وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رونمایی از ۶ محصول جدید شرکت های دانش بنیان دانشگاه در چهارمین همایش ملی و مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری نویندر چهارمین همایش ملی و مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری نوین، از شش محصول جدید شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.
 
به گزارش وبدا، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه درباره این محصولات توضیح داد: شرکت «آریانا شیمی گیاه تیرازی» از جمله مراکز رشد گیاهان دارویی و طب سنتی در زمینه استخراج و خالص سازی ترکیبات ویژه گیاهی، تولید عصاره و اسانس های گیاهی و استاندارد سازی آنها و انجام آنالیز و مشاوره در مورد گیاهان دارویی فعالیت دارد که محصولات این شرکت در صنایع داروسازی، موادغذایی، آرایشی و بهداشتی به کار می رود.
دکتر «یونس قاسمی» درباره محصول دوم گفت: «نخ جراحی» تولید شده در شرکت «ممتاز طب سینا پارس» با برند «ممتاز طب» از دیگر مراکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه، دیگر محصول رونمایی شده بود که فاز نخست نخ جراحی جذبی و غیرجذبی به بهره برداری رسیده و با تولید ۱۲ میلیون عدد در سال، در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز با کیفیت بسیار بهتر و برتر از برند های معروف خارجی جا افتاده و با ۸۰ درصد قیمت پایین تر مصرف می شود.
وی افزود: فاز دوم و سوم با تولید دو محصول عمده توام، لوله های خونگیری و نوجکت و سافت سرم تزریقی با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ۸۰ درصد پیشرفت علمی و تحقیقاتی در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد.
دکتر قاسمی درباره دیگر محصول رونمایی شده با عنوان «شکلات دیادیت Dia Date » افزود: این محصول تولید شده در شرکت «مهستان سیراف دارو» از دیگر شرکت های رشد گیاهان دارویی و طب سنتی دانشگاه است که فرآورده ای بدون ساکارز و دارای قهوه هسته خرما بوده که علاوه بر افراد سالم، افراد دیابتی هم می توانند مصرف کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با بیان اینکه هسته خرما در دانش بومی ایران و کشورهای خاورمیانه برای افراد دیابتی استفاده می شده و این محصول در مطالعات حیوانی نیز گزارش شده است، عنوان کرد: برای ساخت این شکلات، از مواد اولیه مرغوب و آنالیز شده، استفاده شده و در شرکت «مهستان سیراف دارو» از دیگر شرکت های مراکز رشد گیاهان دارویی و طب سنتی دانشگاه، تهیه و بسته بندی می شود.
وی در مورد فناوری «هپتیک» شرکت «کهکشان الکترونیک» در مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه به عنوان دیگر محصول رونمایی شده، گفت: این شرکت توانسته به یکی از پیشرفته ترین فناوری های ممکن در عرصه شبیه سازی آموزش پزشکی دست یابد که فناوری هپتیک بوده و امکان ایجاد مقاومت بافت در فضای مجازی شبیه ساز فراهم می آورد که این فناوری تنها در انحصار چند کشور بوده و هم اکنون در اختیار این شرکت نیز است.
 
دکتر قاسمی ادامه داد: «ست لاپاراسکوپی» تولید شده در شرکت «سخت کوشان آوای گل نرگس» از جمله مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه، دیگر محصول رونمایی شده بود که این شرکت تولیدکننده، نخستین مجموعه دستگاه های لاپاراسکوپی در کشور است که شامل اینسافلیتور، دوربین لاپاراسکوپی و منبع نور سرد است و توانسته تمامی استانداردهای لازم را کسب و آزمون های کیفی راویان موفقیت پشت سر بگذارد.

وی درباره آخرین محصول رونمایی شده در این همایش گفت: محصول «ویدئو لارنگوسکوپ پارسیان» تولید شده در شرکت «اقلیم دانش پارسیان طب» از جمله مراکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه بوده و این محصول، هم اکنون در بیمارستان های استان فارس در حال بهره‌برداری است.
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه افزود: از جمله ویژگی های این محصول، امکان ذخیره سازی عکس و فیلم در حافظه داخلی، باتری قابل شارژ با قابلیت ۱۰ ساعت کار مداوم، امکان اتصال به رایانه و زاویه دید ۸۰ درجه، قابلیت تعویض بلید و دوربین ضد آب و بخار است.

 این محصولات به عنوان محصولات تجاری سازی شده در مراکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه به بازار عرضه می شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین چهارمین همایش ملی و مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری نوین نیز  بر تلاش برای درآمدزایی و تولید ثروت از دانش و محصولات دانش بنیان در کشور تاکید کرد.
دکتر «یونس قاسمی» با گرامیداشت هفته فناوری دانشگاه، گفت: دانشگاه ها به سمت نسل سوم پیش می روند و نقش حوزه فناوری در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه بسیار پررنگ است.
وی با اعلام اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رتبه هفتم کشور در سال ۹۶ و اکنون در جایگاه سوم تحقیقات و فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار دارد، افزود: این دانشگاه با ثبت ۱۴ هزار مقاله در حوزه پژوهش از نظر تعداد مقالات در دانشگاه های علوم پزشکی کشور رتبه سوم را دارد.
دکتر قاسمی به رتبه پنجم «HSH» دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور، از رتبه ۴۱ «HNDEX» دانشگاه در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت:امیدوارم که با انگیزه و فضایی که ایجاد شده، شاهد ارتقای سطح علمی بیشتر دانشگاه باشیم.
وی راه اندازی دانشکده علوم و فناوری دانشگاه را به عنوان یک اتفاق خوب برشمرد و افزود: امید است تا شاهد اتفاقات خوبی در دانشگاه های نسل سوم باشیم و این موضوع نیاز به صبوری دارد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از تلاش و فروش میلیاردی محصولات شرکت های دانش بنیان و تجهیزات پزشکی در سال گذشته تاکنون خبر داد و بر موضوع درآمدزایی از راه فناوری و محصولات آن تاکید کرد.
دکتر قاسمی با این توضیح که دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای شش مرکز رشد است و بستر برای این موضوع فراهم است، تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیش از ۹۰۰ عضو هیات علمی در این زمینه دارد که امید است که در آینده نزدیک، ۹۰۰ شرکت دانش بنیان راه اندازی شده تا بستر بیشتری برای درآمدزایی و اشتغال زایی در کشور فراهم شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته در دانشگاه، نزدیک به یک هزار و هفتصد مقاله به چاپ رسید، عنوان کرد: دیگر دانشگاه نیاز به مقاله های بدون بازده و درآمد نداشته و نیاز به فعالیت های فناوری درآمد زا دارد و امید است که هیچ دانشجوی فارغ‌التحصیل بیکاری در کشور نداشته باشیم و بستری فراهم شود تا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دنبال شغل نباشند.

نقشه راه حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم کارآفرینی

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این رویداد تاکید کرد: با توجه به اهمیت فناوری و تغییر نگاه سنتی دانشگاه ها از موضوع آموزش و پژوهش، باید دانشگاه ها را به سمت فناوری سوق دهیم.
دکتر «علیرضا چوبینه» توجه ویژه به موضوع فناوری را راه نجات کشور و دانشگاه برشمرد و به حرکت و تلاش دانشگاه برای تبدیل به دانشگاه های نسل چهارم با هدف بهره برداری از دانش و رفتن به سمت درآمدزایی تاکید کرد.

وی از جایگاه دانشگاه در رتبه های برتر هفت کشور برتر جهان خبر داد و اضافه کرد: رتبه هجدهم دانشگاه در بین ۲۰ کشور نخست جهان بر اساس تعداد مقالات برتر در سال ۲۰۱۸ و رتبه نخست دانشگاه در بین ۱۰ کشور نخست اسلامی بر اساس تعداد مقالات برتر در سال ۲۰۱۸، از دیگر افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

 
دعوت از دانشجویان و اساتید برای عزم جدی و تحول در حوزه فناوری دانشگاه

رییس مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز درباره اهداف مرکز رشد تجهیزات پزشکی گفت: شناسایی و ارتقای ظرفیت های علمی و فناوری موجود در استان در ارتباط با تولید تجهیزات پزشکی، ایجاد ارتباط موثر بین مرکز رشد تجهیزات پزشکی و صاحبان ایده و تکنولوژی، ارتقای دانش و توسعه فناوری برای تولید تجهیزات پزشکی موردنیاز کشور و تجاری سازی آن با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور و به ویژه توانمندی های استان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اهداف این مرکز است.

دکتر «علیرضا مهدی زاده» بسترسازی صادرات دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی بر اساس نقشه جامع علمی کشور، حمایت از شرکت های دانش بنیان در متشکل از فناوران حوزه سلامت و محققان دانشگاه های کشور به ویژه استان فارس، ایجاد آگاهی عمومی در راستای لزوم حمایت از خودکفایی کشور در زمینه تولید تجهیزات پزشکی و آینده پژوهی، نوآوری و برنامه ریزی استراتژیک در خصوص تولید تجهیزات پزشکی موردنیاز کشور نیز را از دیگر اهداف مرکز رشد تجهیزات پزشکی برشمرد.
وی درباره محورهای اصلی این رویداد توضیح داد: ابزار دقیق پزشکی و تجهیزات پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتو پزشکی، الکترونیک و رباتیک پزشکی، بیومکانیک و بیومکاترونیک، پردازش تصویر و سیگنال، علوم اعصاب و توانبخشی و هوش مصنوعی از محورهای اصلی این رویداد است.

دکتر مهدی زاده در مورد تسهیلات قابل ارایه در مرکز رشد تجهیزات پزشکی عنوان کرد: فضای فیزیکی و امکانات زیرساختی، آزمایشگاه و لابراتوار تخصصی، تسهیلات دانش بنیان برای توسعه و ارتقای محصول کارگاه های تخصصی و فنی، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، تهیه و تدوین طرح های اقتصادی و تجاری، حمایت از شرکت در جشنواره ها و مسابقات مربوطه، تسهیلات در روند دریافت مجوز های تاسیس، تولید و بهره‌برداری محصولات و تسهیل در روند دریافت مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی کشور از تسهیلات قابل ارایه در مرکز رشد تجهیزات پزشکی است.

رییس این همایش ملی در ارتباط با عناوین نشست های ارایه شده در این رویداد ادامه داد: «چگونه یک دانشجوی مهندسی پزشکی موفق باشیم؟»، پردازش سیگنال های حیاتی کاربرد پزشکی، کاربرد بیومواد در مهندسی پزشکی، توانبخشی، بیومکانیک، آشنایی با علوم اعصاب و کاربرد ها، پرتو درمانی سرطان با روش های نوین تحت هدایت تصویربرداری، مهندسی اعصاب و هوش مصنوعی و بینایی ماشین در مهندسی پزشکی از جمله عناوین نشست های ارایه شده در این رویداد است.

اهدای پنج جایزه ۱۵ میلیون تومانی به ۵ طرح و ایده منتخب و برگزیده از سوی هیات داوران

دبیر چهارمین همایش ملی و مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری نوین نیز در این برنامه گفت: «فراخوان طرح و ایده» از دیگر بخش های ویژه این همایش ملی است که به پنج طرح و ایده برگزیده از سوی هیات داوران، پنج جایزه ۱۵ میلیون تومانی اهدا شده و آن طرح برگزیده، مورد حمایت ویژه مادی و معنوی دانشگاه نیز قرار می گیرد که دانشجویان تا پایان شهریور سال جاری فرصت دارند.

 
مهندس «محمد مهربهشتی» با بیان اینکه هدف اصلی این برنامه کاهش فاصله دانشگاه تا صنعت و ایجاد رابطه صنعت با دانشگاه است، افزود: بیش از ۲۵۰ دانشجو از سراسر کشور از شهرهای مختلف مانند تهران، اهواز، بوشهر، مشهد و تبریز در این همایش شرکت دارند.

او با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ نشست علمی در این همایش ملی برگزار می ‌شود، ادامه داد: شش بازدید از شش بیمارستان تخصصی در روز پنج شنبه ۲۴ مرداد نیز از جمله برنامه های این همایش است که در قالب گروه های پانزده تا بیست نفره از بخش های مختلف بیمارستان بازدید تخصصی می شود.

 مهندس مهربهشتی با اشاره به اینکه نمایشگاه جانبی این همایش نیز با ارایه بیش از ۲۰ نمونه از تجهیزات پزشکی با هدف آشنایی و ایجاد ایده در دانشجویان برگزار می ‌شود، اعلام کرد: پس از این همایش، دوره های تخصصی مهندسی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا پایان تابستان برگزار می ‌شود.
دبیر این همایش گفت: نشست های مهندسی پزشکی و فناوری سلامت، کارگاه های آموزشی مهندسی پزشکی، بازدیدهای آموزشی از مراکز بیمارستانی، صنعتی و درمانی، نمایشگاه های دستاورد های تجهیزات پزشکی و فناوری سلامت، فراخوان طرح و ایده همراه با اعطای جوایز باحضور افراد موفق و کارآفرین شرکت های معتبر تجهیزات پزشکی کشور، ثبت اختراع و ثبت پتنت و تیم سازی و ارزیابی ایده و تجربیات فعالیت و تجارب تجهیزات پزشکی از جمله بخش های تخصصی این همایش است.

 
دکتر «میشل بتیژ» نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز دیگر سخنران این همایش ملی بود که درباره کارآفرینی و ثروت آفرینی، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف با توجه به شرایط کنونی کشور و راهکارهایی برای درآمدزایی از فناوری ها و محصولات دانش بنیان برای دانشجویان، توضیحاتی ارایه داد./126/302

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٨ - ١٠:٠٢ / شماره خبر: ١٩٤٠٧٧ / تعداد نمايش: 368

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج