وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

همکاری های بخشی و فرابخشی؛ لازمه پیشگیری از ایدز

اولین ابتلا به ایدز در ایران مربوط به سال ۱۳۶۶ و در مورد یک کودک شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی است که فراورده‌های خونی آلوده وارداتی از فرانسه را دریافت کرده بود. از راه های انتقال بیماری ایدز می توان به روابط جنسی پرخطر، تزریق مشترک و انتقال مادر به نوزاد اشاره کرد. آنچه باعث اهمیت و ضرورت توجه به ایدز در سالهای اخیر شده، انتقال الگوی انتقال بیماری از تزریق مشترک به سوی رفتارهای پرخطر جنسی است.

مدتي پيش با معاون بهداشت وزير بهداشت و جمعي از معاونين و مديران دانشگاه‌هاي علوم پزشكي براي تهيه گزارش خبري به دو مركز بهداشت كه يكي به مردان معتاد، خدمات رفاهي، غذايي و متادون ارائه می داد و ديگري به زنان، خدماتي نظير معاينه بهداشتي، وسایل پیشگیری از بارداری، دارو و آموزش‌هاي لازم را ارائه مي‌كرد، مراجعه كرديم. نكته جالب، تأکید معاون وزیر بر حفظ حریم شخصی افراد و جلوگیری از تصویربرداری از آنها بود.

مركز دوم در شرق تهران، مركز كاهش آسيب‌هاي اجتماعي بود كه به زنان خدمات ارائه مي‌داد و در آنجا آمارهایي از بيماري ايدز در آن منطقه ارائه شد. وجود 150 خانه تيمي در يك منطقه و اينكه 39 درصد از زناني كه رفتار پرخطر جنسي دارند، متأهل هستند باعث تأسف عمیق می شود.

اما از سوي اين مركز كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، يكي از زنان سابقه‌دار در زمينه رفتارهاي پرخطر جنسي مأموريت يافته تا به خانه‌هاي تيمي رفت و آمد كند و به آنها خدمات مركز را شامل بسته‌هاي ويژه‌اي شامل وسایل پیشگیری از بارداری برای زنان و مردان و نيز آموزش‌هاي لازم را به منظور جلوگيري از شيوع بيش از پيش ايدز در منطقه، ارائه كند.

اما در زمان مراجعه ما به مرکز کاهش آسیب های اجتماعی، زنانی نیز برای دریافت خدمات به این مرکز مراجعه کرده بودند که در گفتگویی گرم و صمیمی با دکتر سیاری، از خدمات ارائه شده تشکر می کردند. برخی از آنها علاوه بر اینکه هیچ بیمه ای نداشتند، حتی شناسنامه هم نداشتند اما از اینکه خدمات بهداشتی مانند استحمام و معاینه رایگان پزشکان برایشان مهیا شده بود، رضایت داشتند.

علاوه بر تلاش‌هاي بي‌وقفه وزارت بهداشت در زمينه آموزش همگاني به مردم جهت آگاهي از بيماري ايدز، در چندين ماه گذشته استقرار اتوبوس ايدز در سطح شهر، نشان از عزم جدي وزارت بهداشت به منظور پيشگيري از اين بيماري دارد چرا كه تعداد مبتلايان به ايدز در ايران نيز مانند سطح جهاني در حال افزايش است اما نكته بسيار مهم اين است كه هنوز درمان قطعي براي اين بيماري در دنيا وجود ندارد و تنها اقدام مي‌تواند پيشگيري از شيوع بيشتر آن باشد.

به بیان دیگر همکاری های بین بخشی و فرابخشی باید تقویت شود و در این راه، همراهی نهادها و سازمان های دولتی و از همه مهم تر، سازمان های مردم نهاد و خیرین حوزه سلامت با وزارت بهداشت، ضروری بنظر می رسد چرا که افزایش آمار مبتلایان به ایدز در کشور، نگران کننده است.

دكتر هاشمي نيز تأكيد ويژه‌اي بر پيشگيري از ايدز دارد به گونه‌اي كه در نشست اخير خود با خيرين حوزه سلامت از اختصاص بودجه مناسب به منظور گسترش مراكز كاهش آسيب‌هاي اجتماعي خبر داد و از خيرين حوزه سلامت نيز تقاضا داشت تا در اين زمينه به وزارت بهداشت كمك كنند.

با نگاهي واقع‌بينانه متوجه مي‌شويم كه بيماري كه لقب بيماري قرن را به خود اختصاص داده، معلول عوامل زيادي مانند شرايط اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در جامعه و خانواده است كه ضروري است با تسهيل اين شرايط از سوي دولت، از شيوع آن جلوگيري كرد.

درخصوص بيماري ايدز لازم است تا دستگاه‌هاي درگير با حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به گونه‌اي عمل كنند تا افراد به سوي اين بيماري هدايت نشوند چرا که کاهش مشکلات و گرفتاری های مردم، قطعا کاهش آمار مبتلایان به ایدز را به دنبال دارد./206

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٥ آذر ١٣٩٤ - ١٢:٤١ / شماره خبر: ١٣٦٥٨٢ / تعداد نمايش: 6695

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج