وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست کمیته کاهش آسیب عنوان کرد:

ارائه خدمات سلامت به 346 معتاد تزریقی مواد مخدر در مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

مراکز کاهش آسیب ، در روند درمان و خدمات به معتادان و کاهش آسیب های اجتماعی برآمده از اعتیاد دستاوردهایی ارزنده ای را به  بار آورده است.
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کمیته کاهش آسیب با اشاره به اینکه  توزیع و مصرف مواد مخدر پدیده ای است که آسیب های آن نه تنها فروشندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر بلکه خانواده ها و به طور کلی جامعه را نیز درگیر خود کرده است، خاطر نشان کرد: کمیته کاهش آسیب یکی از کمیته های چند گانه مبارزه با مواد مخدر در حوزه بهداشت است که ارائه خدمات بهداشتی به جامعه مورد آسیب و معتادین مواد مخدر، معتادان تزریقی، و کارتن خوابها از اهداف آن است.

وی ادامه داد: کنترل و مراقبت معتادان و ارائه خدمات سلامت به این بیماران در حیطه دانشگاههای علوم پزشکی است و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با هدف پیشگیری از انتقال آسیب به سایر افراد جامعه مجموعه ای از خدمات بهداشتی رایگان شامل توزیع سرنگ و بسته های بهداشتی و حتی غذای گرم را به بیماران ارائه داده است.

وی ادامه داد: بخشی از خدمات مراکز کاهش آسیب در حوزه سلامت به مادران باردار دارای سوء مصرف مواد است که خدمات ویژه ای به منظور سلامت این قشر و نوزادان در مراکزMMT به آنان ارائه می گردد.

دکتر زندی رییس شورای مبارزه با مواد مخدر استان نیز در این نشست، اظهار داشت: بیش از ۷۸۰ نفر از برادران ما در استان سیستان و بلوچستان در  مسیر مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند.
وی افزود: 55 درصد از  طلاق ها در کشور و سایرجرم ها زاییده منکر بزرگ اجتماعی به نام اعتیاد است و همه ما باید در مسیر صیانت و پیشگیری از این معضل اجتماعی قدم برداریم.
رییس شورای مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی مبارزه با مواد مخدر اقدامات محدودی در کشور انجام گرفته است، افزود:  لازم است مطالعات مرتبط در این زمینه گسترش یابد و شورای مبارزه با مواد مخدر در این زمینه از پژو هشگران و صاحبنظران حمایت خواهد کرد.
 وی همچنین از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه مراقبت از  سلامت مادران معتاد به منظور بهبود یافتگی مادران باردار و سلامت نوزادان تقدیر کرد.
کمیته کاهش آسیب با حضور رییس شورای مبارزه با مواد مخدر استان، معاون بهداشت دانشگاه و مدیران و کارشناسان دانشگاههای زاهدان، زابل و ایرانشهر در معاونت بهداشت برگزار شد. 302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ - ١٣:٠٢ / شماره خبر: ١٩٤٢٨٣ / تعداد نمايش: 368

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج