وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

21 مرکز درمانی در گیلان از خدمات مشاوره پرستاری و مراقبت در منزل استفاده می کنند

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاسیس یک مرکز مشاوره پرستاری به ازای هر پنجاه هزار نفر جمعیت، از برنامه های در دست اقدام حوزه سلامت تا پایان برنامه ششم توسعه است در این زمینه 21 مرکز درمانی در گیلان از خدمات مشاوره پرستاری و مراقبت در منزل استفاده می کنند.

به گزارش وبدا، معصومه شیشه گران مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که طرح توسعه مراکز مشاوره پرستاری و مراقبت در منزل، از حدود یک سال پیش (بهمن 95) با تلاش معاونت پرستاری وزارت بهداشت و با ابلاغ آیین‌نامه‌های جدید در کشور به اجرا درآمد، اظهار داشت: استفاده بهینه از توان نیروهای کارآمد و متخصص پرستاری برای رفع مشکلات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، کاهش مدت اقامت بیماران در مراکز درمانی، کاهش میزان عفونت های بیمارستانی و همچنین کاهش تعداد موارد بستری بیماران و نهایتا کاهش هزینه کرد بیماران در مراکز درمانی، از جمله مزایای توسعه مراکز مراقبت های پرستاری می باشد.

وی با بیان این که در حال حاضر در هر یک از بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان یک واحد مراقبت در منزل وجود دارد، گفت: راه‌اندازی این واحدهای مشاوره در استان در راستای تحقق اهداف پرستاری جامعه‌نگر است و این واحدها در بیمارستان ها زیر مجموعه مدیریت پرستاری بیمارستان بشمار می رود که توسط حداقل یک پرستار کارشناس در هر شیفت اداره می شود.

شیشه گران ادامه داد: کارشناس مراقبت در منزل به هنگام ترخیص بیمار از بیمارستان و در صورت نیاز بیمار به ادامه مراقبت های درمانی و پرستاری در منزل با توجه به وضعیت بیمار، نوع خدمات مورد نیاز و محل سکونت، بیمار را به یکی از مراکز مشاوره پرستاری در شهرهای مختلف استان معرفی می کند و ادامه روند درمانی و مراقبتی بیمار در منزل مطابق با دستورات پزشک ادامه می یابد.

مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: 21 مرکز درمانی در گیلان اقدام به عقد قرارداد با مراکز مشاوره پرستاری و 5 مرکز درمانی در شرف عقد قرارداد می باشند.

وی انجام اقدامات درمانی و مراقبتی مطابق با دستور پزشک معالج، آموزش خود مراقبتی، ویزیت بیمار در منزل و ارائه خدمات مشاوره‌ای، آموزشی، مراقبتی و درمانی لازم را از جمله وظایف این مؤسسه‌ها ذکر کرد و گفت: در حال حاضر در استان 17 مرکز مشاوره پرستاری دائر می باشد و امید است که تا پایان برنامه ششم توسعه به ازای هر پنجاه هزار نفر جمعیت، یک مرکز تاسیس و فعال شود.

شیشه گران با اشاره به این که یکی از مشکلات بیماران در استان، عدم وجود مراکز مشاوره پرستاری در برخی از شهر ها ( صومعه سرا – فومن- ماسال – تالش - رودبار – رستم آباد و منجیل ) است، تصریح کرد: بیماران این شهرها به ناچار از خدمات مراکز مشاوره در شهر رشت و یا شهرهای همجوار استفاده می کنند که این مساله تقبل هزینه بیشتری را برای آنان به دنبال دارد. در این زمینه امیدواریم با برنامه ریزی های به عمل آمده شاهد راه اندازی مراکز مشاوره در این شهرها نیز باشیم.

مدیر اداره پرستاری دانشگاه با تاکید بر این که در حال حاضر تغییر سبک زندگی مردم مانند کم تحرکی و تغذیه نامناسب، منجر به افزایش شیوع بیماری های مزمن، قلبی عروقی، کلیوی و رشد جمعیت سالمندی شده است، تصریح کرد: افزایش هزینه ها و مشکلات بستری طولانی مدت بیماران در بیمارستان ها و مراکز درمانی، نیاز به خدمات مراکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل را به شدت افزایش داده است. از سوی دیگر، پرستاری در منزل این امکان را فراهم می کند که خانواده ها از روند بهبودی و ادامه درمان بیمار خود اطلاع داشته باشند و این امر موجب می شود که بیمار در منزل و در کنار خانواده خود از احساس امنیت و آرامش بیشتری برخوردار باشد و به روند درمان پاسخ بهتری بدهد.

وی تصویب تعرفه های خدمات پرستاری در منزل را که با پیگیری معاونت پرستاری و حمایت هاى همه جانبه وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اتفاق افتاد را یک شروع جدید برای رشد و شکوفایی این مراکز عنوان کرد و گفت: این مهم موجب می شود که پرستار بتواند علاوه بربالین، در سطح جامعه براى انواع گیرندگان خدمت و مخاطبین نظام سلامت نیز مثمر ثمر باشد.

شیشه گران با بیان این مطلب که این تعرفه ها در آخرین جلسه هیات دولت و پس از تایید شورای عالی بیمه به تصویب رسیده است، گفت: جامعه پرستاری باید در سطح جامعه و خانواده ها بتواند خدمات ارایه دهد و قطعاً تصویب تعرفه های خدمات پرستاری در منزل امکانی است که هم جزو اولویت ها و شرح وظایف بسیار مهم پرستاران در سراسر دنیا تعریف شده است و هم این که می تواند کمک بسیار شایانی در دریافت خدمات بهینه تر و مقرون به صرفه تر برای مردم و نظام سلامت باشد.

وی ادامه داد: به منظور خدمت رسانی سازمان یافته و علمی در سطح جامعه و منازل، آیین نامه تأسیس مراکز مشاوره و ارایه مراقبت های پرستاری در منزل پس از تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و ابلاغ شده است و ساعت کار این واحد بنا بر سیاست بیمارستان به گونه ای تنظیم می شود که هنگام ترخیص بیمار فعال باشد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مرکز مشاوره در بخش خصوصی، یادآور شد: در بخش خصوصی مرکز مشاوره مؤسسه ای است که جهت تأمین مراقبت های پرستاری در سطوح مختلف نظام سلامت (پیشگیری، درمان، بازتوانی) و براساس نیاز مددجویان طبق شرح وظایف تعیین شده و دریافت مجوز، توسط افراد حقیقی یا حقوقی واجد شرایط و دارای صلاحیت دائر می شود.

وی در ادامه استفاده بهینه از توان نیروهای کارآمد و متخصص پرستاری برای رفع مشکلات بهداشتی، درمانی و توانبخشی با توجه به استانداردها و محدوده وظایف پرستاران، کاهش هزینه بهداشتی، درمانی و توانبخشی جامعه، فراهم نمودن زمینه مشارکت مردمی در ارائه خدمات بهداشتی، مراقبی، درمانی، آموزشی در منزل از مهم ترین اهداف این طرح عنوان کرد.

شیشه گران با بیان این که بسیاری از افراد به‌ دلایل مختلف از جمله ابتلای به بیماری‌های مزمن و یا آسیب‌های جسمانی بعد از ترخیص از بیمارستان نیازمند دریافت خدمات مراقبت پرستاری در منزل هستند، گفت: نیاز است این افراد به مراکز مجاز و دارای صلاحیت در این زمینه معرفی شوند تا از خدمات باکیفیت و استاندارد برخوردار شوند بنابراین راه‌اندازی چنین واحدی به منظور کیفیت‌ بخشی به خدمات و تسهیل در دریافت این خدمات امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به این که متاسفانه در گذشته در مواردی مشاهده شده که برخی افراد که تحصیلات دانشگاهی مرتبط و تجربه لازم در این زمینه را ندارند، به‌صورت غیرمجاز به ارایه این خدمات پرداخته اند، گفت: این امر گاه موجب آسیب به افراد بیمار نیز شده‌ است از این رو لازم است، بیماران این خدمات تخصصی را از سوی مراکز معتبر که در ذیل چتر نظارتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد، دریافت کنند.

مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان ضمن تقدیر از فعالان عرصه اطلاع رسانی و اصحاب رسانه ، نقش فعالان این عرصه را مهم خواند و یادآوشد: اطلاع رسانی عمومی و به موقع اصحاب رسانه موجب می شود تا جامعه به خدمات بهتر و ایمن تری دست یابد./136/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦ - ١١:٣٥ / شماره خبر: ١٧٠٦٨١ / تعداد نمايش: 2203

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج