وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به مناسبت اجلاس سالانه جوامع ایمن؛

عدالت اجتماعی با جامعه ایمن

بررسی‌های جهانی و علمی نشان می‌دهد که حداکثر ۲۵ درصد سلامت مردم در حیطه مدیریت وزارت بهداشت قرار دارد و ۷۵ درصد دیگر مربوط به مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت است و بخش بزرگی از تاکید و روی‌کرد اجتماعی شدن سلامت در ایران و دولت تدبیر و امید نیز، از همین مساله ناشی می‌شود. مولفه‌هایی که در اختیار نهادها و دستگاه‌های دیگر از صدر تا ذیل جامعه است و روشن‌ترین آن‌ها سبک زندگی افراد جامعه، آلودگی‌های محیطی به ویژه آلودگی هوا و حوادث جاده‌ای و ترافیکی هستند.

از مهم‌ترین مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت که نیاز به پرداختن و توجه به صورت جدی دارد، مباحث ایمنی و جامعه ایمن در سطوح و جوانب گوناگون آن است که مستلزم مشارکت میان‌بخشی و مسولیت‌پذیری نهادها و سازمان‌ها، و ارتقای ایمنی برای همه اقشار، گروه‌ها و سنین در همه محیط‌ها و موقعیت‌ها به ویژه محیط‌های پرخطر است. به دیگر سخن، زندگی و کار در محیط و جامعه ایمن، حق هر فرد از افراد جامعه است و بخشی مهمی از عدالت در سلامت از این راه به دست خواهد آمد.

در ایران بنا بر اقتضائات جوامع در حال توسعه، هر بار با اخبار و حوادث ناگوار به دلیل رعایت نکردن یا نبود شرایط و استانداردهای ایمنی روبه‌رو هستیم که می‌بایست هر چه سریع‌تر به آن‌ها رسیدگی کرد. چندان دور نمی‌رویم، حادثه پلاسکو و تبعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن در سال گذشته که هنوز با آن دست به گریبانیم یا حوادث عظیم حمل و نقل ریلی در کم‌تر از یک دهه که جزو ایمن‌ترین وسایط نقلیه در جهان به شمار می‌رود یا شمار حوادث و تلفات جاده‌ای و هزینه‌های مترتب بر آن را نه در طول سال که فقط در نوروز و مسافرت‌های آن در نظر آورید تا قضیه روشن‌تر گردد.

به همین منظور اجلاس سالانه جوامع ایمن با هدف پیش‌گیری، ارتقای ایمنی، کاهش وقوع و کاهش میزان مرگ و میر و معلولیت‌های ناشی از حوادث در راستای سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه با مشارکت نهادها و دستگاه‌های گوناگون با استراتژی جلب حمایت مسئولان سیاسی، جلب همکاری سازمان‌های دولتی و غیردولتی و مردم، ارتقای آگاهی همگانی نسبت به حوادث و اصول ایمنی، گردآوری اطلاعات لازم و الویت‌بندی بر اساس معیارهای موجود، طراحی و اعمال مداخله مبتنی بر شواهد و الویت‌های هر جامعه، پژوهش، پایش و نظارت و ارزشیابی برگزار خواهد شد.

این اجلاس بنا بر اهداف و چشم‌انداز خود، پذیرای فعالان، صاحب‌نظران، نفوذمندان و ذی‌مدخلان بخش‌های دولتی و خصوصی اعم از سازمان‌های مردم‌نهاد، اصناف و غیره در این حوزه است تا با مشارکت و همکاری بین‌بخشی حداکثری، گامی تاثیرگذار در این راستا بردارد و به شاخص‌های عدالت اجتماعی نیز نزدیک‌تر شویم.

                                                                                                                                                       سیدمحمد هادی ایازی
                                                                                                                                                معاون اجتماعی وزارت بهداشت

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦ - ٠٩:٥٨ / شماره خبر: ١٧١٧٨١ / تعداد نمايش: 2752

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج