وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در روزهای 23 تا 25 آبان ماه در شیراز برگزار می شود؛

کنگره بین المللی سلامت برای صلح

سالانه در مناطق مختلفی از دنیا تعداد بسیار زیادی از کودکان و زنان بی گناه و بی دفاع و همچنین تعداد زیادی از نیروهای نظامی و شبه نظامی، به دلیل جنگ، تعارض و خشونت دچار آسیب های جسمی و روانی می شوند و ساختار جوامع درگیر نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. اما این جنگ ها و خشونت ها می توانند پیشگیری و یا حداقل محدود شوند.
پیشگیری و محدودسازی تعارضات و جنگ ها، نیازمند تلاش برای برقراری تماس با طرفین درگیر، انتقال مناسب نظرات آنان و در نتیجه کاهش خشونت ها در حین جنگ و تعارض است. همچنین برقراری تماس با طرفین درگیر در سطوح عالی، نیازمند افرادی است که بتوانند به ایشان اعتماد کنند. جامعه پزشکی و به طور کلی متخصصان حوزه سلامت از دیرباز مورد اعتماد عموم و خواص جوامع مختلف بوده اند؛ چرا که به طور معمول برای تامین سلامت و حفظ جان انسان ها تلاش صادقانه داشته اند. از این رو، تجربیات گذشته نشان داده است که اگر این گروه از جامعه با هدف کاهش خشونت ها و پیشگیری از جنگ ها وارد عمل شوند، می توانند تا حد زیادی به این هدف دست پیدا کنند. در عین حال، متاسفانه تلاش ها در این زمینه محدود بوده است و بی تر در حد تئوری پردازی و متون علمی باقی مانده است؛ بنابراین نیازمند تلاش مضاعف متخصصان حوزه سلامت، برای صلح گستری در سطح جهان و حتی در درون جوامع هستیم. برنامه سازمان جهانی بهداشت با عنوان «سلامت به مثابه پلی برای صلح» و همچنین تلاش های سازمان پزشکان بدون مرز و سازمان ملل متحد تا حدودی توانسته نشان دهد که این رویکرد می توانند در صلح گستری بسیار موفق باشد.
کنگره بین المللی «سلامت برای صلح» با هدف تقویت تلاش های جامعه متخصصان سلامت برای گسترش صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است. این کنگره در روزهای 25-23 آبان ماه 1397 در شهر شیراز برگزار خواهد شد. شیراز، شهری تاریخی با پیشینه نوع دوستی و آرامش گستری است و شاعران بنامی همچون حافظ و سعدی نماد صلح و دوستی در تاریخ این شهر هستند.
در این کنگره تلاش می شود تا فرصتی برای تقویت صلح گستری توسط متخصصان سلامت، به کمک تبادل نظر در موضوعات زیر فراهم شود. از شما دعوت می شود در این تلاش بشردوستانه با ما همراه شوید.
 
محورهای کنگره:
 
شبکه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح از طریق سلامت 
 
همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح 
 
نقش دولت ها و نظام های ملی سلامت در ایجاد صلح 
 
ارزش های انسانی، اخلاق پزشکی و صلح گستری 
 
نقش متخصصان سلامت در صلح  گستری
 
آموزش پزشکی و صلح گستری
 
سلامت برای صلح در خاورمیانه 
 
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی http://healthpeace.sums.ac.ir مراجعه فرمايید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٤ آبان ١٣٩٧ - ٠٨:٣٣ / شماره خبر: ١٨٣٢١٣ / تعداد نمايش: 978

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج