وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حفظ سرمايه هاي انساني؛ هدفي دست يافتني

190 كشور جهان در دنيا از جمله كشور ما براي كاهش مرگ زودهنگام جمعیت 30 تا 70 سال در حال اجراي برنامه هاي مختلف هستند. اين برنامه ها هدف كاهش 25 درصدي مرگ زودهنگام جمعیت 30 تا 70 ساله ناشي از بيماري هاي غيرواگير را تا سال 2025 دنبال مي‌كند. جمعيت اين گروه سني در ايران 31 ميليون و 145 هزار و 247 نفر است كه اكثريت آنان نيروي اصلي كار و توليد در كشور را تشكيل مي دهند. دستيابي به اين هدف يكي از مهم ترين اولويت هاي معاونت بهداشت وزارت بهداشت بوده و دفتر سلامت خانواده با همكاري دفاتر و مراكز و ادارات فني مربوط به اهداف فوق، متعهد به برنامه ريزي براي انجام آن مي‌باشد. اين برنامه ها عوامل خطر اصلي مرگ و مير گروه فوق يعني كاهش عوامل خطر مرگ زودهنگام ناشي از بيماري قلبي عروقي، ديابت، سرطان و تنفسي مزمن را مدنظر قرار داده است. در اين راستا تغذيه سالم به ويژه كاهش مصرف نمك، افزايش فعاليت جسماني، كاهش فشارخون بالا، كاهش استعمال دخانيات، پيشگيري از ابتلا به چاقي و ديابت و عدم استعمال نوشيدني هاي الكلي مورد تاكيد قرار مي‌گيرد. همه موارد فوق در بسته خدمات كاهش مرگ و مراقبت هاي ادغام يافته 30 تا 70 سالگي توسط دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس در سيستم بهداشتي كشور در راستاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت به هموطنان عزيز ارائه خواهد شد.

آنچه مسلم است این که دستيابي به اهداف فوق بدون همراهي و همكاري دست اندركاران نظام سلامت در سراسر كشور امكان پذير نيست، به ويژه آن كه علل مرگ و مير در زنان و مردان، طبقات مختلف اجتماعي (از نظر فرهنگ، عادات، رفتارهاي پرخطر، ميزان آگاهي و ميزان دسترسي به خدمات سلامت)، شهرها و روستاها، مناطق محروم و مناطق برخوردار و ... متفاوت بوده و ناگزير مداخلات ويژه محلي را نيز اجتناب ناپذير مي سازد.

همچنين همه سازمانها و دستگاه هاي مرتبط بايد اين هدف را كه نيازمند عزم ملي است دنبال كنند تا بتوانيم با حفظ سرمايه هاي انساني، اميد به زندگي را افزايش داده و در راه توسعه كشور گام برداريم.

 *دكتر محمداسماعيل مطلق

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٢ خرداد ١٣٩٤ - ١٠:٠٥ / شماره خبر: ١٢٧٤٧٤ / تعداد نمايش: 14660

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج