وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد :

مضرات یک وعده مصرف قلیان برابر با 100 نخ سیگار است

با استفاده از هروعده قلیان دودی معادل 70 تا 100 نخ سیگار  وارد ریه افراد می شود که علاوه بر اینکه مضرات زیادی برای فرد استفاده کننده دارد برای اطرفیان نیز مضر است .
به گزارش وبدا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  با بیان این مطلب که قلیان سمی برای سلامت خانواده هاست بر پیشگیری از مصرف دخانیات خصوصا قلیان تاکید کرد .
دکتر سید مهدی طباطبایی خاطرنشان کرد :  بر اساس مطالعات، بیشترین میزان  مصرف دخانیات در میان خانم ها بین 15 تا 49 سال کشور از دو استان  بوشهر با 19 درصد و سیستان و بلوچستان با 17 درصد اختصاص دارد.
وی گفت: بر اساس تخمین سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود هفت میلیون نفر جان خود را به دلیل مصرف دخانیات از دست می دهند که 6 میلیون نفر آنان بر اثر مصرف مستقیم و مابقی با توجه به در معرض قرار داشتن  دود دست دوم دخانیات فوت می کنند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  خاطرنشان کرد : تبعات ناگوار حاد وچند گانه ای از مصرف دخانیات عاید افراد می شود که با استفاده از هر وعده قلیان دودی معادل 70 تا 100نخ سیگار را وارد ریه افراد می شود که علاوه بر اینکه مضرات زیادی برای فرد استفاده کننده دارد برای اطرفیان نیز مضر است .
دکتر طباطبایی تصریح کرد : بررسیهای سیستماتیک از نتایج تحقیقات انجام  شده ارتباط معنی داری بین مصرف قلیان و سرطان را ثابت کرده است که بر اساس آن در 13 نوع سرطان اثرات دخانیات ملموس است که در صدر آن سرطان ریه قرار دارد.
معاون بهداشت  دانشگاه  علوم پزشکی زاهدان ادامه داد : بر اساس بررسیهای بعمل آمده حدود نیمی از افراد دنیا در محل زندگی و کار خود در معرض دود دست دوم دخانیات بقیه قرار دارند به طوری که بودن با یک فرد سیگاری به مدت یک ساعت معادل کشیدن چهار نخ سیگار است.
 
دکتر طباطبایی با اشاره به این مطلب که متاسفانه به دلیل وجود تصور غلط در رابطه با مصرف قلیان به این معنی که دود ردشده از مخزن آب آن تصفیه می شود،خاطرنشان کرد: برعکس این تصور نادرست  در دود قلیان مواد مضری وجود دارد که در صورت مرطوب شدن راحت تر جذب می شود. 
به گفته معاون بهداشت  دانشگاه  مصرف دخانیات در بیماران قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماران مزمن تنفسی سبب تشدید مشکلات می شود به طوری که افراد سیگاری 20 تا 30 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی هستند.
گفتنی است  از 5 تا 11 خردادماه هفته بدون دخانیات با شعار قلیان سمی برای سلامت خانواده ها نامگذاری شده است که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز برنامه های آموزشی برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اقشار مردم در خصوص مضرات قلیان برنامه ریزی شده است .302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧ - ٠٨:٥٦ / شماره خبر: ١٧٧١٨٠ / تعداد نمايش: 2129

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج