وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مجلس و ضرورت تجدید نظر در مالیات بر سیگار

مجلس و ضرورت تجدید نظر در مالیات بر سیگار
خبر این است: 
"
در حال حاضر کمترین عوارض اخذ شده از یک کالا در کشور مربوط به سیگار است و ایران از لحاظ میزان مالیات بر دخانیات از آخر رتبه دوم را بعد از افغانستان دارد درحالی که، با اخذ مالیات بر کالاهای آسیب رسان از جمله سیگار، می توان 11 هزار میلیارد تومان به بودجه سلامت مردم اضافه کرد و بار بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات را به شدت کاهش داد."
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد، اگر برای سیگار مالیات تعیین می‌شد در طی یک سال 2 هزار میلیارد تومان و در طی پنج سال 11هزار میلیارد تومان می‌شد از آن مالیات گرفت. بنابراین اگر در تعیین مالیات بر کالاهای آسیب رسان از جمله مواد دخانی در مصوبات مجلس تجدید نظر شود ، می توان تا مقدار زیادی از مصرف آنها جلوگیری کرد؛ کاری که در بسیاری از کشورهای موفق انجام شده است.
اخذ ماليات از مردم و به‌تبع آن ارائه خدمات مطلوب‌تر به شهروندان و ارتقا سطح کيفيت زندگي در ابعاد مختلف، همواره يکي از سياست‌هاي کلان اقتصادي کشورها بوده و موجب هم‌افزايي و افزايش منابع درون‌زاي مالي در جامعه و کشور می شود.
به این نکته ها اضافه کنید که دولت با بهره‏گيري از درآمدهاي مالياتي به ارائه خدمات وسيعي در حوزه سلامت، بهداشت و درمان ازجمله ساخت و بازسازي و تجهيز بيمارستان‌ها و مراکز درماني و بسياري پروژه‌هاي ديگر جهت تأمين رفاه و آسايش شهروندان مبادرت مي‌ورزد.
به‌طور مثال، از محل 10درصد درآمد ماليات بر ارزش‌افزوده کالا و خدمات، يک درصد آن به حوزه سلامت و خدمات درماني اختصاص دارد و اين امر شکل‌گيري تحول نظام سلامت را در سالهاي اخير در پي داشته و با کاهش بسياري از هزينه‌هاي درماني، ياري بخش بيماران و مددجويان شده است.
از سویی دیگر، ارتقا شاخص‌هاي عدالت اجتماعی در تحقق درآمدهاي مالياتي است و اين امر قابل كتمان نيست چراکه درآمدهاي حاصل از ماليات‌هاي پرداختي در قالب تسهيلات اجتماعي، بهداشتی و رفاهي در اشکال مختلف مجددا به مردم بازخورد داده مي‌شود در این میان هر شهروندی که سبک زندگی صحیح را اجرا می کند و سیگار نمی کشد قاعدتا" از پرداخت مالیات اختصاص یافته به آن نیز معاف می شود و افرادی که سیگاریگاند ناچارند که هزینه آن را هم بپردازند.
پس یکی از مهمترین کارهایی که باید در حوزه سلامت انجام شود توجه به رفتارها و تولیدات زیان آور است که اگر نمی توانیم مانع ایجاد آن شویم باید در کاهش آن تلاش کنیم و باید تفاوتی بین افرادی که رفتار سالم و تولید سالم دارند با دیگرانی که کالای آسیب رسان تولید می کنند، وجود داشته باشد.
این همان انتظاری است که نمایندگان مجلس هم، همواره بر آن تاکید دارند و اختصاص اعتبارات پایدار به حوزه بهداشت و درمان و متناسب با نیاز مردم در این حوزه را ضروری می دانند. بنابراین تحقق اختصاص بودجه ای تلفیقی از بودجه عمومی و منابع غیردولتی برای توسعه حوزه سلامت مردم همکاری و نگاه دقیق تر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را می طلبد./

* مریم غفاری / روزنامه نگار

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ دی ١٣٩٤ - ٠٨:٤٢ / شماره خبر: ١٣٨٤٠٠ / تعداد نمايش: 4279

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج