وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گزارش روزنامه شهروند:

در آمریکا سالانه ۲۵۰هزار نفر بر اثر اشتباهات پزشکی می‌میرند، اما کسی به پزشکان فحش نمی‌دهد

اخیرا کلیپی از طرف یک موسسه فرهنگی مجوزدار تولید و منتشر شده که به طرز بدی کوشیده پزشکان و خودروسازان را دزد معرفی کند. با دیدن این کلیپ این پرسش پیش می‌آید که آيا ما مردم خودويرانگري هستيم؟ همه عالم و آدم را نقد مي‌كنيم و به قول معروف براي خودمان درِ پپسي باز مي‌كنيم كه چنين هستيم و چنان، ولي وقتي كه پايش بيفتد تمام داشته‌هاي خود را چوب حراج مي‌زنيم و به جاي برخورد با كساني كه چنين مشغول تخريب جامعه و اعتماد عمومي هستند، فقط لبخندي بر لبان ما مي‌نشيند و تمام.

به‌عنوان يك ايراني بايد خجالت بكشيم كه برخي افراد به نام يك موسسه فرهنگي! فيلم كوتاهي را در قالبي سخيف عليه پزشكان و نيز خودروسازان كشور ساخته‌اند و در فضاي مجازي منتشر و آنان را دزد خطاب ‌كرده‌اند. ترديدي نيست كه اين نوع كارها آگاهانه يا ناآگاهانه درصدد زدودن اعتماد از جامعه است. اعتمادي كه بزرگترين سرمايه براي هر جامعه‌اي است.

جامعه پزشكي ايران مثل هر گروه ديگري داراي نقاط قوت و ضعف است و در جامعه‌اي كه به شدت مادي شده است، آنان نيز كمابيش از اين قاعده مستثنا نيستند، با اين تفاوت كه بر خلاف دیگران بعضا تا ٢٥‌سال به صورت مداوم درس خوانده‌اند و جزو نخبگان اين كشور بوده‌اند و در جهان نيز به‌عنوان پزشكان حاذق شناخته مي‌شوند و اگر امكانات پزشكي و بيمارستاني ايران در حد كشورهاي توسعه‌يافته بود، بدون ترديد مجموعه درمان و پزشكي ايران جزو رتبه‌هاي خوب جهاني بود، همچنان كه اكنون نيز چنين هستند.

با وجود انتقادات و تبليغات سوئي كه عليه پزشكان صورت مي‌گيرد و بخشي از آن انتقادات درست هم هست، پزشکان هنوز هم جزو مورد اعتمادترين اقشار اجتماعي هستند، اين را نه يك نظرسنجي كه مجموعه‌اي از نظرسنجي‌ها تأييد مي‌كند. گزارش‌ سال گذشته درباره اعتماد اجتماعي نشان مي‌دهد كه پزشكان پس از معلمان و استادان دانشگاه بيشترين اعتماد را نزد مردم داشته‌اند و فاصله آنان با ساير اقشار اجتماعي و حرفه‌اي بسيار زياد است. اينكه روزانه و هفتگي برخي خطاهاي پزشكي و حتي بي‌انصافي‌هاي آنان را معيار قضاوت درباره یک قشر مهم بدانيم، از دزدي بدتر است.

 ايالات متحده آمريكا قوي‌ترين و معتبرترين مجموعه و جامعه پزشكي و درماني جهان را دارد، ولي همزمان سالانه بيش از ٢٥٠‌هزار نفر به دليل اشتباهات قابل پيشگيري پزشكي در اين كشور فوت مي‌كنند و گفته مي‌شود سومين عامل مرگ‌ومير انسان در ايالات متحده اشتباهات پزشکی است. جالب اينكه هزينه‌هاي درمان نيز در آن‌جا بالاست و جالب‌تر اينكه يكي از منابع مهم درآمدي اين كشور جذب بيمار براي درمان است، ولي كسي آنها را دزد خطاب نمي‌كند، سهل است كه احترام هم مي‌بينند. در همين ايران بسياري از مردم رضايت كامل از پزشكان خود دارند، البته برخي از پزشکان نيز وظايف حرفه‌اي و انساني خود را خوب انجام نمي‌دهند ولي اين گروه هيچ‌گاه در اكثريت نبوده‌اند.

اين حملات به پزشكان، حمله به جامعه ايران ولی از يك موضع بسيار سخيف و غير انساني است. بخشي از آن نيز ناشي از حسادت‌های بی‌مورد است. البته به این نوع کژذهنی‌ها حرجي نيست، بر سكوت ما به‌عنوان شهروندان ناظر انتقاد است؛ شهرونداني كه بايد از دستاوردهاي مثبت جامعه خود دفاع كنيم و تنها در چنين صورتي حق انتقاد از نقاط ضعف آن را داریم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٦ اسفند ١٣٩٥ - ١١:١٤ / شماره خبر: ١٥٨٠٨٨ / تعداد نمايش: 1839

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج