وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان عنوان کرد:

شعار روز جهاني ايدز "برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم"

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: "برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم" به عنوان شعار امسال روز جهاني ايدز نامگذاری شده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدعلیرضا مروجی، با اشاره به هفته اطلاع رسانی ایدز 8 تا 14 آذر ماه، بر اهمیت اطلاع رسانی، پيشگيري، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان به اچ‌آ‌ی‌وی تاکید کرد.
 
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر اینکه "جلوگیری از گسترش اینگونه امراض با استعانت از حمایت های مادی و معنوی برای کسانی که مطلعند و تمکن دارند شرعا لازم است"، تصریح کرد: ایدز یک بیماری عفونی ناشی از نوعی ویروس است که بعد از ورود به بدن انسان، وارد سلول های سیستم دفاعی انسان (گلبول های سفید) شده، در آنجا تکثیر یافته و با از بین بردن سلول های سفید در خون آزاد شده و دیگرسلول های دفاعی را درگیر می کند و در نهایت با کاهش سیستم ایمنی باعث مرگ انسان می شود.
 
دکتر مروجی، تماس جنسی، انتقال از مادر به کودک، خون و فرآورده های خونی را سه راه اصلی انتقال ویروس HIV بر شمرد و اظهار داشت: تزریق خون و فرآورد های آن، سرنگ آلوده مشترک در معتادان، لوازم پزشکی آلوده و هرگونه وسیله یا ابزاری که در بدن ایجاد خراش کند مثل تیغ سلمانی، خالکوبی، مسواک و خلال دندان از دیگر راه های انتقال این بیماری است.
 
وی، پایبندی به اصول و موازین اخلاقی، انسانی، خانوادگی و دین مبین اسلام همچنین اجتناب از بی بندو باری، پرهیز از انجام هرگونه رفتار مخاطره آمیز، ایجاد راهکارهای مناسب جهت مبارزه با مواد مخدر خصوصا نوع تزریقی، آموزش بیماری ایدز و خطرات آن و راه های انتقال به جامعه خصوصا نسل جوان را از راه های پیشگیری بیماری ایدز برشمرد.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: عدم استفاده مشترک از وسایلی که در بدن ایجاد خراش می کند مانند تیغ، خال کوبی، وسایل حجامت، پزشکی و دندانپزشکی و شرکت نکردن در مجامع پر خطر نیز از دیگر راه های پیشگیری از بیماری ایدز است.
 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٠ آذر ١٣٩٧ - ٠٨:٥١ / شماره خبر: ١٨٤١٨٧ / تعداد نمايش: 824

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج