاری، کار در نشریات می‌دانم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به نقش تاثیرگذار فعالان نشریات دانشجویی در دانشگاه‌ها گفت: دانشجویان فعال در حوزه نشریات دانشجویی رسالت خطیری برعهده دارند و بدون شک من کیفی‌ترین فعالیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی را به لحاظ تاثیرگذاری، کار نشریات می‌دانم.

به گزارش وبدا، دکتر محمد رضا فراهانی در سفر یک روزه خود و هیأت همراه به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در نشست با نمایندگان نشریات دانشجویی و انجمن‌های علمی با اشاره به نقش حیاتی نشریات در محیط‌های دانشگاهی گفت: به دلیل این تاثیرگذاری و نقش ارزشمند نشریات در عرصه اطلاع‌رسانی، دوست دارم روز به روز تعداد نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش یابد.

وی اظهار کرد: بنده معتقدم ارزش و قداست کار فعالان نشریات دانشجویی به واسطه اینکه قلم بر دست می‌گیرند و با علم واندیشه خود در مسیر اطلاع رسانی و تولید خبر قدم برمی‌دارند، بسیار بالاست و باید بیش از پیش از نشریات دانشجویی حمایت کنیم چرا که آنها با تفکر واندیشه خود در صدد ساختن جامعه‌ای سالم و پویا هستند.

فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در چند سال اخیر به بلوغ فکری لازم رسیده‌اند

دکتر فراهانی با تأکید بر این که فعالان نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در چند سال اخیر به بلوغ فکری لازم رسیده‌اند، گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف درحوزه نشریات دانشجویی و راه‌اندازی خانه نشریات از جمله فعالیت‌های تاثیرگذار در حوزه نشریات بوده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مسئولیت اجرای کارگاه‌های آموزشی نشریات را در سه سطح دانشگاه، منطقه و ملی تعریف کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی نشریات در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، علاقه‌مندان به حوزه نشریات می‌توانند با فراگیری اصولی علوم رسانه‌ای، به صورت هدفمند به فعالیت‌های رسانه‌ای خود در فضاهای دانشگاهی بپردازند.

دکتر فراهانی گفت: مسئولیت اجرای برگزاری کارگاه‌های آموزشی نشریات را به نمایندگان مناطق دانشگاه‌ها واگذار کرده‌ایم که در تاکنون دوکارگاه آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمان و اهواز برگزار شده است.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه حمایت‌های مالی برای فعالیت خانه نشریات و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی انجام می‌گیرد، گفت: خوشبختانه خانه نشریات فعال شده است و آنها با دعوت از اساتید باتجربه در حوزه رسانه و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، در راستای آموزش علاقه‌مندان به حوزه نشریات در سطح دانشگاه‌ها، گام‌های موثری بر می‌دارند.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه‌ای در خصوص کمک مالی از نشریات دانشجویی توسط فعالان این حوزه در دانشگاه‌ها تهیه شده است، اظهار کرد: فعالان نشریات دانشجویی به واسطه‌ این که مشکلات این حوزه را به خوبی می‌شناسند می‌توانند به ما در مسیر اعتلا و پیشبرد اهداف مورد نظر کمک کنند.

دکتر فراهانی گفت: احساسم این است که خانه نشریات بیش از مجامع کانون‌های فرهنگی و جاهای دیگر که در قانون پیش بینی شده، در محیط‌های دانشگاهی نقش ایفا می‌کنند و ما نیز مکلف هستیم به دلیل فعالیت تاثیرگذار آنها، حمایت‌های لازم را انجام دهیم چراکه نقش نشریات خیلی نقش کلیدی و مهمی است و بی دلیل نیست که خداوند در قرآن کریم به قلم و قداستش قسم خورده است.

وی ایجاد خانه نشریات در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جداسازی جشنواره نشریات از جشنواره فرهنگی را دلیل بر اهمیت موضوع نشریات دانشجویی ونقش سازنده‌ عنوان کرد و گفت:هر چقدر کارگاه‌های آموزشی با موضوع نشریات دانشجویی برگزار کنیم و هرچقدر دانشجویان در این کارگاه‌ها علم آموزی و دانش افزایی کنند بازهم کم است.

سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه انجمن‌های علمی خواهیم بود

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت انجمن‌های علمی در چند سال اخیر در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه انجمن‌های علمی خواهیم بود.

دکتر فراهانی با بیان اینکه دکتر هاشمی وزیربهداشت نیز تاکید زیادی به حمایت از انجمن‌های علمی دارد، اظهار کرد: وزیر بهداشت چندی پیش گزارش فعالیت‌های انجمن‌های علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی را از من گرفت و موضوع انجمن‌های علمی برای ایشان از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که معتقد است باید فکر اساسی برای توسعه کمی وکیفی انجمن‌های علمی صورت گیرد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای تقویت سطح کمی وکیفی فعالیت‌ انجمن‌های علمی باید تفاهمنامه‌ای سه جانبه‌ای با معاونت آموزشی، معاونت پژوهشی و معاونت فرهنگی ودانشجویی منعقد شود، اظهار کرد: در قالب این تفاهمنامه مثلا معاونت فرهنگی و دانشجویی مسئولیت ثبت انجمن و مسائل مالی‌ را برعهده گیرد و مسئولیت آموزشی و پژوهشی را دیگر معاونت‌ها برعهده گیرند.

به اندازه کانون‌های فرهنگی و نشریات، برای انجمن‌های علمی هزینه نکرده‌ایم

دکتر فراهانی گفت: ما به این اندازه که برای فعالیت تشکل‌ها، نشریات دانشجویی و کانون‌های فرهنگی هزینه می‌کنیم و اعتباراتی تخصیص می‌دهیم ، برای انجمن‌های علمی پولی خرج نکرده‌ایم در حالی که انجمن‌های علمی در این چند سال اخیر با برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی و فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت‌های خوبی از خود نشان داده‌اند.‎

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: انجمن‌های علمی علیرغم اینکه حمایت‌های مالی از آنها صورت نگرفته و مکان فیزیکی برای استقرار و فعالیت‌شان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی ندارند، اما به خوبی در مسیر رشد و پیشرفت قدم بر می‌دارند و ما شاهد حرکت‌های سازنده‌ای از آنها هستیم و بهره‌وری بالایی از آنها شاهد هستیم بنابراین باید به همان اندازه‌ که از تشکل‌ها وکانون‌ها حمایت می‌کنیم، از انجمن‌های علمی نیز پشتیبانی کنیم.

باید فکری برای استقرار ومحل فعالیت انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها کنیم

دکتر فراهانی گفت: باید به این سمت برویم که برای فعالیت انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها، محل مناسبی برای استقرار آنها در نظر بگیریم. باید همه دبیران انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی محل مناسبی برای استقرار فعالیت داشته باشند و در مکان‌های مشخص شده، به برگزاری جلسات مختلف اقدام کنند و این مساله یکی از نیازهای اولیه برای فعالیت این انجمن‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه انجمن‌های یک نهاد مستقل در سطح دانشگاه‌ها است، گفت: در گذشته و قبل از تأسیس انجمن‌های علمی، کمیته‌های تحقیقات دانشجویی در دانشگاه‌ها در زمینه پژوهشی و متودولوژی تحقیق اقدام به فعالیت‌های مرتبط با حوزه خود می‌کردند اما انجمن‌های علمی بحث فناوری اطلاعات و همچنین کارآفرینی وتولید ثروت می‌توانند به پیشرفت‌های زیادی دست یابد.

دکتر فراهانی گفت: باید افق‌های فکری فعالان انجمن‌های علمی را وسیع‌تر کنیم تا آنها بتوانند در زمینه‌های علمی و پژوهشی به موفقیت‌های زیادی دست یابند. فعالیت انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها صرفا محدود به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اعطای گواهی پایان دوره نیست بلکه انجمن‌های علمی باید در کشور تولید علم، ثروت و کارآفرینی کنند./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٦ - ٠٩:٤٩ / شماره خبر: ١٧٤٦٣٦ / تعداد نمايش: 1371

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج