وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اعلام کرد:

اجرای طرح تشخیص زود هنگام سرطان سینه در سطح شهرستان جهرم / تشخیص به موقع بیماری اصلي ترين رکن درمان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اعلام کرد: طرح  رایگان تشخیص زود هنگام سرطان سرطان سینه برای دومین بار دربین بانوان بالاي ۲۰ سال سطح شهرستان جهرم اجرا مي شود.

به گزارش وبدا، دکتر محمد رحمانیان با بیان اینکه سرطان سینه یکی از رايج ترين سرطان‌ها در دنياست، گفت: سرطان سينه علائمي دارد اما اکثر افراد نسبت به برخي از اين علائمي که در بدن بروز مي کند، بي توجه  هستند و علائم خطر را ناديده مي گيرند.

وی یادآوری کرد: در سال های اخیر با پیشرفت هاي که در تشخيص زودهنگام  اين بيماري به وجود آمده، درمان نيز با موفقيت بيشتري همراه شده است، زيرا وقتي  توده هاي سرطاني در اندازه کوچک تشخيص داده مي شوند به خوبي درمان پذير هستند و اين به کاهش مرگ و مير ناشي از بيماري کمك بسياري مي كند.

دکتر محمد رحمانیان اظهار داشت: طرح تشخیص و شناسایی افراد در معرض خطر با هدف تشخیص زود هنگام این نوع سرطان از سال گذشته در  سطح کل شهرستان اجرا شد  و اکنون شاهد اجراي دور دوم اين طرح از عيد قربان تا عيد سعيد غدير هستيم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با تاکید بر اینکه تشخیص به موقع بیماري رکن اصلي درمان است افزود: اين طرح، مهمترين اقدام سنجش سلامت براي کنترل و پيشگيري از بيماري هاي سينه  است که با اجراي آن همه افراد بالاي ۲۰ سال از نظر ميزان احتمال خطر غربالگري مي‌شوند.

وی در ادامه گفت: در این طرح پس از بررسی اولیه ، ضمن اطمینان بخشیدن به افراد سالم  ، موارد ابتلا به بيماري هاي سينه شناسايي و به متخصص مرکز معرفي مي شوند . مراحل تکميلي تشخيص و درمان بیمار به صلاحديد پزشک فوق تخصص جراحي سرطان در همين شهرستان به طور کامل انجام مي شود.

وی گفت: این طرح کاملا رایگان بوده و همه بانوان بالای ۲۰ سال شهرستان جهرم و مراکز تابعه می توانند همه روزه به مرکز جامع سرطان خاتم النبیاء مراجعه نمايند و وضعيت سلامت خود را ارزيابي نمايند.

دکتر رحمانیان ضمن اشاره به پایین آمدن سن ابتلا به بیماری های سرطان به خصوص بيماري سرطان سينه گفت: شايسته است بانوان عزير جهرمي، از عيد قربان تا عيد سعيد غدير(۲۱/۵/۹۸ لغايت ۲۹/۵/۹۸) با مراجعه به مرکز خاتم الانبياء بيمارستان پيمانيه، ميزان سلامت خود را مورد ارزيابي و غربالگري قرار دهند و مشمول اين طرح شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با تاکید به فعالیت های متعدد دیگري در زمينه ارتقاء سلامت جامعه در سطح شهرستان افزود: در اين زمينه فعاليت ها و برنامه ريزي هاي ديگري از جمله  برگزاري کلاس هاي آموزشي، مشاوره روانشناسي، تعذيه، لنف وفعاليت هاي پژوهشي در مرکز خاتم الانبياء بيمارستان پيمانيه در حال انجام است.
 وی گفت: خوشبختانه به همت دانشگاه علوم پزشکی جهرم از سه سال قبل کلیه مراحل تشخیصی ، جراحی و درمانهاي تکميلي سرطان  از جمله شيمي درماني  وهمچنين  پيگيري و مراقبت از بيماران ‌سرطاني به طور کامل ، در همين شهرستان  انجام  مي شود و بيمار از مراجعه به ساير مراکز  بي نياز شده است .

دکتر رحمانیان در پایان از بانوان به عنوان پایه ها و ارکان اصلی  خانواده یاد کرد و افزود: داشتن خانواده ای سالم و پر نشاط مرهون حفظ سلامت، پيشگيري، تشخيص و درمان زودهنگام بيماري هاست .302/114

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨ - ١٠:٥٠ / شماره خبر: ١٩٣٩٩٥ / تعداد نمايش: 381

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج