وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

جلسه تشکیل بیوبانک سرطان با همکاری مرکز تحقیقات آژانس بین المللی اروپا در گلستان/ تشکیل بیوبانک در استان گلستان یکی از اولین بیوبانک های بیماری سرطان در کشور است


جلسه تشکیل بیوبانک سرطان پایلوت کشوری روی نمونه بافت زنده سرطان استان گلستان با همکاری وزارت بهداشت و مرکز تحقیقات آژانس بین المللی اروپا و با حضور دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ،دکتر پال برنان محقق ارشد مرکز تحقیقات آژانس بین اللملی سرطان اروپا ودکتر عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در مرکز آموزشی درمانی شهید صیاد شیرازی گرگان برگزار شد .
به گزارش وبدا، دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حاشیه این جلسه ، تشخیص زود هنگام و درمان سرطان را از برنامه های مهم وزارت بهداشت عنوان کرد وگفت : پیش بینی می شود با تشخیص زود هنگام در 15 سال آینده شاهد درمان اکثر بیماری های سرطان در کشور باشیم .
معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت افزود: برای تشخیص و درمان بیماریهای سرطان تشکیل بیوبانک سرطان در کشور و استان گلستان برای انجام مطالعات ژنتیکی و بالینی و گرد آوری نمونه امری ضروری بود.
دکتر ملک زاده گفت : تشکیل بیوبانک در استان گلستان یکی از اولین بیوبانک های بیماری سرطان در کشور است واین امر می تواند کمک شایانی در تشخیص زود هنگام و درمان بیماریهای سرطان داشته باشد.
دکتر ملک زاده در رابطه با سرطان مری و معده گفت : سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در شرق استان است و با توجه به مطالعات انجام شده در 15 سال گذشته بین دانشگاههای علوم پزشکی تهران و استان گلستان 10 عامل اصلی شیوع سرطان در استان شناخته شده است و در مورد سرطان مری می توان به مهم ترین عوامل بروز این سرطان عدم رعایت بهداشت فردی، تغذیه نا مناسب ؛استفاده از آب مانده ، چای داغ ، عدم مصرف میوه و سبزیجات ، پایین بودن بهداشت دهان و دندان و مسواک نکردن ؛ چاقی و پر خوری و همچنین مصرف قلیان و تریاک دانست .
دکتر ملک زاده گفت : چاقی و پر خوری مهم ترین عامل بروز بیماری سرطان و علت 30 درصد از شیوع سرطان هاست .
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه گفت : در هر سال حدود 90 هزار بیمار سرطانی در کشور تشخیص داده می شوند که از این تعداد 47 هزار نفر در سال بر اثر این بیماری فوت می کنند . این در حالیست که 50 درصد از بیماری های سرطان در صورت تشخیص به موقع قابل درمان و 50 درصد نیز قابل پیشگیری است.
براساس این گزارش، دکتر پال برنان محقق ارشد مرکز تحقیقات آژانس بین المللی سرطان اروپا نیز در این رابطه گفت : امروزه در علم پزشکی یکی از مهم ترین مسائل همکاری های بین المللی برای پیشرفت علمی است و در این راستا برای اینکه بتوانیم نقش مهمی ایفا کنیم باید امکاناتی داشته باشیم تا بتوانیم همکاری بین المللی نمایم .
دکتر پال برنان گفت : آنچه امروز در شهرهای گرگان و گنبد دیدم یکی از بهترین امکانات موجود در کشور ایران است و این می تواند نقش مهمی در همکاری های بین المللی و تحقیقاتی برای پیشرفت علم در زمینه سرطان باشد .
محقق ارشد مرکز تحقیقات آژانس بین اللملی سرطان اروپا در پایان اظهار امید واری کرد با اجرای پروژه فوق که هدف آن شناخت علل ناشناخته سرطان مری می باشد بتوانیم عوامل ژنتیکی این بیماری را پیدا کتیم .
دکتر عبدالرضا فاضل رئیش دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در ادامه گفت : خوشبختانه مرکز تحقیقات گوارش و کبد و کوهورت استان یکی از مهم ترین مراکز آماری جهت بیماری های سرطان در کشور و دنیا است و آمار این مرکز به عنوان نمونه می تواند تعمیم داده شود .
دکتر فاضل گفت : در سال 2200 مورد جدید بیماری سرطان در استان تشخیص داده می شود که شایع ترین آن سرطان معده می باشد و سرطانهای مری ؛ پستان درخانمها ؛ روده ؛ کولون در رتبه های بعدی قرار می گیرند .
دکتر فاضل عادات بد غذایی به خصوص غذا های نمک دودی شده را مهمترین علل شیوع سرطان معده و مری عنوان کرد و گفت : مصرف سیگار و الکل و تریاک نیز از عوامل موثر بروز این بیماری می باشند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: با اعلام اینکه میانگین سن بیماران مبتلا به سرطان بین 30 تا 40 سال می باشد اظهار امیدواری کرد با تشکیل بیوبانک بیماری سرطان بتوانیم عوامل ژنتیکی ناشناخته این بیماری تشخیص دهیم ./١٣٧/٢٠٥

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٦ - ١٠:٥٦ / شماره خبر: ١٥٩٦٠٤ / تعداد نمايش: 2732

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج