وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برخورداری از سلامت همه جانبه حق طبیعی جوانان است

سند سلامت جوانان، مجموعه­ای جامع، یکپارچه و پویا از اهداف، سیاست­ها، راهبردها و برنامه­ها است که در صورت فراهم شدن بستر اجرایی آن با همکاری گسترده و همه­جانبه دستگاه­ها و نهادهای متولی سلامت کشور، می­تواند گام ارزشمندی در تأمین، حفظ و ارتقاء همه­جانبه سلامت جوانان بردارد.

 سند پیش­رو که با هدف پاسخ به دو حيطه اساسی كه شامل حوزه­های اولویت­دار سلامت جوانان و چگونگی بهبود و ارتقاء وضعیت سلامت آن­ها در هر یک از موارد  شناسایی­شده،مي باشد ، تهیه و تدوین شده است.

پیش­فرض هاي کلیدی ما شامل : الف )‌ سلامت ،همان طور که در بند دوازدهم از اصل سوم قانون اساسی اشاره شده، حق طبیعی انسان از جمله جوانان کشورمان است، ب) بنیان بسیاری از رفتارهای تأثیرگذار بر سلامت و شیوه زندگی افراد در سنین جوانی شکل گرفته و از اینرو اتخاذ شیوه زندگی و رفتارهای سالم در این دوران تأثیر شگرفی بر کاهش بار بیماری­ها به ویژه بیماری­های مزمن در آینده خواهد داشت. ج )  برنامه­های ارتقای سلامت در جوانان ازبرنامه هاي  هزینه­اثربخش­ در حوزه سلامت کشور هستند. ح ) توفیق در ارتقاء سلامت جوانان قطعاً تضمین­کننده سلامت نسل حاضر و آینده کشور بوده و پایداری برنامه­های توسعه کشور را در عرصه­های کلان­تر به دنبال خواهد داشت .

حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی ، اجتماعي و معنوي جوانان یکی از ضرورت­های نظام سلامت کشورودر راستای تحقق اصول 3، 10، 29 و 43 قانون اساسی، سیاست­های کلی سلامت ،ابلاغی مقام معظم رهبری و مواد 112، 85، 86 و 97 از برنامه چهارم توسعه کشور مي باشد.

بدیهی است که تحقق اصول فوق­الذکر و اهداف برنامه های توسعه کشور، در راستای چشم­انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 ،  نیازمند مشارکت همه دستگاه­ها و سازمان­های ذینفع و دست­اندرکار در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت جوانان  مي باشد.

 توجه به سلامت جوانان از چند جنبه مهم و اساسی است: اول اینکه برخورداری از سلامت همه­جانبه حق طبیعی جوانان است. دوم اینکه با توجه به شکل­گیری بسیاری از عادات و رفتارهای اجتماعی در سنین نوجوانی و جوانی، مدیریت سلامت جوانان و پاسخگویی شایسته به نیازهای خاص این گروه سنی، می­تواند در آینده بیشترین ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای جامعه به همراه داشته باشد . سوم اینکه با سرمایه­گذاری برای ارتقاء سلامت جوانان می­توان از بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سلامت که به دنبال از دست رفتن سال های مفید زندگی به دلیل مرگ و یا ناتوانی حاصل می­شود، جلوگیری نمود و با تضمین سلامت جوانان کشور، سلامت کل جامعه و نسل­های آتی کشور را تضمین کرد. حیطه سلامت جوانان از جمله حیطه­هایی است که به دلیل اهمیت آن در پیشگیری از مرگ و میر، ناتوانی­های جسمی و شیوع مسائل اجتماعی بايد مورد توجه قرار گيرد.

به لحاظ رویکرد تدوین سند، اجماع دست­اندرکاران  بر رویکردی ترکیبی استوار گشت. به طوری که توجه تواماً به مواردی چون تفاوت در نیازمندی­های  متفاوت جوانان ، تاثیر تعیین­کننده­های اجتماعی سلامت، تاثیر توسعه اجتماعی بر ارتقاء سلامت جوانان، ارجحیت پیشگیری بر درمان در تمامی ابعاد سلامت جوانان و نهایتاً ضرورت مشارکت و همکاری­های  بین­بخشی  در تحقق اهداف سلامت معطوف گردید.

از سویی در شناسایی حوزه­های اولویت­دار وکلیدی سلامت جوانان به نحوی عمل شد که برنامه­های هر حوزه علاوه بر پاسخگویی به نیازهای سلامت کنونی کشور، مبنای مناسبی برای تصمیم­گیری و سیاستگذاری آتی در برنامه­های توسعه پنج­ساله کشور قرار گیرد.

 

ارزشهاي لحاظ شده در سند فوق الذكر شامل :

توجه به رویکرد سلامت همه­جانبه جوانان ،عدالت در دسترسی و بهره­مندی از خدمات سلامت ، ،اصالت خانواده ، توجه به سلامت نسل­های آینده ، ضرورت تعاون و همکاری همگانی در تحقق سلامت جوانان ، تاکید بر عوامل اجتماعی و محیطی مؤثر بر سلامت ، توجه به توانمندی جوانان برای کنترل سرنوشت فردی و اجتماعی خود مي باشد.

 

اهداف کلی سند شامل :

مشاركت همگاني  دستگاه­ها و نهادهای دست­اندکار سلامت جوانان در راستای تحقق رویکرد سلامت همه­جانبه و انسان سالم، بهبود سبک زندگی جوانان ،ارتقاء سلامت اجتماعی جوانان ،افزایش آگاهی جوانان جهت تضمین ازدواج سالم و تقویت بنیان خانواده ، گسترش پوشش خدمات بهداشت جسمی و روانی متناسب با سطح نیاز جوانان ،ارتقای ایمنی نظام حمل و نقل جاده­ای وارتقاء سطح بهداشت روان جوانان ميباشد.

 

بسته هاي راهبردي سند شامل :

بسته­ی راهبردی اول :  بسیج همگانی دستگاه ها  كه شامل  مشاركت  همگانی دستگاه­ها و نهادهای دست­اندکار سلامت جوانان در راستای تحقق رویکرد سلامت همه­جانبه و انسان سالم مي باشد بسته­ی راهبردی دوم شاملا بهبود سبك زندگي  ،  بسته­ی راهبردی سوم : سلامت اجتماعی وپيشگيري از اعتياددر جوانان با رويكرد ارتقاء سلامت اجتماعی جوانان است،بسته­ی راهبردی چهارم تشکیل خانواده ،ازدواج سالم و تحكيم بنیان خانواده مي باشد. بسته­ی راهبردی پنجم: ،گسترش پوشش خدمات سلامت متناسب با سطح نیاز جوانان و بسته­ی راهبردی ششم :  پيشگيري از سوانح وحوادث جاده اي در جوانان با رويكرد ارتقاي آگاهي ايشان و بسته­ی راهبردی هفتم ارتقاي  بهداشت روان جوانان  مي باشد.

 

اسناد منتخب مورد استفاده عبارتند از:

-          سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري در حوزه سلامت وجمعيت ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، سند چشم­انداز جمهوری اسلامی ایران 1404،نقشه تحول نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران ،سند سلامت زنان ،سند سلامت مردان ،برنامه حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی جوانان جمهوری اسلامی ایران (مصوب 88) قوانین برنامه توسعه  ،سند بهداشت باروری نوجوانان و جوانان جمهوری اسلامی ایران ،سند سلامت نوجوانان و جوانان ایرانی (94-90) ،نقشه جامع سلامت نوجوانان و جوانان جمهوری اسلامی ایران ،قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت موضوع ماده 156 قانون برنامه چهارم توسعه ، منشور حقوق و مسئوليت‌هاي زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران ،مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ،سیاست های تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده در نظام اسلامی ،سياست­هاي ارتقاء مشاركت زنان در آموزش عالي ،دستاوردها، چالش ها و افق‌هاي پيش روي نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران ،راهبردهاي كلان سلامت زنان در جمهوري اسلامي ايران ،مصوبه شورای عالی جوانان درخصوص اعلام سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب اوقات فراغت جوانان به سازمان ملی جوانان ،سند برنامه جامع ملی ساماندهی امور جوانان ،سند چشم­انداز سلامت جوانان در افق 1404 ،قانون تسهیل ازدواج جوانان ،منشور تربیتی نسل جوان  ، مصوبه شورای عالی جوانان درخصوص اعلام سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب اوقات فراغت جوانان به سازمان ملی جوانان ، سند برنامه جامع ملی ساماندهی امور جوانان ،سند چشم­انداز سلامت جوانان در افق 1404 ،قانون تسهیل ازدواج جوانان و منشور تربیتی نسل جوان مي باشد.

 

دکتر محمد اسماعیل مطلق

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٤ - ١٣:٢٧ / شماره خبر: ١٣٠٨٦١ / تعداد نمايش: 6716

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج