وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

چرخه مراقبت، بیماریابی، انتقال و درمان برای حفظ جان مادران باردار پرخطر در جریان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: فعالیت مشترک واحدهای بهداشتی و درمانی برای شناسایی، ارائه خدمات مراقبتی، بیماریابی، انتقال و درمان مادران باردار پرخطر به صورت شبانه روزی استمرار دارد و این فعالیت های ارزشمند، جان بسیاری از مادران باردار که حاملگی های پرخطر دارند را حفظ کرده است.
به گزارش وبدا، دکتر سیدمحمد هاشمی شهری با اعلام این مطلب، افزود: همه روزه حجم وسیعی از فعالیت های بهداشتی و مراقبتی  در مناطق سیاری، عشایری،  روستایی و حاشیه شهر انجام می شود و ماردان باردار پرخطری که سلامت آنها نیازمند ارائه خدمات درمانی تخصصی است، شناسایی و به مراکز بیمارستانی معرفی می شوند.
به گفته وی، در حال حاضر، بهورزان بومی در بیش از 262 خانه بهداشت روستایی و مراقبان سلامت در بیش از 79 پایگاه سلامت شهری و حاشیه شهر کار مراقبت و بیماریابی زنان باردار پرخطر را بر عهده دارند و همه روزه تعدادی از مادران پرخطر پس از شناسایی در سطح اول ارائه خدمات، به سطوح بالاتر ارجاع می شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: در آخرین مورد از نجات جان مادر باردار یکی از بیماران شناسایی شده توسط بهورز منطقه ریگ ملک در ساعت 9:15، 10 دی ماه به بیمارستان تازه تاسیس دارالشفای میرجاوه اعزام شده است. خوشبختانه با حضور متخصص زنان و زایمان در این بیمارستان، اقدامات تشخیصی و معاینات تخصصی انجام و با انجام عمل جراحی سزارین اورژانسی، نوزاد در هفته 35 بارداری متولد و از مرگ حتمی مادر جلوگیری شد.
دکتر هاشمی شهری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر، حال این مادر و نوزاد رضایتبخش است و همکاران ما همه روزه شاهد وقوع  چنین وقایع شیرینی هستند که امکان و فرصت گزارش آن را ندارند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 11 پزشک متخصص در بیمارستان دارالشفای میرجاوه مشغول ارائه خدمات به بیماران هستند و ما افتخار می کنیم که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امکان انجام چنین اعمال جراحی را در شرقی ترین نقطه مرزی کشور فراهم آورده ایم، گفت: با وجود همه اقداماتی که درخصوص تامین زیرساخت های بهداشت و درمان صورت می گیرد، حفظ سلامت مردم وابستگی زیادی به مشارکت جمعی، افزایش سواد سلامت و تقویت اعتماد متقابل میان کادر بهداشت و درمان با مردم دارد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٣ دی ١٣٩٧ - ٠٦:٣٧ / شماره خبر: ١٨٥٤٠٣ / تعداد نمايش: 556

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج