وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

كمپين شهروند سالم يعني اولويت پيشگيري بر درمان

براي پيشگيري مردم دربرابر بيماري‌ها از تمام ظرفيت‌ها استفاده مي‌كنيم

سلامت به معنای برخورداري از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. سلامت به معناي نبود بيماري جسمي نيست. براي تحقق سلامت با اين تعريف، استراتژي داريم و اين استرا تژي‌ها را  در دستور كار قرار داده ايم .

 توانمند سازي ، مشاركت، مسئوليت پذيري  و خود مراقبتي مردم، استراتژي اول ماست .استراتژي دوم، كه براي تحقق اصل اول، يعني توانمند سازي مردم ضروري است همكاري‌هاي بين بخشي است .چرا كه بدون همكاري‌هاي بين بخشي  تحقق كامل سلامت مردم از ابعاد مختلف ميسرنيست.

  فراهم كردن دسترسي به خدمات و بهره مندي مردم وهمچنين حفاظت ملي وعدالت در سلامت ازديگر استراتژي هايي است كه همواره در جهت تحقق كامل آنها با استفاده از تمام  امكانات و ظرفيت‌هاي موجود به ويژه  تكنولوژي‌هاي مناسب و روز و در عين حال با صرفه اقتصادي ، تلاش كرده و مي‌كنيم و همه اين اقدامات نشان مي‌دهد كه براي ما،  پيشگيري اهميت دارد و در اولويت است .

 به همين دليل، از ابتداي آغاز بكار دولت يازدهم تاكنون، همواره اعلام كرده ايم كه بحث پيشگيري بر درمان براي ما اولويت دارد و دغدغه جدي ماست.

براي اثبات اين امر و ترويج  اصل مهم  پيشگيري، اقدامات مختلفي در دستور كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي،  قرار گرفته است . درهريك از اين برنامه‌ها چه در سطح كوتاه مدت  وچه در سطح  بلندمدت، راهبردهاي جدي به منظور افزايش ترويج خودمراقبتي و پيشگيري در برابر بيماري‌ها لحاظ شده است .

در اين راستا، معتقدم  كه براي ترويج خود مراقبتي و پيشگيري در برابر بيماري‌ها، ابتدا بايد به شيوه‌هاي مختلف و اثر بخش و همچنين به صورت كاربردي، سطح سواد سلامت مردم را افزايش دهيم.

   افزايش سطح سواد سلامت مردم آنقدر اهميت دارد كه سازمان بهداشت جهاني از آن به‌عنوان يكي از مهم‌ترين شاخص‌هاي سلامت در كشورها ياد كرده  و از كشورها خواسته است كه به اين مهم توجه جدي كنند چرا كه افزايش سطح سلامت مردم، پيامدهاي مطلوب  را در نظام سلامت كشورها بدنبال خواهد داشت.

افراد با  برخورداري از سطح سواد سلامت بالاتر، كمتر بيمار مي‌شوند، كمتر متحمل هزينه‌هاي درمان مي‌شوند و بدين ترتيب از لحاظ جسمي و روحي انسان‌هايي توانمند، بانشاط  و خلاق‌تري هستند و بهتر مي‌توانند در امر توسعه كشور نقش آفريني كنند.

 از سوي ديگر،  وقتي سطح سواد سلامت مردم بالا باشد دولت‌ها هم ، كمتر متحمل هزينه‌هاي درمان مي‌شوند و آن هزينه‌ها صرف امور بهداشتي و پيشگيرانه مردم مي‌شود و نظام سلامت هم ديگر درگير پيچ و خم‌هاي بحث درمان نمي‌شود.

 طبيعي است كه براي اين مهم ، ابتدا بايد به مردم خوراك اطلاعاتي داد بايد توصيه‌هاي بهداشتي و سلامت  را به شيوه‌هاي مختلف و كاربردي  و با زبان ساده به اطلاع مردم رساند.

مردم بايد  توصيه‌هاي بهداشتي را خوب ببينند و آنقدر براي‌شان تكرار شود كه به ذهن بسپارند تا بتوانند  در موقعيت‌هاي مختلف آنها را بكار گيرند و به ديگران هم انتقال دهند.

يكي از اقداماتي كه اين روزها به منظور اهميت به بحث پيشگيري و ترويج  خودمراقبتي با همكاري وزارت بهداشت و شهرداري تهران در شهر تهران انجام شده است ، برپايي كمپين شهروند سالم است كه از 15 دي ماه، كليد خورد .

در اين اقدام  حدود 400 بیلبورد، عرشه پل و فضاهای تبلیغی شهر تهران به وسعت حدود 15هزار مترمربع به اجرای کمپین شهروند سالم اختصاص یافته و سعي شده است با تبليغات سلامت محور به مردم آموزش داد كه چه كنند كه دچار بيماري نشوند به ويژه بیماری‌هايی که بر اثر مصرف بیش از حد نمک، شکر و چربی ایجاد می‌شوند.البته در اين تبليغات سلامت محور، آموزش‌هايي درباره  پيشگيري از  سرطان و ایدز هم به مردم ارائه شده است.

كمپين شهر وند سالم،  نمونه اي از تبليغات سلامت محوراست چراكه تابلوهاي شهري اين بار در خدمت سلامت مردم بكار گرفته شده است.

كمپين شهروند سالم، تنها  نمونه اي از اهميت و اولويت  دادن به بحث پيشگيري بر درمان است .

كمپين شهروند سالم يعني : مردم را دوست داريم و براي  تامين و حفظ سلامت آنها به هر طريق ممكن تلاش مي‌كنيم  واز تمام ظرفيت‌هاي موجود بهره مي‌گيريم.

دكتر علي اكبر سياري

معاون بهداشتي وزير بهداشت

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٥ دی ١٣٩٤ - ١٤:٢٧ / شماره خبر: ١٣٨٦١٠ / تعداد نمايش: 2840

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج